Pomoc malým firmám se státu vyplatí

16. září 2002, 00:00 - Dušan Šrámek
16. září 2002, 00:00

Na podporu malého a středního podnikání vynaložil stát loni necelé čtyři miliardy korunVládní politika podpory malého a středního podnikání obsahuje několik programů jak celoplošných, tak regionálně zaměřených. Od začátku příštího roku by navíc měl začít platit nový zákon o podpoře malého a středního podnikání.

Na podporu malého a středního podnikání vynaložil stát loni necelé čtyři miliardy korun

Vládní politika podpory malého a středního podnikání obsahuje několik programů jak celoplošných, tak regionálně zaměřených. Od začátku příštího roku by navíc měl začít platit nový zákon o podpoře malého a středního podnikání.

Malé a střední podnikání patří k základním segmentům každé ekonomiky. Jeho stav však není v celé zemi stejný. Geografická poloha a odlišný historický vývoj vedly k ekonomickým rozdílům v hospodářském rozvoji jednotlivých regionů. Probíhající transformace ekonomiky vzniklé rozdíly ještě prohloubila. Vedle hospodářsky silných oblastí tak máme regiony, které jsou podle určitých parametrů (především regionální míry nezaměstnanosti) ve vládní terminologii nazývány strukturálně postiženými. K nejohroženějším regionům patří z tohoto pohledu téměř celé území Ústeckého a Moravskoslezského kraje. K hospodářsky slabým oblastem se přiřazuje i část jižních Čech a jižní Moravy. Zatímco celostátní průměr nezaměstnanosti je v současné době 8,9 %, na severní Moravě dosahuje lokální nezaměstnanost 15,1 % a na Ústecku dokonce 15,8 procenta. Tradičně nejlépe je na tom z tohoto pohledu Praha se svými 3,4 % nezaměstnaných.

Podpora nesmí narušit konkurenci

Podporu malému a střednímu sektoru upravuje zákon 47/2002, který vstoupí v platnost na Nový rok 2003. Zatím určuje pravidla pro poskytování podpor malému a střednímu podnikání z prostředků státního rozpočtu „na podporu jejich výkonnosti, konkurenceschopnosti a pro zmírnění nevýhod vyplývajících z jejich malé síly“ zákon 299/92. Poskytování pomoci malým a středním podnikům však nesmí odporovat zákonu o veřejné podpoře ani závazkům vyplývajícím z Evropské dohody. K tomu by došlo, pokud by „byla poskytována způsobem narušujícím nebo hrozícím narušením hospodářské soutěže tím, že zvýhodňuje určité podnikání nebo odvětví výroby v míře, jíž může být dotčen obchod mezi EU a ČR“. Zatím platí na podporu malého a středního podnikání výjimka Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Její platnost však skončí po roce 2004.

Pomoc sektoru je různorodá

Podporou malého a středního podnikání se zabývá více institucí. Každá z nich má několik konkrétních programů, které jsou cíleny na určitý druh podpory. Tak pod ministerstvo průmyslu a obchodu spadají plošné programy realizované Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou. Ministerstvo pro místní rozvoj zase zastřešuje regionální programy podporující malé podnikatele na Ostravsku a v severozápadních Čechách - REGION 2 a REGIOZÁRUKA. V podpůrných programech se angažují Agentura pro rozvoj podnikání, Česká agentura na podporu obchodu CzechTrade, Design centrum ČR, Česká agentura pro zahraniční investice CzechInvest, Česká energetická agentura a Agentura pro rozvoj průmyslu CzechIndustry. Podle typu podpory se liší i finanční nástroje pomáhající malému a střednímu podnikání. Mohou to být záruky za bankovní úvěry a leasing, příspěvky na úhradu úroků z bankovních úvěrů, úvěry se sníženou úrokovou sazbou, návratné finanční výpomoci a příspěvky a dotace.

Většina projektů bývá schválena

Loni dal stát na podporu malých a středních firem 3554 miliony korun (spolu se započtením fondu Phare a s prostředky úvěrové linky Kreditanstalt für Wiederaufbau 3722 miliony). K podpoře malého a středního podnikání lze připočítat i 3068 milionů korun z prostředků ministerstva práce a sociálních věcí na aktivní politiku zaměstnanosti. Zmíněných téměř 3,6 miliardy korun šlo na podporu celkem 7198 podnikatelských subjektů v průmyslu, v obchodě a ve službách. Ze zdrojů programů bylo financováno cca 62 % malých a středních podniků, které zažádaly o podporu a jejichž projekty byly vyhodnoceny. V programech podpory malého a středního podnikání realizovaných Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou bylo podpořeno 1292 projekty. A to formou 344 zvýhodněných úvěrů, 595 záruk, 446 příspěvků na úhradu úroků a 620 dotací. Z hlediska struktury a počtu zaměstnanců získaly malé podniky od deseti do 50 zaměstnanců 41,4 % počtu všech podpor, středním podnikům do 250 zaměstnanců bylo poskytnuto 29,3 % podpor a mikropodnikům do deseti zaměstnanců rovněž 29,3 % podpor. Celkem 340 žádostí o podporu bylo zamítnuto pro nesplnění programových podmínek nebo nevyhovující ekonomiku projektu.

Přínosy finančních podpor

Kromě ekonomických přínosů má být díky podporám vytvořeno 3911 nových pracovních míst, z toho 213 míst pro občany z problémových skupin obyvatelstva. T ato pracovní místa mají být vytvořena do tří let. Podpory poskytnuté Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou zvýhodnily podnikatelům přístup k úvěrům ve výši 8,1 miliardy korun. Z toho připadá 3,9 miliardy na záruky za úvěry, téměř 3,6 miliardy připadá na příspěvky na úhradu úroků a za 0,6 miliardy dostali podnikatelé zvýhodněné půjčky. Z výše uvedeného vyplývá, že určitá část podpory (34 %) má návratnou formu. Jinak řečeno, nejde o přímé dotace, ale o úvěry se zvýhodněnou úrokovou sazbou, a o návratné finanční výpomoci. Vedle již zmíněného pozitivního efektu vytváření pracovních míst mohou podpory zpětně pomoci i státnímu rozpočtu. Lze totiž reálně předpokládat, že se díky pomoci malým a středním firmám zvýší jejich odvod daní do státního rozpočtu. Zároveň by měla stoupnout poptávka po službách. Spolu s tím pak dojde i k rychlejšímu ekonomickému a společenskému rozvoji té které oblasti.

Kolik malých firem v Česku působí?

Z celkového počtu 1862 tisíce podnikatelských subjektů podnikala naprostá většina z nich (1635 tisíc) jako fyzické osoby. Právnických osob je podle Českého statistického úřadu 227 tisíc. Soustavnou činnost provozovalo 40 % podnikatelů. Podle ČSÚ zaměstnávaly malé a střední podniky s počtem méně než 250 zaměstnanců ve všech odvětvích národního hospodářství na konci minulého roku 59,7 % zaměstnanců. Podíl sektoru na celkových výkonech národního hospodářství činil 51,4 % a v účetní přidané hodnotě 51,3 %. Vývoz malých a středních podniků loni dosáhl 35,6 % z celkového objemu, dovoz 47,1 %. Postupně se tak podíl malého a středního sektoru na celkovém počtu podnikatelských subjektů, podíl na zaměstnanosti i na ekonomických výkonech národního hospodářství přiblížil standardu EU. Připraveno podle vládní Zprávy o vývoji malého a středního podnikání a jeho podpoře.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít