Poker: sport, nebo hazard?

17. prosince 2009, 12:33 - David Kasl
17. prosince 2009, 12:33

Kluby i kasina by měly podléhat stejné regulaci

Česká pokerová scéna se dočkala svého Chrise Moneymakera. Je jím Jan Škampa. Ten 7. prosince vyhrál prestižní turnaj seriálu European Poker Tour. Tuto největší evropskou pokerovou událost vysílají televizní stanice po celém světě. Z pražského hotelu Hilton si odvezl rekordní výhru v dějinách českého pokeru – 682 tisíc eur, tedy zhruba 17,5 milionu korun.
Provozovatelé pokerových turnajů v kasinech i na internetu si mohou mnout ruce. Podobný úspěch totiž funguje jako tlesknutí, po němž se do pokerového byznysu spustí lavinový zájem tisíců nových nadšenců dnes nejoblíbenější karetní hry. Stačí vzpomenout již zmíněného Američana Chrise Moneymakera, neznámého amatérského nadšence, který se on-line hraním kvalifikoval do svého prvního živého turnaje v životě. V roce 2003 Moneymaker porazil tehdejší pokerovou elitu a na turnaji World Series of Poker (WSOP) v Las Vegas vyhrál 2,5 milionu dolarů. Stal se rázem miláčkem USA a rok poté přijelo do Las Vegas na WSOP třikrát tolik hráčů. To vše v době, kdy se o závěrečné fáze turnajů začaly zajímat televize a pokerových heren na internetu přibývalo jako žetonů na stole před Moneymakerem.
Dnes mají přenosy z prestižních pokerových turnajů vyšší sledovanost než golfová klání a objem prosázených peněz na nich začíná i v Česku válcovat tradiční formy sázení. „Zájem o on-line poker v posledním roce a půl zásadně rostl,“ potvrzuje právní zástupce sázkové společnosti bwin v Česku Jindřich Rajchl. Podíl uživatelů – tedy hráčů a sázejících – se blíží 40 procentům všech zákazníků registrovaných u bwinu. Dle Rajchla však ani zdaleka nejsme na vrcholu. Objem vsazených peněz na sportovní utkání je sice dosud vyšší, ale není daleko doba, kdy se mu částka za on-line hraní pokeru vyrovná.
Kdo má rád poker, hraje většinou na jakémkoli kanále. Výjimkou však nejsou hráči, kteří během turnaje v kasinu hrají poker i on-line na notebooku. A stále více lidí zkouší štěstí v pokerových klubech. Ty v České republice začaly vznikat zhruba před třemi lety. V době, kdy se začal i mimo hráčskou komunitu stále víc prosazovat názor, že poker není ani tolik hazardem jako dovednostní hrou, či dokonce sportem.
Dodnes neukončenou diskusi na toto téma rozpoutal zákaz pokerového turnaje v Aši v září před dvěma lety. Tehdy se německý organizátor chystal uspořádat turnaj ve stanech před kasinem. Na popud ministerstva financí však proti němu zasáhla policie. Ministerstvo financí jako garant hazardu v ČR totiž povoluje hrát poker pouze v kasinech. Ministerstvo vnitra však začalo umožňovat vznik pokerových klubů jako občanských sdružení, která ve stanovách uvádějí za jednu z činností i pořádání turnajů v pokeru. Tím se klubové soutěže dostávají mimo dohled státního dozoru. Nejčastějším argumentem je výše startovného, o které se v těchto případech hraje a jež bývá řádově nižší než na turnajích v kasinech.
Zatím tomu tak je. Nerovné podmínky na trhu však otvírají prostor pro daňové úniky. Zatímco poker v kasinu podléhá přísným podmínkám udělování licencí a státnímu dozoru, klubové turnaje jsou de facto nekontrolovatelné. A pokerových stolů v hernách po celé ČR přibývá. Jen kvůli podpoře sportovního vyžití amatérských nadšenců je určitě nikdo nepořizuje. Že by to přece jen byl dobrý byznys?
Snad lze i souhlasit s názorem, že poker není čistý hazard, protože hráč může svou sázkovou taktikou zvítězit, i když nemá v ruce nejvyšší výherní kombinaci. Pokud by však šlo jen o souboj dovedností a sport, proč hráči nehrají poker bez peněžitých sázek? Není opojný právě proto, že nabízí šanci na výhru, ale současně i riziko prohry?
Jen stěží lze najít sport, ve kterém by měl úplný začátečník šanci porazit světovou špičku. V pokeru toto omezení neplatí. Hrajme poker pro zábavu bez omezení. Půjde-li si někdo zahrát poker s přáteli o peníze, je to jeho riziko. Pokerové kluby však tuto činnost institucionalizují. Měly by tedy podléhat stejné regulaci jako kasina. Dokud se však na jasné definici pokeru neshodnou ani dvě ministerstva, peněz, které se protočí v nekontrolovatelném byznysu, bude přibývat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít