Pokřivená armádní optika. Přerovskou Meoptu v zakázce nahradí Švédové - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pokřivená armádní optika. Přerovskou Meoptu v zakázce nahradí Švédové

,
Pokřivená armádní optika. Přerovskou Meoptu v zakázce nahradí Švédové
Zdroj: Anna Vacková

Kontrakt na dodávku uherskobrodských pušek za 2,9 miliardy přinesl šok pro Meoptu – v zakázce ji nahradí Švédové. V Přerově se už začalo propouštět.

Na konci dubna proběhla na ministerstvu obrany schůzka, z níž zástupci České zbrojovky odcházeli s velkou radostí. Podařilo se podepsat dlouho odkládaný kontrakt na dodávky 32 tisíc ručních zbraní pro vojáky. Rovnou polovinu obchodu tvoří pořízení útočných pušek Bren 2. „Naším cílem je modernizovat armádu, ale v této těžké době také podpořit český průmysl a udržet pracovní místa,“ těšil se ze zakázky i Lubomír Metnar (za ANO), ministr obrany.

Jenže detailnější prostudování smlouvy ukazuje, že s tou podporou českých a moravských společností to nebude zas tak horké. Na rozdíl od dřívějších nákupů pušek Bren, jejichž optika kompletně pocházela od domácí firmy Meopta, je nyní její podíl rapidně nižší. Nově má dodávat pouze zaměřovací systém obsahující přídavný noční dalekohled. „Meopta neměla možnost se napřímo podílet na vybavení české armády kvalitními produkty české provenience. Pro dodávky útočných pušek jsou v uvedené rámcové dohodě přesně specifikovány optické přístroje, kdy dva typy jsou překvapivě od švédského výrobce a pouze jeden typ zůstal od naší společnosti. V předešlých letech naše společnost dodávala všechny tři typy optických přístrojů, které máme nadále připraveny i v nové verzi,“ reaguje Alena Moore, provozní ředitelka Meopty.

Pro přerovskou společnost je nynější situace o to tíživější, že už musela rozdat výpovědi 400 zaměstnancům. „V současné době krize, kdy firmy ztrácejí zahraniční zákazníky a objednávky, jsme i kvůli ztrátě této zakázky byli nuceni přistoupit k hromadnému propouštění,“ pokračuje Moore.

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?