Politici tvrdě bojují o podobu nového konkurzního zákona

14. prosince 2004, 00:00 - ČTK
14. prosince 2004, 00:00

Poslanecká sněmovna jen velmitěžko hledá kompromisní podobu zákona o konkurzu a vyrovnání.Hlavní spor politici vedou o to, kdo by měl jmenovat konkurznísprávce.

Část poslanců, za které mluví ODS, chce, aby to bylvěřitelský výbor. Jiný názor ale mají poslanci v čele se ZdeňkemKoudelkou (ČSSD). Soudí, že konkurzního správce by měl jmenovatpředseda soudu a ne soudce, který prohlašuje konkurz. Dosavadnírozprava naznačuje, že navrch má varianta prosazovaná ODS.

Sněmovna začala projednávat tuto poslaneckou předlohu jižpřed půl rokem, schvalovat by jí měla až počátkem příštího roku.Poslanci se přitom shodují na tom, že novela by měla omezitrozsáhlé pravomoci konkurzního správce a správce konkurznípodstaty, zabránit možnostem korupce, výrazně posílit pozicivěřitelského výboru a zajistit aktivní účast věřitelů nakonkurzu. Dále by měla také zjednodušit, zrychlit a tím i zlevnitkonkurzní řízení.

Do předlohy se ale „opřeli“ poslanci sněmovního ústavně-právního výboru a navrhli řadu změn, a to včetně jiného způsobujmenování konkurzního správce. „Obecně je možné konstatovat, žeústavně právní výbor víceméně ruší poslanecký návrh a zachovávástatus quo,“ prohlásil dnes kriticky stínový ministrspravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Na poslance kvůli přijetí zákona dnes apelovala i vláda.“Stav, v jakém se nachází naše konkurzní právo a zejména jehopraktická aplikace, je alarmující a vyžaduje akci,“ řekl vrchnívládní legislativec Jaroslav Bureš.

Podobně se vyjádřil také místopředseda vlády pro ekonomikuMartin Jahn. „Situace v konkurzním právu je jednou z největšíchbolestí české ekonomiky. Myslím, že pokud se nám nepodaří vrychlé době schválit něco, co je velmi podobné návrhupředkladatelů, patrně nejen české podnikatelské prostředí, ale ipotenciální zahraniční investoři zlomí hůl,“ řekl Jahn.

Proti předloze se staví komunisté. „Tato novela nejde tímsměrem, který požaduje české konkurzní právo,“ řekl VojtěchFilip. Komunisté se na přípravě novely nepodíleli. Vadí jim, ženávrh negarantuje všem účastníkům konkurzního řízení rovné právnípostavení. „Zatímco dosavadní znění zákona víceméně právavěřitelů omezovala, návrh novely se přiklání k opačnému extrému,spočívajícímu v rozšíření práv věřitelů nad přijatelnou mez.Tento pokus o novelu konkurzního práva je nezdařený,“ řekl Filip.

S tím ale nesouhlasí ODS. „Návrh snižuje nebezpečí korupce,snižuje nebezpečí, že jedna fyzická osoba vybere správce, sekterým má nějaké jiné než právní vztahy,“ tvrdí Pospíšil. Jehostranická kolegyně Eva Dundáčková pak dodala, že při výběrukonkurzního správce by se mělo předejít tomu, aby jej vybíralsoudce, který zároveň prohlašuje konkurz. Varovala před zločinnýmspojením mezi soudcem a správcem.

Zastánci varianty, aby správce konkurzní podstaty vybíralsoud, tvrdí, že pokud by tento krok realizoval věřitelský výbor,tak může konkurz ovládat. „Dvě až tři banky se dostanou dověřitelského výboru a potom ve vzájemné shodě konkurzyovládají,“ řekl Koudelka. Návrh tak podle něj neposilujepostavení věřitelů, ale postavení věřitelského výboru, ve kterémzasedají především banky. Ekonomickým zájmem konkurzního správcejmenovaného zástupci velkých věřitelů pak podle Miloslava Kaly(ČSSD) bude rychlé uspokojování některých věřitelů, přičemžnebudou brát ohled na možnou restrukturalizaci podniku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít