Policejní úder kvůli financování sportu: zadrženi byli Pelta, Jansta a Březina - Euro.cz

Přihlášení

Policejní úder kvůli financování sportu: zadrženi byli Pelta, Jansta a Březina

, čtk,
Policejní úder kvůli financování sportu: zadrženi byli Pelta, Jansta a Březina
Zdroj: Petr Topič/Mladá fronta

Policie dnes kvůli razii na ministerstvu školství, pražském magistrátu, v České unii sportu a sídle Fotbalové asociace ČR zadržela pražského zastupitele Karla Březinu (ČSSD), předsedu fotbalové asociace Miroslava Peltu a vlivného advokáta a šéfa České unie sportu Miroslava Janstu. Detektivové odvedli také ředitelku magistrátního odboru sportu Soňu Fáberovou.

„V tuto chvíli mohu potvrdit, že několik osob ze sekce sportu včetně paní náměstkyně (Kratochvílové) podává informace Policii České republiky v této věci,“ řekla novinářům ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Dodala, že se zásah týká sportovních dotací, souvislost s razií na Strahově ale nepotvrdila.

Březinu si měli z pražského magistrátu z budovy úřadu odvést dva policisté v civilu. Březinův advokát Vojtěch Novotný nechtěl zásah blíže komentovat. „Není obviněný, více k tomu nyní nebudu říkat,“ řekl rozhlasu. Podle předsedy klubu Pirátů Jakuba Michálka byla policie na magistrátu právě v kancelářích Březiny a Fáberové. „Předpokládáme, že se to týká grantů na ministerstvu školství,“ uvedl.

Pražská primátorka má jasno, co by měl Březina udělat

„Zatím nemám téměř žádné informace, ale pokud se prokáže, že pan Březina figuruje mezi obviněnými nebo je jakkoliv do kauzy zapojen, očekávám jeho okamžité odstoupení a budu požadovat velmi důkladné vysvětlení od kolegů ze sociální demokracie,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Krnáčová chce rovněž projednat dnešní události v souvislosti s Březinou na úterním koaličním jednání. Koaličním partnerům již rozeslala e-mail s tímto požadavkem.

V souvislosti s vyšetřováním dotací ministerstva školství zadržela policie podle informací serveru Seznam.cz také šéfa České unie sportu a České basketbalové federace Miroslava Janstu. ČUS ani ČBF to zatím nepotvrdily. Pětapadesátiletý právník Jansta je dlouhodobě blízkým spolupracovníkem předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty,

 Miroslav Jansta
Miroslav Jansta

Miroslav Jansta
Předseda ČUS Jansta patří k nejmocnějším lidem v českém sportu.
Majitel a prezident basketbalového klubu ČEZ Nymburk (od 1995) je členem výkonného výboru České basketbalové federace (2002-06 a od 2009), předsedou ČBF (od 2009) a předsedou ČSTV, později ČUS (od 2012).

Civilním povoláním advokát. Od roku 1995 je spolumajitelem advokátní kanceláře Jansta, Kostka & spol., kromě toho je i společníkem či členem statutárních orgánů několika společností (například Divadla Broadway, Sanatoria Horoměřice nebo průhonické restaurace U slepiček); v mládí aktivní basketbalista (nejvýš hrál druhou ligu), z nymburského klubu vybudoval domácího suveréna, který se prosazuje i v Evropě.

V roce 1985 vstoupil do KSČ, o šest let později z ní odešel a přes Demokratickou stranu práce se stal členem ČSSD, v níž je dosud. V letech 1989 až 1992 byl poslancem Federálního shromáždění.

Podle médií patří mezi nejvlivnější postavy, které se pohybují v zákulisí české politiky, stál v čele iniciativy Český sport 2011, jež vznikla v důsledku nespokojenosti s fungováním ČSTV. Do čela ČSTV byl zvolen v lednu 2012, kdy stejně jako loni neměl protikandidáta; od té doby se mu povedlo krachující organizaci, jež se mezitím přejmenovala na ČUS, oddlužit a vytvořit z ní firmu, která je podle expertů důstojným partnerem ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Nedávno byl potřetí zvolen předsedou České basketbalové federace.

Podle informací Seznamu souvisí razie s rekonstrukcí stadionu Přátelství. Kvůli ní si v roce 2014 směnily pražský magistrát, Janstova ČUS a Peltova fotbalová asociace pozemky a stavby na Strahově.


Přečtěte si o zadržení Miroslava Pelty:

Pelta zadržen. Policie provádí razii v sídle FAČR i na ministerstvu školství

 Miroslav Pelta


Stadion Přátelství vznikl už v období první republiky pro potřeby klubu SK Hradčany. První rekonstrukcí prošel před mistrovstvím Evropy v atletice v roce 1978. Nynější rekonstrukce vyšla na 81,4 milionu korun z kombinovaných zdrojů FAČR, FIFA, ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a pražského magistrátu.

Policie přišla i do kanceláří ČUS
„V souvislosti s vyšetřováním, které Policie ČR zahájila v sídle FAČR, zapečetily policejní orgány toho dne (ve středu) večer také tři kanceláře v sídle České unie sportu,“ uvedl v prohlášení místopředseda ČUS Marek Hájek.

„V současné době nevíme, co je smyslem a cílem této akce, a čekáme na vysvětlení a další informace orgánů činných v trestním řízení. Česká unie sportu je přesvědčena, že její hospodaření je bezproblémové a mnohokrát deklarovala, že i v případě čerpání státních dotací vždy zastávala maximální transparentnost,“ dodal.

Policie ve středu obvinila tři lidi a jednu právnickou osobu v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství v oblasti státní podpory sportu. Stíhání se týká trestných činů zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Na webu to uvedla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Dále čtěte:

Náčelník Velká kapsa. Razie v TSK odkryla desítky nových podezřelých zakázek