Ponožky na 14 dní

29. února 2008, 22:03 - Pavel Hanslíček
29. února 2008, 22:03

Čeští výzkumníci natřeli operu v Budapešti a chystají projekt s pražským DP

Dva páry ponožek na měsíc? Zkušenosti Barbory Staňkové z Prahy ukazují, že to jde. „Na čtyřtýdenní cestu do Tanzanie spojenou s výstupem na Mount Meru a Kilimandžáro jsem se vybavila dvěma páry ponožek nanosilver a věřte nevěřte, celou dobu mi bez praní spolehlivě sloužily. Udržely moje nohy v suchu, teple, čistotě a bez zápachu, a to i při chůzi přes hromady prachu, popela i sněhu,“ píše cestovatelka na stránkách výrobce ponožek, kterým je společnost NanoTrade. Tuto tuzemskou společnost založili v roce 2004 v Olomouci Jaroslav Česal, Jiří Oborný a Ladislav Torčík. Firma se zabývá využitím nanotechnologiií u různých výrobků, počínaje aplikacemi s antibakteriálními a hydrofobními vlastnostmi až po přísady do pohonných hmot. Spolupracuje přitom s výzkumnými pracovišti v Česku, Polsku, Německu, Rakousku, Velké Británii i USA.

Zabiják patogenů

Vlajkovou lodí moravských výzkumníků jsou dnes právě ponožky nanosilver. Co zaručuje jejich neobvyklou výdrž? Impregnace nanočásticemi stříbra. „S ponožkami jsme začali záměrně, v jejich případě je působení nanočástic patrné velmi rychle. Každý z nás se více či méně při nošení ponožek potýká se zápachem nohou. Původně jsme dováželi podobné ponožky ze zahraničí, které měly stříbro aplikované v bavlně. Jelikož se od roku 2005 zabýváme antibakteriálními plastovými granuláty se stříbrem, nahradili jsme bavlnu z části vlákny, která lépe odvádějí pot,“ vysvětluje Česal. Odborné testy prokázaly, že nanočástice stříbra likvidují stovky patogenních kmenů bakterií. „Ionty stříbra ovlivňují látkovou výměnu bakterií a potlačují jejich dýchání. Jednoduše řečeno, s jejich pomocí se nežádoucí bakterie prostě udusí,“ popisuje fungování ponožek Oborný. Antibakteriální působení dokládá vyjádřeními Textilního zkušebního ústavu Brno a Státního veterinárního ústavu Olomouc, které potvrzují účinky ponožek na kmeny bakterií Staphylococcus aureus a Staphylococcus epidermis. Tyto bakterie patří k nejodolnějším. Působí-li na ně, tak i na ostatní. „Je to stejné, jako když puška dokáže zastřelit slona. Pak bude jistě stačit i na menší zvířata,“ zjednodušuje Česal. Navíc stříbro ovlivňuje metabolismus bakterií pouze jako katalyzátor, takže se nespotřebovává, a proto je funkčnost ponožek omezena pouze jejich životností. Kromě toho bakterie nezískávají vůči kovům odolnost, což je výhoda proti klasickým antibiotikům. Ponožky sice nejsou nejlevnější, jeden pár přijde asi na 185 korun, nicméně spotřebitelé zřejmě popsané vlastnosti oceňují a jejich prodej postupně roste. NanoTrade jich v současnosti prodává několik tisíc párů měsíčně, především přes internet. Zákazníci nepocházejí jen z Česka. Firma již odeslala první dodávky stovek párů ponožek i do dalších zemí Evropy, Severní a Jižní Ameriky a Austrálie. Po úspěchu s antibakteriálními ponožkami se společnost NanoTrade rozhodla rozšířit prodej výrobků s těmito vlastnostmi o spodní prádlo – dámské kalhotky a body a pánské slipy, trenýrky typu boxer a nátělníky. Firma se dohodla se dvěma zavedenými výrobci a prádlo impregnované nanočásticemi stříbra bude prodávat pod vlastní značkou nanosilver i pod značkami partnerů – české společnosti Vildtex a slovenské Ellis. NanoTrade již tyto výrobky představila na letošním mezinárodním veletrhu módy Styl a Kabo v Brně a v těchto dnech je uvádí na trh. „Cena bude jen asi o padesát korun vyšší než u srovnatelných typů spodního prádla. To dokazuje, že výrobky z materiálů s použitím nanotechnologií nemusejí být nutně drahé. Zvětší-li se dostatečně objem výroby, tak cena produktu klesá,“ vysvětluje Oborný.

Lotosový efekt

Kromě použití nanočástic u oděvních výrobků se NanoTrade zabývá prodejem hydrofobních nátěrů a nástřiků. Hydrofobní znamená, že použité přípravky s nanočásticemi minimalizují přilnavost mezi kapalinami a povrchem materiálu. Na ošetřeném povrchu se dopadající kapalina nevsakuje, ale vytváří kapky, které ihned stékají. „Ochranný účinek se zakládá na principu takzvaného lotosového efektu, v přírodě pozorovaném na listu lotosu, z něhož se skutálejí kapky vody. Voda s sebou bere i částečky nečistot. Ošetřené povrchy tedy vyžadují méně údržby. Navíc plochy pokryté hydrofobními nátěry vykazují nižší tepelnou vodivost, což zabraňuje energetickým ztrátám,“ přibližuje vlastnosti Oborný. Hydrofobní přípravky lze aplikovat jak na savé povrchy, jako jsou textil, dřevo, beton, tak na sklo, laky nebo plasty. NanoTrade prodává tyto produkty vlastní i vyvinuté v zahraničí. Například na fasády budov nabízí výrobky s názvem Gardon FX a Permagard obsahující nanočástice na bázi křemíku. „Permagard se nám například podařilo uplatnit při nátěru známého budapešťského hudebního divadla Pesti Vigadó a nyní jednáme o jeho aplikaci na budovu maďarského parlamentu,“ jmenuje Oborný, podle něhož ochrana u takto ošetřených povrchů vydrží až osm let. „A v tom spočívá hlavní problém. Při nabídce firmám zabývajícím se údržbou povrchů budov vždy panuje nadšení až do okamžiku, kdy si uvědomí, že by mohly ztratit část zakázek. Některých jejich zásahů by totiž už nebylo díky použití ošetřujících látek s nanočásticemi třeba,“ doplňuje.

Zbytečné stěrače

Příkladem vlastního vývoje je Nano nemrznoucí směs do ostřikovačů, kterou začal v lednu nabízet český výrobce automobilových olejů a autokosmetiky Hekra Opava. „Uvedení výrobku předcházela řada ověřovacích zkoušek a konzultací s firmou NanoTrade. I přes nesporné výhody nanokapalin se nyní nacházíme ve stádiu poznávání, kdy si tyto přípravky získávají důvěru řidičů. Přesto věříme, že se prodej nově uvedené směsi brzy významně zvýší a ve spolupráci s firmou NanoTrade hodláme dále rozšířit využití nanotechnologií v oblasti autokosmetiky,“ říká obchodně-technický manažer společnosti Hekra Jaroslav Gellner. Nemrznoucí směs do ostřikovačů obsahuje nanočástice na bázi křemíku, které vytvářejí při dlouhodobém použití na povrchu skla film odpuzující dopadající kapky vody. „Při vyšších rychlostech nad osmdesát kilometrů v hodině ani nemusíte v případě deště používat stěrače – voda odteče sama, a ještě s sebou vezme i nečistotu. Navíc takto ošetřené povrchy jsou lépe chráněny před povětrnostními, chemickými a mechanickými vlivy. Nanočástice se totiž spojí s povrchem skla pevnou chemickou vazbou bránící poškození,“ vysvětluje Česal.
Další oblastí, které se společnost NanoTrade věnuje, jsou aditiva Envirox. Firma je držitelem výhradní licence britské společnosti Oxonica na prodej těchto přísad do paliva pro Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko od roku 2005. „Envirox zlepšuje hoření a umožňuje dokonalejší spalování paliva a sazí. Tím snižuje emise a z výsledků testů plyne, že dokáže uspořit pět až dvanáct procent paliva a omezit emise až o čtrnáct procent,“ říká Oborný. NanoTrade již přesvědčil několik českých firem, aby Envirox využívaly. „Na jednom voze jsme ušetřili za pět měsíců patnáct set litrů nafty. Konkrétně to znamená spotřebu kolem třiceti litrů na sto kilometrů místo třiceti dvou. Jedinou nevýhodou je nutnost přidávat přípravek do nádrže po každém tankování,“ potvrzuje účinky jednatel společnosti Ywette Camion 2000 Milan Pražák. Dalším dopravcem používajícím Envirox je společnost Doprava TŽ, která jej od loňského října aplikuje u sedmdesáti kamionů. „Aditivum zvyšuje cenu litru nafty asi o sedmdesát haléřů, proto chceme v polovině letošního roku vyhodnotit ekonomickou stránku použití Enviroxu. Nicméně již teď můžu potvrdit snížení emisí,“ říká ředitel společnosti Doprava TŽ Josef Wojtyla. Na letošní rok NanoTrade připravuje projekt s Dopravním podnikem hl. m. Prahy. „Dopravní podnik vyčlení tři až čtyři autobusy, které se budou letos ve spolupráci s TÜV SÜD Auto CZ testovat na polygonu v Mladé Boleslavi,“ potvrzuje Torčík s tím, že velkého pražského dopravce zajímá kromě ekonomické stránky také pokles emisí.

Nanokoupelny

Pro letošní rok chystá NanoTrade novinku. Loni v listopadu získala od americké společnosti Diamon-Fusion International (DFI) licenci na prodej technologie umožňující vysoce produktivní nanášení hydrofobních povrchových ochran s nanočásticemi. NanoTrade se stal výhradním distributorem této technologie ve dvaceti zemích střední a východní Evropy. „Dosud bylo třeba nanášet ochranné látky s nanočásticemi ručně. Technologie DFI využívá difúzní odpařovací komoru zajišťující automatizované nanášení, což znamená nárůst produktivity práce o stovky procent. Během půl hodiny lze takto ošetřit stovky až tisíce metrů čtverečních ploch jakéhokoli tvaru. Letos počítáme alespoň s jednou instalací technologie i v Česku,“ říká Torčík s tím, že NanoTrade nyní jedná o prodeji komory významnému českému výrobci koupelen a sprchových koutů. Technologie DFI umožňuje hromadné nanášení povrchových ochran s nanočásticemi u materiálů s povrchem obsahujícím křemík, jako jsou sklo, keramika a některé laky a nátěry.

BOX 1
Tisícina tloušťky lidského vlasu Nanotechnologie znamenají využívání vlastností struktur a částic o velikosti jeden až sto nanometrů, tedy miliardtin metru. To je méně než tisícina tloušťky lidského vlasu. „Například nanočástice stříbra v ponožkách nanosilver působí ve srovnání s ponožkou jako kopačák proti zeměkoulí,“ říká Jiří Oborný ze společnosti NanoTrade. Výhodou nanočástic je jejich obrovský povrch, který jim zajišťuje výrazně vyšší účinnost proti materiálům v běžných velikostech, a také řada fyzikálních zákonitostí platných pro svět atomů, jemuž se oblast nanotechnologií blíží. „Z krychle stříbra o hraně jeden metr získáme 10 na 27 kostek stříbra o velikosti hrany jednoho nanometru. Původní krychle má povrch šest metrů čtverečních, naproti tomu nanometrové krychličky mají celkový povrch šest tisíc kilometrů čtverečních,“ doplňuje Oborný.

BOX 2
Nanobyznys
V České republice působí několik desítek firem, do jejichž programu spadají alespoň částečně nanotechnologie.

VÝROBNÍ PODNIKY
VELKÉ - RSM Chemacryl, Jablonex Group, Saint Gobain, Advanced Ceramcis, BorsodChem MCHZ, Lasselsberger

MALÉ A STŘEDNÍ - Advanced Technology Group, BVT Technologies, CPN, Crytur, Delong Instruments, ELCERAM, ELMARCO, EXBIO, FEI Czech Republic, Generi Biotech, HVM Plasma, LAO Průmyslové systémy, LIMTEK, MIKROPUR, OPTAGLIO,
SHM, SPOLSIN, TESCAN, TTS

OBCHODNÍ SPOLEČNOSTI
Carl Zeiss, Edlin, JEOL (EUROPE), MiT, NANOTRADE, Scientific Instruments Brno, SIGMA ALDRICH

ODBORNÉ SPOLEČNOSTI Česká společnost pro nové materiály a technologie

Pramen: nanotechnologie.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Jdete zítra volit? Liftago, SmileCar a Rekola vás k urně svezou zadarmo
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít