Pomohou, ale právníka zcela nenahradí

27. srpna 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
27. srpna 2007, 00:00

SMLOUVY ON-LINE Nová služba smlouvy-online.cz umí za velmi výhodné ceny sestavit přes internetový formulář smlouvy na míru. Ve složitějších případech se však bez pomoci právníka neobejdete. Sestavit smlouvu na míru přes internet zvládne nová služba, kterou představila brněnská firma Smlouvy-online.

SMLOUVY ON-LINE Nová služba smlouvy-online.cz umí za velmi výhodné ceny sestavit přes internetový formulář smlouvy na míru. Ve složitějších případech se však bez pomoci právníka neobejdete.

Sestavit smlouvu na míru přes internet zvládne nová služba, kterou představila brněnská firma Smlouvy-online. Funguje od srpna a prozatím nemá na českém internetu konkurenci. V současnosti lze na stránkách www.smlouvy-online. cz nalézt přibližně třicet typů smluv, další postupně přibudou. „Stačí zadat základní údaje a systém vygeneruje nejen nejrůznější smlouvy, ale i žaloby nebo návrhy na zápis do obchodního rejstříku,“ popisuje službu jeden z jejích tvůrců Petr Vašíček. Užitečnost systému potvrzují na základě testování i oslovení právníci. Ti přitom bývají k podobným službám vesměs nedůvěřiví.

Smlouvy-online běží prozatím pouze v testovacím provozu. Tým kolem Petra Vašíčka stále dolaďuje především technické detaily fungování systému. Spuštění „naostro“ plánuje v řádu několika týdnů. „Ostrý provoz bychom chtěli odstartovat během září,“ slibuje Vašíček.

SMLOUVA ZA PĚTINU CENY

Mezi hlavní výhody systému smlouvy-online.cz patří především nízká cena. Ta ve většině případů nepřesahuje pětinu sazby, kterou si obvykle účtují advokáti. Základní smlouvy tak lze pořídit a sestavit za necelou stokorunu. „Služba poskytuje návrhy nejčastěji používaných smluv. Navíc zájemce o takovouto smlouvu může vše vyřídit on-line, bez nutnosti chodit k advokátovi,“ připomíná další výhodu firemní právník Jaroslav Novotný z Plzně. Systém je navíc přístupný non-stop, takže je možné vytvářet smlouvy prakticky kdykoliv.

Podobně jako ostatní webové stránky se vzory smluv, také smlouvy-online.cz však zdaleka nepostihnou všechny, obzvláště komplikovanější případy. „Služba pochopitelně poskytuje jen nejčastější typy smluv, které lze zobecnit a psát podle nějaké šablony, kde se změní jen jména smluvních stran a několik málo dalších proměnných,“ vysvětluje Novotný. „Kdo tedy chce jakoukoliv nestandardní smlouvu, jakoukoliv ,komplikaci‘, tomu služba nepomůže,“ dodává.

„Nad využitím podobné služby bych se zamýšlel v těch případech, kdy je třeba vytvářet velké množství velmi podobných dokumentů, například stále stejných standardních smluv se zákazníky,“ potvrzuje advokát z renomované pražské kanceláře, který si však nepřál být jmenován. Přesto ale podle něj není v současnosti možno zcela nahradit profesionální právní službu odborníka u smluv komplikovaných či za proměnlivých podmínek. „Smluvní vzory, ať už jako součást takovéhoto expertního systému, nebo v jakékoli jiné podobě, ovšem trpí už ze své podstaty řadou nedostatků. Existuje u nich vždy vysoké riziko neaktuálnosti, nereagují na charakteristické odlišnosti jednotlivých případů. A především: nikdy se nelze zcela spolehnout na to, že právě pro náš konkrétní případ obsahuje daný smluvní vzor veškerá potřebná ujednání. Slepá důvěra v obecný smluvní vzor může vést k významným ztrátám,“ varuje advokát.

Jistou „omezenost“ nepopírá ani Petr Vašíček. „Pro standardní smlouvy může naše služba právníka nahradit. Pro detailnější konkretizaci je ale samozřejmě právník potřeba,“ říká Vašíček. Podle jeho slov jsou však tvůrci připraveni i na takové případy. „Pro tyto speciální individuální případy máme k dispozici vlastního právníka, který speciální smlouvy doladí,“ vysvětluje Vašíček. Díky tomu je prý systém smlouvy-online.cz schopen postihnout až 90 procent všech případů.

Prozatím je na stránkách smlouvy-online.cz k dispozici téměř třicet vzorových smluv. Další mají postupně přibývat. Rozhodující bude především zájem klientů. „Další smlouvy budeme doplňovat například na základě nejčastěji vyhledávaných výrazů,“ tvrdí Vašíček.

Přesto má oproti jiným webovým stránkám se smluvními vzory stránka smlouvy-online.cz jednu velmi významnou výhodu - je oficiálně zaštiťována advokátem. Poskytovatel služby, advokát Martin Charvát, je pojištěn pro případ vzniku odpovědnosti za škodu. „Vzhledem k tomu, že službu oficiálně zaštiťuje advokát, má tedy všechny výhody smlouvy připravené advokátem. Včetně toho, že klient později může chtít po advokátovi náhradu škody, pokud by ve smlouvě byla chyba,“ vysvětluje Jaroslav Novotný.

Podle něj díky tomu služba poskytuje výrazně vyšší právní jistotu než mnohé jiné servery nabízející bezplatné vzory nejrůznějších smluv. „U nich totiž nevíte, jestli jsou aktuální nebo už zastaralé, ani za ně nikdo nenese odpovědnost,“ dodává Novotný.

JE TŘEBA VYCHYTAT MOUCHY Systém smlouvy-online.cz je zajímavý i po uživatelské stránce. Po výběru konkrétního typu smlouvy program uživatele provede jejím vyplněním formou kladených otázek. U většiny z nich je připojen také krátký vysvětlující komentář. On-line formulář také průběžně některé ze zadaných údajů kontroluje. „Kontrola správnosti vyplnění jednotlivých údajů je velmi užitečnou funkcí. Jde o taková čísla, která mají určitý normovaný tvar, typicky počet čísel v IČO nebo datum narození. Zadáte-li například 25. 13. 1973, nebo 25. 12. 19732, systém vás upozorní na chybu,“ říká Jaroslav Novotný. Dodává ale, že program pochopitelně neumí odhalit některé věcné chyby. „Systém samozřejmě nemůže poznat, jestli chcete někomu v kupní smlouvě cosi prodat za 1000 korun, nebo jste na jednu nulu zapomněli a měli jste na mysli 10 000 korun,“ vysvětluje Novotný.

Po kompletním zodpovězení otázek a následné kontrole je vytvořen požadovaný právní text. Poté nezbývá než zaplatit, smlouvu stáhnout a vytisknout. V současnosti nabízí smlouvyonline. cz dvě možnosti platby -bankovním převodem, nebo platební kartou.

Při testování narazil Novotný také na několik „nedotažeností“ a chyb. „Překvapivě se program nepozastaví ani nad tím, když se klient pokouší napsat zpětně například dohodu o ukončení pracovního poměru. Ta podle zákoníku práce musí mít vždy písemnou formu a jen těžko si lze představit, že by v praxi bylo přípustné uzavřít třeba 1. července 2007 dohodu o tom, že pracovní poměr skončil k 5. říjnu 2006,“ upozorňuje. Podle něj se najde ještě několik dalších menších chyb. Ty však provozovatel slibuje ještě před spuštěním ostré verze odstranit.

SMLOUVY-ONLINE. CZ: VÝHODY A NEVÝHODY

+ nízká cena (v řádech desítek korun)

+ dostupnost přes internet 24 hodin denně

+ průvodce vytvořením smlouvy s následnou kontrolou

+ pojištění odpovědnosti za škodu

- omezený počet vzorů smluv

- nutnost „doladit“ komplikovanější smlouvy s právníkem

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít