Pojišťovny hledají produkt pro malé podniky

20. září 2004, 00:00 - PETR BÝM
20. září 2004, 00:00

ÚVĚROVÉ POJIŠTĚNÍRizika finančních problémů v souvislosti s nezaplacenými pohledávkami jsou u nás stále vysoká - tvrdí Markéta Stržínková, ředitelka úvěrové pojišťovny Atradius.

ÚVĚROVÉ POJIŠTĚNÍ Rizika finančních problémů v souvislosti s nezaplacenými pohledávkami jsou u nás stále vysoká - tvrdí Markéta Stržínková, ředitelka úvěrové pojišťovny Atradius. Potřebují vůbec malé podniky úvěrové pojištění? Někdo více, někdo méně. To vždy závisí na kvalitě finančního řízení. Finanční management velkých firem má podporu svého oddělení pohledávek, ale co malý český podnikatel? Ten mnohdy v jedné osobě ztělesňuje finančního, obchodního a generálního ředitele. Ve snaze získat obchod za každou cenu často opomíjí rizika nevyhnutelně spjatá s odběrateli. Tak se může každá společnost vystavit nepříjemnostem, bez ohledu na to, jak krásně vypadá kniha objednávek. Pokud si společnosti neprověřují důvěryhodnost odběratelů a ti pak nezaplatí, může se jednoduše stát, že podnikatel nebude mít dostatek prostředků na nakoupení materiálu či na mzdy zaměstnanců. Proto potřebují malé a střední firmy pojištění pohledávek, aby se jejich management mohl věnovat výrobě a obchodu a starosti s pohledávkami přenesly na pojišťovnu. Proč odběratelé neplatí?

Mnozí neplatí, protože sami mají finanční potíže a je pouze otázkou času, kdy skončí v likvidaci či konkurzu. Jiní neplatí jednoduše proto, že se jim nechce a využívají toho, že placení po splatnosti či dokonce neplacení je nejlevnější úvěr. I když jde ze strany takovýchto firem o poměrně krátkozraký přístup, je stále oblíbený. A čeští podnikatelé zatím nemají příliš velké povědomí o možnostech ochrany svých pohledávek.

Jaká je finanční situace české podnikové sféry?

Za posledních několik let se výrazně zlepšila, nicméně počet případů platební neschopnosti má stále dlouhodobě rostoucí trend. V roce 2002 bylo v České republice zahájeno celkem 2155 konkurzních řízení u 4002 konkurzních návrhů. To představuje ve srovnání s rokem 2001 pokles o 13 procent. Předběžné výsledky za rok 2003 potvrzují zlepšení situace, je očekáváno už jen zhruba 1800 zahájených konkurzů. Podle našich zkušeností je ale nebezpečí platební nevůle třikrát větší než skutečná platební neschopnost. Alarmujících 75 procent všech našich pojistných událostí je právě z důvodu prosté neochoty odběratele uhradit závazek.

Co úvěrové pojišťovny dělají pro to, aby jejich služby mohly využívat i menší podniky?

Díky rozvoji moderních technologií dostanou konečně i malé a střední firmy šanci. V dobách, kdy komunikace závisela převážně na přímém kontaktu klient-pojišťovna, mohla pojišťovna jen těžko z pojistného od malé či střední firmy uhradit rizikovou prémii a náklady, nemluvě o zisku. Internet v tomto ohledu přináší nové možnosti - převážnou část komunikace klienta s pojišťovnou lze vést jeho prostřednictvím. I my půjdeme touto cestou. Přináší to úspory i urychlení. Navíc máme pro malé podniky specifickou cenovou politiku.

Ceny jsou vždy zajímavé.

Cena produktu bude odpovídat výši přebíraného rizika. Například když bude pojišťovna krýt riziko nezaplacení pohledávek ve výši dva miliony Kč za rok, pak zaplatí firma za pojištění 100 000 Kč ročně. Výhodnější budou i poplatky za prověřování zákazníků v rámci online, kdy se budou za zákazníka a rok pohybovat na úrovni 1200 Kč. Výraznou konkurenční výhodou našich produktů bude i úhrada nákladů na vymáhání pojištěných pohledávek inkasní kanceláří, která je v ceně pojištění. Tyto náklady se mohou pohybovat mezi 7-15 % bez DPH v ČR a až kolem 25 % bez DPH v zahraničí, což u pohledávky za jeden milion Kč představuje v závislosti na území 83 až 287 tisíc Kč.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít