Pomocníci pro vaše účetnictví

23. února 2004, 00:00 - ZDENĚK KUBÍN
23. února 2004, 00:00

NOVELA ZÁKONA O ÚČETNICTVÍ ZVYŠUJE POČET PODNIKATELSKÝCH SUBJEKTŮ, KTERÉ BUDOU MÍT POVINNOST VÉST ÚČETNICTVÍ (TEDY TO, KTERÉ PŘED NOVELOU BYLO NAZÝVÁNO PODVOJNÝM).

Využít služeb externistů, nebo se spolehnout na vlastní síly a kvalitní softwarové programy?

Ať se již podnikatel, začínající s (podvojným) účetnictvím rozhodne pro nákup účetních služeb, nebo pro vlastního účetního, čeká ho nezbytný první krok: správný výběr. V prvním případě si potřebuje vybrat kvalitní a spolehlivou účetní firmu, ve druhém zase bude muset vybavit svého účetního kvalitním softwarovým programem. Pro oba výběry lze konstatovat, že firem poskytujících tyto služby nebo programy je na trhu hodně. Pokud podnikatel není přímo osloven některou z nich, může vybírat podle internetu. Zde je nejlepším pomocníkem některý z vyhledávačů, vprvní řadě asi Seznam.cz. Zde je možné hledat ve složce Banky a finanční služby a v její podsložce Účetní služby - vedení účetnictví, případě Poradenství v oblasti účetnictví. Při rozšířenějším vyhledávání lze hledat ve složce Účetní a daňové služby (vyhledávač Seznam zde uvádí přes 2000 odkazů na jednotlivé firmy či instituce). Pro vytipování dodavatele programu je možné hledat ve složce Prodejci ekonomického software (Seznam odkazuje téměř na čtyři stovky firem). To je samozřejmě ohromné množství firem - větších i menších, o nichž mnohdy toho příliš nevíme. Proto je asi potřebné stanovit si další kritéria pro užší výběr - například region, v němž působí, zda se nespecializují na některý obor (například lze nalézt firmu, která se specializuje na ekonomické programy pro hotely, restaurace apod.) nebo zda se zaměřují na programy určené pro firmy určité velikosti (například pro živnostníky, pro malé podnikatele, pro střední firmy apod.). Dalším kritériem může být rozsah služeb (zda se jejich programy zaměřují především na oblast účetnictví, případně daní nebo zda nabízejí iprogramové možnosti pro logistiku, skladové hospodářství, management.) Jedním z kritérií může být i možnost síťového využívání. Jiným místem, kde je možné vybírat, jsou odborné veletrhy. Především je to asi každoroční veletrh SFAMEX, pořádaný Svazem účetních. I když na veletrhu zdaleka nejsou zastoupeny mnohé firmy působící v oboru, ty největší a nejkvalitnější by zde většinou měly být. Výhodou je, že se lze přímo vyptat na to, co je specifické pro naši firmu. Stejně tak se nabízí možnost blíže se seznámit s jednotlivými programy.

KVALITA A REFERENCE

Hlavním kritériem výběru by samozřejmě měla být kvalita - což může být pojem relativní, protože to, co je ideální pro jednu firmu (třeba menšího živnostníka), nemusí být vhodné pro druhou. Proto je dobré využít možnosti demo verzí, na nichž si lze bezplatně „osahat“, co program umí, zda firmě vyhovuje a je pro ni uživatelsky příjemný (například přehledný). Je skutečností, že trh v tomto segmentu se postupem doby „vyčišťuje“. Potvrzuje to i zpráva Svazu účetních o posledním ročníku veletrhu SFAMEX vloni v listopadu: Ta konstatuje, že při těchto výstavách dochází ke snižování počtu vystavovatelů i jejich novinek. Je to dáno tím, že se snižuje počet společností poskytujících tuto oblast IT, společnosti se slučují, některé i zanikají či mění svou činnost. Mnohé z nich se zaměřují na jinou klientelu, než jsou návštěvníci těchto výstav. Na tuto situaci působí rovněž dlouhodobější a náročnější (i finančně) vývoj nových produktů, a nakonec iurčitá nasycenost trhu, projevující se i nižším počtem návštěvníků. Vedle posouzení nabízeného programu podle zkušební verze poskytnuté zdarma je dobré snažit se sehnat i reference. Lze se zřejmě obrátit s žádostí o vyjádření ina Svaz účetních. Jeho hlavním předmětem činnosti sice není pravidelně sledovat účetní programy vyskytující se na trhu a posuzovat jejich kvalitu, stejně jako nemůže z titulu svého statutu a postavení doporučovat jednu konkrétní firmu. Lze ale očekávat, že informace o špatných či nekvalitních programech se k němu dostávají mezi prvními.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít