Pomůže Lisabonská smlouva zahraničním investorům?

02. února 2010, 13:17 - Jana Jandová
02. února 2010, 13:17

Úprava a ochrana mezinárodních přímých investic začaly být v kompetenci EU

Na začátku prosince 2009 vstoupila v platnost Lisabonská smlouva (LS), která ovlivňuje nejen právní uspořádání Evropy, ale například i její budoucí atraktivitu pro zahraniční investory. Na jejím základě totiž úprava a ochrana takzvaných foreign direct investment, mezinárodních přímých investic, spadá do kompetence Evropské unie, zatímco dříve je měly na starosti její členské státy. Ty pak uzavíraly takzvané dvoustranné dohody o vzájemné ochraně investic s jinými státy světa i mezi sebou. Nyní by tedy měla chránit investory EU. Bude proto zajímavé sledovat dopad LS na objem zahraničních investic a jak se Evropská unie vyrovná s novou rolí prakticky.

Praktické aspekty

Před platností Lisabonské smlouvy podléhala ochrana přeshraničních investic dvoustranným smlouvám o ochraně investic. Jedním z jejich hlavních cílů je zajistit rovnocenné podmínky pro zahraniční a domácí investory. A v případě jejich porušení může zahraniční investor vznést nárok na odškodnění přímo u státu, v němž se jeho investice nachází. V současné době existuje více než dvě stě smluv uzavřených mezi členskými zeměmi EU a další stovky mezi nimi a státy mimo unii. V českém prostředí je zřejmě nejznámější a zároveň nejproblematičtější smlouva mezi Českou republikou a Nizozemským královstvím, které například podléhala arbitráž ohledně IPB či licence na TV Nova.
Evropská unie v podstatě vyzvala všechny členské státy, aby uvedly své smlouvy o ochraně investic do souladu s právem unie, nebo je ukončily. Úprava současných smluv však představuje náročný a zdlouhavý proces. Mnoho států též uvedlo, že si nepřeje dosavadní smlouvy zrušit. Především pak tehdy, poskytují-li investorům vyšší formu ochrany, než jim nabízí EU. Tyto státy se domnívají, že LS platnost předchozích smluv neruší, a ty proto nadále platí.
Tento názor podpořil i nález rozhodčího soudu v arbitráži společnosti Eastern Sugar versus Česká republika. V této arbitráži ČR neuspěla s argumentem, že dvoustranná smlouva mezi Nizozemským královstvím a Českou republikou s jejím vstupem do EU pozbyla platnost. V tomto případě však šlo o investici, která se skutečně realizovala před vstupem ČR do EU.

Otázky

Jinou otázkou je ochrana budoucích investic. V tomto ohledu bude zřejmě hrát důležitou roli rozhodnutí Evropského soudního dvora. To podpořilo názor Evropské komise, že pokud členské státy EU své smlouvy neupraví, dostávají se tím do rozporu s evropským právem.
Jak tedy budou nadále podobné spory řešeny? Kdo bude žalovaným ve sporu vzneseném dle smlouvy uzavřené Evropskou unií? Stát, v němž se investice nachází, či sama EU? A pokud Evropská unie, jaký by byl statut členského státu? Odradí investory fakt, že ve sporu budou čelit EU, a nikoli již jen jednomu „nevýznamnému“ státu? A kdo by měl uhradit případný finanční nárok navrhovatele?
Na odpovědi si budeme muset ještě chvíli počkat. Budoucí smlouvy uzavřené přímo EU by mohly zajistit dlouho požadované jednotné podmínky a konzistentní přístup k ochraně investic v celém jejím rámci, čímž bychom se přiblížili k odstranění bariér pro volný pohyb kapitálu.

Kvalitativní studie chybí

V roce 2008 připlynulo do EU zhruba 504 miliard dolarů přímých zahraničních investic. To je zhruba dvojnásobek českého hrubého domácího produktu v tomto roce. Již dříve se prováděly různé studie, zda právní zakotvení ochrany a podpory investic pozitivně ovlivňuje jejich objem. Soustředily se na průzkum vlivu dvoustranných dohod o vzájemné ochraně investic a smluv o zamezení dvojího zdanění na objem přeshraničních investic. Shrnout se je pokusili Karl P. Sauvant a Lisa E. Sachsová v publikaci The Effect of Treaties on Foreign Direct Investment: Bilateral Investment Treaties, Double Taxation Treaties, and Investment Flows (Dopady smluv na přímé zahraniční investice. Bilaterální investiční smlouvy, smlouvy o dvojím zdanění a investiční tok).
Uvádějí v ní, že se studie sice shodují v kvantitativním přístupu k uvedené otázce, ale jejich závěry se diametrálně liší – od pozitivního přes malý a žádný, až po negativní vliv na investice. Stručně by se jejich analýza dala shrnout tak, že jednoznačná vazba neexistuje. Kvalitativní studie – například formou dotazu investorům, zda právní zakotvení ochrany ovlivňuje jejich přeshraniční investice, a pokud ano, jak velkou roli hraje – však dosud chybí.

Nedostatečné lákadlo

Mnoho evropských států včetně ČR se ještě v poměrně nedávné minulosti snažilo přilákat zahraniční investory nabídkami speciálních podmínek – například osvobozením od daně z příjmů či různými formami dotací za nově vytvořená pracovní místa. Právní ochrana by se sice mohla zdát důležitým faktorem při rozhodování o geografickém umístění investice, ale daň z příjmů na pomezí deseti procent je určitě silným motivátorem. Než tedy nastane rovnováha takových pobídek v rámci celé Evropské unie, bude zřejmě role Lisabonské smlouvy jako lákadla pro zahraniční investory pokulhávat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít