Polemika: Správný věk pro byznys

15. dubna 2014, 04:22 - Martin Lukeš, Jan Kalianko
15. dubna 2014, 04:22

Od Nového roku mohou mladí lidé žádat u soudu zplnoletnění, aby mohli podnikat. Média už referovala o prvním úspěšném případu – mladíkovi, který chce podnikat na internetu. Je snižování věkového limitu správné, nebo naopak nebezpečné?

PRO: Martin Lukeš, autor knihy Psychologie podnikání

Podpořme mladé v přijetí odpovědnosti za vlastní život

Změnu, která umožňuje podnikání i mladým lidem do 18 let, považuji za pozitivní. Hlavním důvodem je talent řady mladých lidí, pokud jde o oblast informačních a komunikačních technologií, zejména co se týče internetu a mobilních aplikací. Do minulého roku mohli podnikat pouze prostřednictvím svých „nastrčených“ rodičů. Nynější změna narovnává tento nepřirozený stav.

Martin Lukeš

Vezměme za příklad jeden z nejúspěšnějších startupů v České republice vůbec, firmu Socialbakers. Ta před několika týdny získala obří investici kolem půl miliardy korun. Její šéf Jan Řežáb podnikal, tehdy prostřednictvím otce, již před dosažením svých osmnácti let. Jeho firma Redboss sice zkrachovala, ale Jan získal cenné zkušenosti, které mu pomohly v rozvoji nové, superúspěšné firmy, jež naše ekonomika potřebuje. Takovéto vzory jsou úžasnou inspirací i pro další mladé lidi.

Druhým důvodem, proč je tato změna pozitivní, je růst nezaměstnanosti mladé generace ve většině vyspělých zemí světa. V ČR dosahuje nezaměstnanost mladých a absolventů hodnot kolem 25 procent, nezaměstnanost mladistvých do 19 let je dokonce kolem 40 procent. Navíc existuje vyšší pravděpodobnost překlopení do nezaměstnanosti dlouhodobé, která přináší mnoho ekonomických i společenských problémů.

Samostatná podnikatelská aktivita je jednou z cest, alespoň pro část těchto jinak nezaměstnaných mladistvých, jak přijmout individuální odpovědnost za vlastní život. Prostřednictvím spíše drobného živnostenského podnikání a poskytování jednodušších produktů či služeb si mohou mladí osvojit řadu užitečných kompetencí, které poté využijí buď v dalším podnikání, či jim pomohou najít lépe pracovní místo.

Podnikání samozřejmě přináší i svá rizika, ať již jde o rizika finanční, společenská či psychická. V tomto ohledu aktuální právní úprava poměrně konzervativně vyžaduje souhlas tří různých aktérů – mladých, jejich zákonných zástupců a soudu.

Tím lze do značné míry předejít možným excesům. Dále se domnívám, že by mladí se zájmem o podnikání měli být cíleně podpořeni zejména formou odborných konzultací spojených s přípravou životaschopných podnikatelských modelů, které pomohou v rozjezdu takového podnikání, jež má větší šanci přežít.


PROTI: Jan Kalianko, CEO SvětBot.cz a konzultant pro e-shopy

Hlava v oblacích

Můj názor na předčasné zplnoletnění za účelem podnikání je záporný. Jsem proti možnosti tento krok realizovat. Vycházím přitom ze své osobní zkušenosti, kdy jsem již od 16 let tvořil webové stránky a myslel jsem si, že je to „velké“ podnikání. Jakmile jsem dovršil věk 18 let, zařídil jsem si živnostenský list, abych mohl podnikat oficiálně.

Jan Kalianko

Ještě ve dvaceti letech jsem byl přesvědčen, že mě podnikání až od 18 let značně přibrzdilo a měla by být možnost začít už dříve. Dnes je mi skoro 27 let a názor jsem s odstupem času zcela změnil. V současnosti podnikám v oblasti elektronické komerce, kdy mám vlastní větší e-shop, dělám konzultanta pro e-shopy a přednáším. Po tomto všem, co mám nyní za sebou, jsem jednoznačně pro to, aby se věk nikam níž neposouval, ba dokonce bych byl někdy radši, kdyby se posunul ještě výše, o čemž nikdo asi neuvažuje.

Mladí lidé nemají životní zkušenosti, což je nejen v podnikání velký handicap. Zároveň je bohužel velká většina mladých ještě hlavou v oblacích a mají pocit, že zvládnou všechno nejlépe. O to tvrdší je potom pád a vystřízlivění. Paradoxně si podle mě velká část mladých lidí přehnaným zájem o včasné podnikání spíše uškodí, než aby si pomohli.

Určitě se to nedá paušalizovat nebo tvrdit, že u všech je to stejné, nicméně po svých vlastních zkušenostech nemohu se zplnoletněním souhlasit prakticky za žádných podmínek. Být tato možnost dříve, jistě bych o něj tehdy usiloval, a dnes bych pravděpodobně litoval.

Foto popis| O autorovi| Jan Kalianko, CEO SvětBot.cz a konzultant pro e-shopy

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít