Pomazánkové máslo narazilo

26. března 2007, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
26. března 2007, 00:00

POTRAVINÁŘSKÉ NAŘÍZENÍ Od druhého čtvrtletí příštího roku nebudou moci čeští výrobci po třiceti letech používat tradiční název Pomazánkové máslo. Definitivní rozhodnutí Bruselu oznámila minulý týden ministru zemědělství Petru Gandaloviči dánská eurokomisařka Mariann Fischer-Boelová.

POTRAVINÁŘSKÉ NAŘÍZENÍ

Od druhého čtvrtletí příštího roku nebudou moci čeští výrobci po třiceti letech používat tradiční název Pomazánkové máslo. Definitivní rozhodnutí Bruselu oznámila minulý týden ministru zemědělství Petru Gandaloviči dánská eurokomisařka Mariann Fischer-Boelová.

Zákaz používání názvu Pomazánkové máslo přijde jen kvůli změně etiket na obalech českobudějovickou Madetu na 5,5 až šest milionů korun. Taková je aktuální bilance, kterou si nechal předložit generální ředitel podniku Milan Teplý. Něco bude stát i změna v zalistování u obchodních řetězců, nový design a jeho propagace. Další výdaje si vyžádá také ochrana značky.

„Jde o souboj tukových závodů v rámci celé Evropy,“ je přesvědčen Teplý. Už dnes se podle něj na pultech českých obchodů prodávají „másla“, která mléko nikdy ani neviděla. Česko si ale nedokázalo vyjednat výjimku jako jiné státy, a to ani pro místní trh. „Křičel jsem na poplach už před bitvou, když jezdil vyjednávat Vladimír Špidla. Tehdejší ministr Jaroslav Palas je slušný člověk, ale podepsal věci, kterým nerozumí,“ zlobí se Teplý.

V Česku dnes vyrábí pomazánková másla šest producentů a spotřeba je zhruba 10 tisíc tun ročně. Předseda Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec navíc dodává, že spotřeba stabilně roste. Protože jde (s výjimkou Slovenska) o produkt ohraničený českým trhem, může ještě Česko napadnout rozhodnutí jako diskriminační a žádat zrušení všech ostatních výjimek pro jiné evropské výrobce. Česká republika totiž není jediná, která má ve svém specifickém výrobku nazvaném „máslo“ méně tuku, než připouští norma Evropské komise, tedy 39 procent.

Domácí producenti tvrdí, že jsme starým zemím Unie pro smích. „Byl jsem počátkem března v Belgii v jedné výrobně sýrů. V hale se balila mozzarela a nad tím dělníci natírali strop,“ nestačí se divit jeden z českých potravinářů. V České republice by přitom hrozily podle hygienických pravidel vysoké pokuty, stažení výrobků z trhu i zavření provozovny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít