Pomoc! Rozbil se počítač

04. července 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
04. července 2005, 00:00

OPRAVA PC Výpočetní technika je takřka nedílnou součástí každé firmy. Její kolaps tak může znamenat velké ztráty. Profit zjišťoval, jak rychle je možné opravit zkolabovaný počítač a zda dostanete třeba náhradní stroj. Bez počítače už nemůže fungovat prakticky žádná větší firma.

OPRAVA PC Výpočetní technika je takřka nedílnou součástí každé firmy. Její kolaps tak může znamenat velké ztráty. Profit zjišťoval, jak rychle je možné opravit zkolabovaný počítač a zda dostanete třeba náhradní stroj.

Bez počítače už nemůže fungovat prakticky žádná větší firma. Proto by mělo být v zájmu firmy udržovat tento nezbytný prostředek podnikání v co nejlepším stavu, aby při jeho havárii nedošlo také ke kolapsu celé společnosti.

Nejlepší je samozřejmě varianta, kdy má firma značkové počítače ještě v záruce. Tady pak má téměř jistou šanci, že se opravy dočká rychle. Velké počítačové společnosti si na včasné opravě v záruční době u firemních zákazníků velmi zakládají. Například u Dellu je v prodejní ceně počítače zahrnuta oprava do druhého pracovního dne přímo u zákazníka. Stačí jen zavolat a informovat Dell o poruše.

V HRADCI TO JDE

Horší to je v případě, kdy má firma neznačkový počítač, ke kterému se nevztahují žádné nadstandardní služby nebo jeho záruční doba už vypršela. Zkusili jsme proto nasimulovat podobnou situaci a obvolat několik počítačových servisů, abychom zjistili podmínky opravy PC. Chtěli jsme nechat počítač opravit přímo ve firmě, a to co nejdříve. Pokud by oprava nešla udělat v kanceláři, chtěli jsme zapůjčit jiný počítač po dobu opravy. A jak jsme dopadli?

V Hradci Králové jsme oslovili firmu NetIng. Po několika zazvonění zvedli telefon a nabídli, že se mohou na rozbitý počítač, který nejde zapnout, přijet podívat ještě tentýž den. Za hodinu práce si firma účtuje 250 až 300 korun. „Snažíme se vždy dosáhnout té nižší hranice, ale je samozřejmě otázka, jestli budou k opravě potřeba nějaké náhradní díly,“ řekl jednatel společnosti NetIng Josef Krejčí. Opravu by prý měl technik zvládnout na místě, pokud by to nešlo, PC je schopen okamžitě odvézt na opravu.

Půjčit náhradní počítač už podle Krejčího není běžné, protože ve firmách je k dispozici víc počítačů, které dočasně ten rozbitý nahradí. „Pokud by to ale bylo potřeba, můžeme se nějak dohodnout a počítač vám případně zapůjčit,“ slíbil Krejčí. V Hradci Králové a okolí tedy není problém.

V PLZNI TO VYŠLO AŽ NA ČTVRTÝ POKUS

V Plzni to ale bylo začarované. Nejdříve jsme vyzkoušeli místní pobočku ASC Bohemia, kde by nám asi počítač neopravili, protože nezvedli telefon. Podobné to bylo i ve společnostech Tech Team Servis a JCC. Nevyšlo to ani v blízkém Tachově ve firmě Ketnet. Úspěšní jsme byli teprve u jiné plzeňské firmy - Český servis. Za opravu v místě kanceláře by si naúčtovali 250 korun za dopravu. Cena by se pak odvíjela v závislosti na míře poškození a náročnosti opravy.

V Liberci jsme se hned dovolali do firmy Al & To, kde se nám snažili vyjít vstříc. Technik by prý mohl dorazit okamžitě druhý den a na místě zjistit, kde je v počítači závada. Pokud ale závada bude v hardwaru, bude si ho muset pravděpodobně odvézt pryč, protože náhradní součástky je potřeba objednat. Žádný počítač, který by ale mohl servis do naší firmy krátkodobě zapůjčit, nemá. „Všechny počítače, které mám k dispozici, jsou bohužel plně vytíženy,“ řekla Profitu telefonní operátorka. Za hodinu opravy hardwaru si firma účtuje 310 korun, v případě problému se softwarem by hodina opravy přišla na 500 korun.

V OSTRAVĚ A OLOMOUCI MUSÍTE POČÍTAČ PŘIVÉZT

U ostravské společnosti Atlas servis by opravit počítač přímo ve firmě nešlo. Rozbitý počítat bychom museli přivézt. Dokonce ani nevěděli, kolik by si orientačně za opravu počítače účtovali. Cenu by sdělili telefonicky až po zjištění závady s tím, že bychom mohli pak počítače nechat opravit nebo si ho odvézt. Ještě hůř jsme dopadli v Art Computer, kde nám dvakrát po sobě zvedli telefon a zase zavěsili.

V Olomouci v Sajm comp mají také hodně práce, proto nejsou schopni dojet opravit počítač na místě u zákazníka. Pokud bychom jim ho však dovezli, tak by jednoduchou opravu zvládli prakticky na počkání. U našeho popsaného problému - PC nejde zapnout - by oprava v nejsnadnějším případě (vyhořelý zdroj) přišla na 250 korun plus náklady na nový zdroj, což jsou přibližně tři stovky. Pokud by to byla složitější oprava, může se protáhnout až na dva pracovní dny. Pokud nechceme počítač vozit do servisu, jsou schopni přijet právě až za dva dny, kdy vyřeší nápor rozbitých počítačů.

VĚTŠINOU USPĚJETE DO DRUHÉHO DNE

Vybrané provozovny, do kterých jsme volali, jsou regionální firmy, jež se zabývají především lokálním trhem. K opravě počítače je ale možné oslovit i firmy s celorepublikovým pokrytím. Takovou je třeba 1. počítačová pohotovost. Za výjezd k počítači si naúčtuje 350 korun a hodina opravy vyjde na 550 korun. To je evidentně nejvyšší cena, na kterou jsme v testu narazili.

Z testu vyplynulo, že rozbitý počítač není tragédií, která se nedá relativně rychle vyřešit. Počítač s drobnou poruchou je možné nechat si opravit prakticky kdekoliv do druhého dne. Ne vždy však technik zajede do firmy, počítač musíte přivést do servisu. Pokud vyžadujete opravdu expresní zásah, je nutné utratit více peněz za servisní zásah veliké firmy.

KOLIK STOJÍ OPRAVA 

 Firma  Cena  Oprava na místě
 NetIng 250-300ano 
 Český servis 250ano 
 Al & To 310 ano 
 Atlas servis ? ne 
 Sajm comp 250 do několika dnů ano 
 1. pohotovost počítačová 550 ano 

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte nárok na náhradní volno?
Práce v důchodu: která smlouva je pro vás nejlepší
V Česku jezdí tisíce ekologických vozů. Lidé se jich přestávají bát
Určitě víte správně, co si můžete a nemůžete zabalit do příručního zavazadla do letadla?
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
Auta
Zajímavé a nadějné prototypy českých aut, které nikdy…
Kde končí německé dieselové ojetiny? Zájem má Ukrajina, Chorvatsko, Francie i ČR
Dodge Challenger R/T Scat Pack 1320 nabídne 491 atmosférických koní a jen jednu sedačku
Patent odhaluje, že Ferrari chystá hybridní čtyřválec s elektrickým turbem
Citroen Grand C4 Picasso v dlouhodobém testu: Na brzdě trošku trucoval, ale výkonu má dost
Technologie
Jak výkonnostně vyladit Ryzen 7 2700X/2600X jiným způsobem
APU Picasso bude asi refresh čipů Raven Ridge. 12nm proces, architektura Zen 1
Cnews FM #202: Za co vlastně dostal Google rekordní pokutu od EK? [podcast]
Na hodiny bude větší spolehnutí. Windows 10 zpřesní synchronizaci času
Utekly skoro plné specifikace procesorů Amber Lake. 5W Intely poběží až na 4,2 GHz
Hry pro příležitostné hráče