Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

Poplatky za prodloužení studia
Poplatky za prodloužení studia
Autor: Shutterstock

Škola sice počká, ale může se prodražit. Jak vysoké jsou poplatky za prodloužení studia?

03. prosince, 15:42 - Tomáš Bohuslav
Poplatky za prodloužení studia
Poplatky za prodloužení studia
Autor: Shutterstock
03. prosince, 15:42

Dostudovat „vejšku“ v řádném termínu je v dnešní době spíše vzácnost. Řada vysokoškoláků si své studium zpestřuje pobyty v zahraničí, dlouhodobou brigádou a jinými aktivitami, v důsledku nichž se ke státnicím dostanou později, než škola původně zamýšlela. Pokud to stihnou včas, nic platit nemusí, pakliže jim ale ani rok navíc nestačí, může se studium pěkně prodražit.

Aniž by kvůli tomu musel sahat do kapsy, má ze zákona každý vysokoškolák nárok prodloužit si své studium nanejvýš o rok. To přitom platí shodně jak pro bakalářské, tak magisterské programy. Pokud tedy na bakaláři strávíte namísto standardních tří let čtyři roky a na magistrovi tři místo dvou, s žádnými poplatky si hlavu lámat nemusíte.

Také když se rozhodnete začít studovat druhou „vejšku“, můžete být v klidu. Naprostá většina univerzit totiž souběh dvou studií najednou, případně další vysoké školy (například když jste získali bakalářský titul z ekonomie a rozhodli jste si udělat ještě pedagogické minimum) toleruje a poplatek nevyžaduje. A pokud snad ano, jedná se o částky v řádu nanejvýš několika málo tisíc korun.

Co však již z pohledu peněz jistý problém být může, je prodloužení studia nad rámec onoho jednoho extra roku navíc. Pokud totiž nestihnete univerzitu absolvovat včas - tedy bakalářský program v řádu čtyř let a magisterský během tří – poplatkům za delší studium se pravděpodobně již nevyhnete. I když pořád platí, že záleží na okolnostech. Následující výjimky se totiž do takzvaného delšího studia nazapočítávají:

  • doba, po kterou měl student přerušeno studium,
  • doba, po kterou bylo studentovi uznáno rodičovství,
  • doba, po kterou se student neúspěšně věnoval předchozímu studiu, ale které posléze řádně ukončil v rámci programu stejného typu.

Pokud ovšem předchozí neúspěšně ukončená studia žádným způsobem nekorespondují s těmi, kterým se dotyčný věnuje nyní, má student jednoduše smůlu.

Poplatky na univerzitách vycházejí ze společného základu, který byl pro akademický rok započatý letos stanoven na hranici 4 090 Kč. Jejich konečná výše se ale liší případ od případu, neboť každá vysoká škole si je stanovuje sama za sebe. A jak je na tom vaše alma mater?

Univerzita Karlova

V rámci Karlovy univerzity je situace s