Polodigitální gastronomie. Restaurace a kavárny se snaží vyrovnat se zákazem provozu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Polodigitální gastronomie. Restaurace a kavárny se snaží vyrovnat se zákazem provozu

,
Polodigitální gastronomie. Restaurace a kavárny se snaží vyrovnat se zákazem provozu
Zdroj: čtk

Uzavření škol vyvolalo mezi žáky nadšení. Uzavření všech gastronomických podniků vyvolalo pocit zoufalství mezi jejich provozovateli i hosty.

Situace se mění každým dnem a co platilo včera, je dnes jinak. Sotva stačily restaurace, kavárny a bary zareagovat na povinné uzavření v osm hodin večer, přišla s následujícím sobotním ránem další rána. Rozhodnutí vlády o úplném uzavření gastronomických provozů umožňující pouze prodej s sebou přes výdejní okénko či prostřednictvím dovážky bylo pro mnohé šokující, byť se dalo s ohledem na dění v okolních zemích čekat. Mezi restauratéry padala okamžitá rozhodnutí, která se ale měnila stejně rychle jako rozhodnutí vlády.

Mnozí začali bez prodlení jednat, do dveří restaurací či kaváren postavili stoly, personál místo stejnokroje oblékl bundy a objednávky začaly probíhat přes tyto improvizované prodejní pulty. Některé z podniků začaly přijímat z důvodu zajištění maximální ochrany svých zaměstnanců pouze platby kartou, obsluha okének navlékla jednorázové rukavice a v následujících dnech i roušky, byť třeba doma vyrobené. Ve výhodě byli tentokrát ti, kteří připravují nekomplikované pokrmy a nápoje. Na kávu s sebou jsme všichni zvyklí, finediningové degustační menu je ale něco, co se prostřednictvím dovážky realizovat nedá.

Jako první z významných restaurací oznámila dočasné uzavření La Degustation Bohême Bourgeoise. Jedna z nejlepších českých restaurací přerušila provoz už ve chvíli, kdy bylo setrvávání hostů ve stravovacích zařízeních omezeno osmou hodinou večerní. Postupně se k tomuto nelehkému kroku uchýlili i další. „Deset dní teď nebudeme dělat nic. Počkáme, co bude, a konečně budeme mít dovolenou. Ta představa, že nemusím chodit do práce, se mi vlastně docela líbí,“ řekl mi hned předminulou sobotu ráno Jan Čulík, provozovatel…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?