Pomalá výstavba i drahé poplatky. Kvůli zpoždění 5G sítí může Česko přijít o desítky miliard - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pomalá výstavba i drahé poplatky. Kvůli zpoždění 5G sítí může Česko přijít o desítky miliard

čtk,
Pomalá výstavba i drahé poplatky. Kvůli zpoždění 5G sítí může Česko přijít o desítky miliard
Zdroj: Repro Strategie (Hynek Glos)

Případné zpoždění vybudování a používání vysokorychlostních sítí 5G v Česku bude stát českou ekonomiku roční ztrátu mezi 16,5 a 33,3 miliardy korun. Uvádí to nová studie Centra ekonomických a tržních analýz. V současnosti běží připomínkové řízení k upraveným podmínkám aukce kmitočtů pro 5G, úřad chce aukci vyhlásit do června, tedy o téměř půl roku později proti předchozímu termínu.

Rychlému rozvoji vysokorychlostních komunikačních sítí v České republice podle studie brání několik bariér. „Hlavní překážky spočívají mimo jiné v pomalé výstavbě, velmi vysokým poplatkům za využívání rádiových kmitočtů, nedostatečné koordinaci rozvoje nebo riziku omezení konkurence na trhu vysokorychlostního připojení,“ uvedl analytik CETA Michael Fanta.

Měl by stát zjednodušit podmínky pro budování 5G sítí?

Aktuální krizová situace je podle ředitele CETA Aleše Roda vhodným okamžikem pro přijetí rozhodnutí, jakým směrem se tuzemská ekonomika vydá. „Česká ekonomika musí základ konkurenceschopnosti vybudovat na plně digitalizované společnosti a kvalitní vysokorychlostní infrastruktuře. To se bez masivních investic do výstavby optických sítí a rozvoje technologie 5G neobejde,“ podotkl.

Operátoři vedle změněných podmínek aukce, které například kladou větší důraz na tzv. národní roaming, řeší ještě další neznámou, kterou je možnost využití technologií čínské Huawei. Ta je hlavním dodavatelem těchto sítí, ale například podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost představuje bezpečnostní riziko. Budování 5G bez Huawei by mohlo zvýšit investiční náklady na tyto sítě o 12 až 38 miliard korun. Analytici z Oxford Economics odhadli potenciální zvýšení investičních nákladů ve Francii, Německu a Velké Británii v případě vyloučení Huawei z výstavby a tedy nižší konkurence mezi dodavateli na devět až 29 procent.


Huawei, nebo zpoždění o dekádu. Německo potřebuje Číňany pro stavbu 5G sítě

Huawei, ilustrační foto

„Významný externí zásah do tržního prostředí, ve formě vyloučení jakékoliv společnosti ex-ante, omezuje zdravý konkurenční boj a může zásadně ovlivnit kýžený růst efektivity a následné snižování nákladů v odvětví, které určují výši konečné ceny za služby a produkty,“ dodal Rod.

Skupina pro spolupráci EU v oblasti bezpečnosti sítí a informací (NIS Cooperation Group) vydala letos v lednu soubor nástrojů pro opatření ke zmírnění rizik, tzv. EU toolbox on 5G Cybersecurity. Jde o balíček doporučení, jakým oblastem zabezpečení je třeba na úrovni členských států věnovat pozornost při tvorbě vnitrostátní legislativy.

„V posledních 15 letech má společnost Huawei v České republice prokazatelné výsledky v oblasti zajišťování kybernetické bezpečnosti, o kterých se může přesvědčit kterýkoliv z jejich zákazníků. Kybernetickou bezpečnost bereme velmi vážně a toolbox, který se kyber bezpečnosti týká, vítáme. Nezaujatý přístup k bezpečnosti sítí 5G založený na faktech umožní Evropě mít bezpečnější a rychlejší síť páté generace,“ řekl mluvčí Huawei v Česku Pavel Košek.

Mobilní stě 5G mají přinést nejen několikanásobné zvýšení rychlosti datových přenosů, ale zejména umožnit větší využití v průmyslu. Předpokládá se jejich masové nasazení například u autonomních vozidel nebo v rámci internetu věcí.

Pomalá výstavba i drahé poplatky. Kvůli zpoždění 5G sítí může Česko přijít o desítky miliard
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze