Polemika: Na stopě daňovým unikům - Euro.cz

Přihlášení

Polemika: Na stopě daňovým unikům

, Simona Hornochová, Pavel Žatečka,
Polemika: Na stopě daňovým unikům
Zdroj: ČTK/KEYSTONE/GAETAN BALLY

Podnikatelské téma tohoto roku se zdá už jasné. Je jím elektronická evidence tržeb, kterou první podnikatelé budou muset zavést začátkem příštího roku a další se budou postupně přidávat. Jaké jsou důvody pro zavedení a čeho se podnikatelé obávají?

PRO: Konec daňového dopování

Pokud sportovec dopuje, je veřejností zavržen jako podvodník. Ostatní dřou, zatímco on navíc „zobe“ a získává tím nepovolenou výhodu oproti soupeřům. Ti jsou zpravidla první, kdo na nefér praktiky poukazují (pokud tajně nedopují též). Jak to souvisí s plánovanou elektronickou evidencí tržeb? Dejme tomu, že v jedné ulici jsou dva hospodští. První platí nájem, druhý notoricky dluží a nechá se zapírat. První investuje do předepsaných technologií tak, aby splňovaly hygienické požadavky. Druhý šetří – má svinčík a raději riskuje pokutu. První platí DPH, druhý ne. První dře, zatímco druhý „zobe“. Rovnost podmínek podnikání stanoví právní řád České republiky i mezinárodní úmluvy. Pokud ovšem ti, kteří dodržují pravidla, nemají tahat za kratší konec provazu (a jsme v situaci, kdy to tak začíná vypadat), musí stát najít způsob, jak pravidla vymoci. Elektronická evidence tržeb je jednou z cest.

Simona Hornochová, náměstkyně ministra financí ČR

Nejde o žádný experiment, v Chorvatsku už funguje dva roky. Princip je jednoduchý – pokladna v provozovně se propojí přes internet s datovým centrem, kam automaticky odesílá informace o každé platbě. Evidované platby se pak snadno porovnají s údaji v daňovém přiznání. Rozhodně nechceme stavět překážky malému podnikání. Proto navrhujeme řešení, které na podnikatele neklade žádné zvláštní nároky. Po jednorázovém zaregistrování, pořízení softwaru a pokladny už vše probíhá víceméně samo. Zkušenost z Chorvatska ukazuje, že vstupní náklady lze srazit na přijatelnou úroveň. Povzbudivou zprávou je, že všechny dotázané profesní organizace a komory v ČR jsou zajedno: podmínky podnikání je třeba narovnat, nepoctivce eliminovat. Elektronickou evidenci tržeb, která tomu výrazně napomáhá, podporují. Vypadá to, že většina tuzemských podnikatelů je poctivá a zvýhodnění nepoctivců je štve. Lidově řečeno – skutečný podnikatel nechce „být za blbce“. Pokud k tomu ještě stát vybere více na daních (a to vybere), je to bonus pro občany navíc.

Simona Hornochová
náměstkyně ministra financí ČR

PROTI: Problém pro starší generace

Téma registračních pokladen pro řemeslníky bylo v našem profesním sdružení Cech malířů a lakýrníků ČR velmi široce a důkladně diskutováno. Podrobněji tuto problematiku rozebíráme na našich stránkách www.cechmal.cz. V zásadě naši řemeslníci, většinou OSVČ, ale i majitelé větších firem či prodejen, toto řešení, které má zamezit práci načerno, schvalují. Problémem je ovšem to, že mnozí řemeslníci pracují téměř výhradně „na telefon“ a elektronické komunikační prostředky vůbec nepoužívají, jsou pro ně zbytečné. Řada z nich se k jejich použití během svého života vůbec nedostala. To je jeden z důvodů, proč si nedovedeme představit, že by se měli naučit na „stará kolena“ ovládat tyto technologie, které dělají mnohdy problém i mladší generaci. To nemluvím o možnostech zneužití dat, vykradení účtů, zavirování a dalších, které při používání elektronických komunikačních prostředků hrozí.

Pavel Žatečka, generální sekretář Cechu malířů a lakýrníků ČR

Ze zkušeností víme, že se jim neubrání často ani ti, kteří s nimi umějí zacházet velmi zdatně. Řešení pomocí tabletů a chytrých telefonů je zajímavé, ale ne pro tuto skupinu podnikatelů. Už vůbec si nedovedeme představit nosit v pracovní kabele přenosnou tiskárnu a někde v prachu, vlhku na pracovišti tisknout příjmový doklad na fakturu. Nedávno se na toto téma konala schůzka s ministrem financí panem Babišem. Na ní pan ministr prohlásil, že u řemeslníků ve zmíněných provozech je zavedení registračních pokladen a tiskáren velmi problematické, a proto se odkládá až na rok 2017. Pokud zkušenosti ukážou, že použití registračních pokladen nebude u těchto řemeslníků možné, proběhnou na toto téma další jednání. Naprosto chápeme snahu ministerstva financí omezit machinace s DPH, tuto snahu plně podporujeme.

Pavel Žatečka
generální sekretář Cechu malířů a lakýrníků ČR

Diskuze