Pojišťovny budou přísnější k fiktivním prodejům vozidel

07. března 2012, 19:55 - Pavel Ronovský
07. března 2012, 19:55

Fiktivní prodej vozidla je v  Česku častým trikem, jak se vyvázat z  nevýhodné pojistné smlouvy a sjednat si levnější povinné ručení. Tento postup je ale téměř vždy v  rozporu s  pojistnou smlouvou.

Foto: Profimedia.cz

Pokud pojišťovna zjistí, že k  prodeji vozidla nedošlo, může po pojistníkovi zpětně vymáhat částku za ušlé pojistné. Pojišťovny navíc začínají proti tomuto nešvaru tvrději postupovat. S  dotazy, zda je možné ukončit pojistnou smlouvu z  důvodu prodeje vozidla, vozidlo však následně neprodat, se na informační lince našeho porovnávače ČeskéPojištěni.cz setkáváme poměrně často.

Lidé se tímto způsobem totiž snaží ukončit stávající pojistku a sjednat si novou – výhodnější. Přestože tento postup našim klientům nedoporučujeme, víme, že tato praxe je v  České republice poměrně častá. Například pojišťovna AXA odhaduje, že fiktivní prodeje tvoří téměř polovinu případů, kdy klient ukončí pojistnou smlouvu z  důvodů změny majitele vozidla. Odhad České pojišťovny pro celý český pojistný trh pak hovoří o desítkách tisíc fiktivních změn vlastníka ročně. Není proto divu, že se pojišťovny začínají fiktivním prodejům aut aktivně bránit.

Zatímco dosud byly pojišťovny v  případech fiktivních prodejů vozidel benevolentní, v  tomto roce se jejich přístup změní. Ceny povinného ručení jsou totiž na minimu, již se příliš snižovat nemohou a pojišťovnám začíná velmi záležet na každém klientovi a každé koruně zaplaceného pojistného. Pojišťovny proto začínají více sledovat smlouvy, které byly ukončeny pro neplacení, a ve sporných případech budou klienty žádat o doložení prodeje vozidla.

V  přísnějším postupu vůči nelegálním ukončením pojistných smluv pojišťovnám často brání neexistence příslušných ustanovení ve všeobecných pojistných podmínkách. Ty klientům ve sporných případech nepřikazují předkládat k  ověření technický průkaz vozidla a další dokumenty. I to se nejspíše rychle změní. Pojišťovny navíc hodlají úzce spolupracovat s  Českou kanceláří pojistitelů, více využívat jejich databází neplatičů pojistného za povinné ručení a intenzivněji fiktivní prodeje vyhledávat a postihovat. V  budoucnu nelze u evidentních případů vyloučit ani zpětné reaktivace pojistných smluv, vymáhání dlužného pojistného a případného penále.

Jako porovnávač a online prodejce pojistek klientům aktivně pomáháme se změnou pojišťovny a ukončením stávající pojistné smlouvy. Na našem portále o této problematice poskytujeme komplexní informační servis. Vždy však radíme klientům tak, aby byly dodrženy pojistné podmínky jejich stávající pojišťovny. Přestože podle našich právních analýz zatím není příliš jasné, zda budou pojišťovny moci vůči fiktivním prodejům vystupovat příliš tvrdě, jejich aktivitu v  tomto směru vítáme. Věříme, že přispěje k  transparentnímu a férovému pojistnému trhu v  ČR.

Autor je ředitelem nezávislého portálu ČeskéPojištění.cz, který porovnává nabídky všech pojišťoven na českém trhu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít