Pohoda v čokoládě

23. února 2011, 10:07 - Kristýna Balajová
23. února 2011, 10:07

České lázně za sebou mají rekordní rok. Pomáhají jim nové způsoby, jak oblažit hosty

Floating, odtučňovací podtlakové procedury, oxygenoterapie, fototerapie, čokoládové zábaly a nespočet dalších způsobů, jak si odpočinout a zkrásnět. S tím vším se můžete setkat v českých lázních, kterým se navzdory krizi daří lépe než kdy jindy. Za posledních deset let počet hostů roste, loni se jich v tuzemských lázeňských zařízeních ubytovalo nejvíc v historii. Zatímco v roce 2000 je navštívilo 437 tisíc lidí, za loňský rok lázně podle Českého statistického úřadu evidují 676 tisíc návštěvníků.
Bezchybný obrázek trochu narušuje fakt, že rekordní počet návštěvníků není přímo úměrný celkovému počtu přenocování. V tomto směru byly silnější roky 2007 a 2008. Vypovídá to o skutečnosti, že průměrná délka pobytu se zkracuje. Přesto je počet přenocování za loňský rok třetím nejlepším výsledkem za poslední dekádu.
Kontinuální nárůst se netýká pouze zahraničních hostů. Domácí klienti v každoročním objemu návštěvníků lázní představují zpravidla silnější polovinu. Tuzemských hostů dokonce v posledních dvou letech přibývá rychleji než zahraničních a suplují mírný úbytek cizinců.

Vystresovaní a solventní

Péče o tělo se stala výrazným fenoménem souvisejícím se životním stylem. Ze západu dorazila kultura fitness a wellness, hýčkání a tužení relaxačními procedurami, kosmetickou péčí, plaváním nebo cvičením. Bylo by s podivem, kdyby se takové příležitosti nechytilo lázeňství, které má všechny předpoklady podobné služby koncentrovat.
Proměna přišla zhruba před devíti lety. „Lázně začaly nabízet kratší relaxační pobyty. Máte v nich kombinaci tradičních lázeňských procedur i různých novinek spíše wellnessového rázu. Češi takové víkendy nebo dovolené začínají mít stále více v oblibě,“ popisuje trendy v dnešním lázeňství Marcel Hule, PR manažer Sdružení lázeňských míst ČR.
Nabídky krátkodobých lázeňských pobytů se momentálně soustředí na období okolo velikonočních svátků. Míří přímo na vystresované a zároveň solventní cílové skupiny – mnoho lázní inzeruje třídenní pobyty „pro manažery“ nebo „nejen pro manažery“. Nabídka tohoto typu se skládá zpravidla z perličkové koupele, masáže, bylinných, aromaterapeutických nebo termálních koupelí, k mání jsou různé zábaly nebo zmíněná fototerapie – léčba světlem proti depresím a poruchám spánku – často v kombinaci s oxygenoterapií neboli léčbou kyslíkem proti předčasnému stárnutí buněk. Většina lázní se velmi rychle přizpůsobila také trendu asijských masáží a má jich v nabídce mnoho: klasickou thajskou, olejovou, ajurvédskou, masáž lávovými kameny i akupresurní masáž plosek nohou.

Pojišťovny stále ve hře

Přestože v českých lázních postupně získávají stále větší podíl klienti, kteří si hradí pobyt sami a spíše se rekreují, významnou skupinou zůstávají pacienti, jejichž léčení platí zdravotní pojišťovny. Od konce socialistické éry jich sice pozvolna ubývá, přesto představují zhruba pětinu všech hostů.
Počet těchto klientů se však silně liší lázně od lázní. Zatímco v osmi výstavních lázeňských hotelech v Karlových Varech patřících do skupiny Bristol Group si převážná většina klientů zaplatí za pobyt sama, v Teplicích je to jinak. „Částečně nebo kompletně hradí pojišťovna pobyt osmašedesáti procentům našich hostů. I obecně platí, že pobyty hrazené z veřejného zdravotního pojištění jsou pořád základem pro to, aby lázně mohly v Česku fungovat v současném rozsahu,“ říká Radek Popovič, generální ředitel a předseda představenstva Lázně Teplice v Čechách.
Ve skupině samoplátců hrají významnou roli hosté ze zahraničí. Do českých lázní tradičně jezdí klienti z Německa, notoricky známá je přítomnost ruské klientely. V případě našeho západního souseda, odkud přijíždí nejvíce zahraničních hostů, ale lázeňská zařízení v posledních letech zaznamenávají úbytek. „Německá generace, která měla vztah k českým lázním, pomalu stárne a vymírá. Nalákat k nám místo nich mladší ročníky je poměrně náročné, mají odlišný životní styl a návyky,“ prohlašuje Popovič.
Jednu ubývající skupinu se nicméně daří nahrazovat jinými. Posledních šest až osm let české lázně zaznamenávají rostoucí pohyb u klientů z Ruska, arabských zemí a Izraele. „Občané Ruska a bývalého Sovětského svazu se k nám naučili jezdit za minulého režimu. Hosté z arabských zemí sem přijíždějí, protože doma podobné léčebné služby nemají. V případě Izraele to napojení vzniklo přes ,nové‘ obyvatele, kteří původně pocházejí z Ruska,“ vysvětluje Martin Plachý, viceprezident Svazu léčebných lázní České republiky a spolumajitel lázeňské firmy Royal Spa.

Tradice nad wellness

Ačkoli v českých lázních dochází k rozvíjení wellnessových služeb, lidé z branže zdůrazňují, že právě léčba s pomocí přírodního zdroje – termální vody nebo slatiny – musí zůstat klíčovým principem. Přítomnost zdroje a lékařský dohled je totiž tím, co dává lázním silnou zbraň v konkurenčním boji se záplavou běžných wellnessových hotelů. „Lázně velmi dobře obstály i v době, kdy cestovní ruch a hotelnictví měly vážné problémy. U nás jste pod lékařským dohledem a jsou tu skutečně léčivé prameny, které se využívají stovky let. Když jde o zdraví, lidé tolik nešetří,“ vysvětluje odolnost lázní vůči recesi Radek Popovič a dodává, že poslední dva roky byly pro Teplice mírně ziskové.
Dobré výsledky za minulý a předminulý rok zaznamenali i jinde. „Problém s nedostatkem hostů nemáme. Zaznamenáváme nárůst tuzemské samoplátecké klientely. Díky široké nabídce služeb a výhodné poloze ve Středočeském kraji jí máme dostatek, takže pro nás není prioritou lákat zahraniční hosty,“ vysvětluje Jitka Nováková, obchodní ředitelka Lázní Mšené. Velmi slušné výsledky za roky 2009 a 2010 hlásí také Royal Spa, řetězec provozující lázeňské hotely v Luhačovicích, Mariánských Lázních, Ostrožské Nové Vsi a Velkých Losinách.

Klid na opravy

Mrtvá zimní sezona typická pro lázeňství tentokrát až tak nevadí. Vytíženost kolem třiceti procent prý k tomuto období patří. „S tímto specifikem v našem rozpočtu počítáme a spíše ho využíváme k opravám a rekonstrukcím objektů,“ říká Tomáš Král, generální ředitel Bristol Group.
Do oprav se pustili také v Teplicích. Pro novou sezonu se chystá luxusní apartmá v historickém objektu Císařských lázní a v jiném teplickém lázeňském zařízení, stylovém domě Beethoven, se opravuje. Pokoj, kde německý hudební skladatel pobýval (v jeho době se věřilo, že teplická termální voda léčí mimo jiné i hluchotu), bude přestaven v dobovém stylu a vyzdoben hudebními motivy.
Malebné Lázně Mšené mají už zásadní opravy za sebou. V celé kráse dnes areálu opět dominuje rekonstruovaný secesní pavilon Dvorana z roku 1905, jedna z mála českých staveb významného architekta Jana Letzela.

Idyla ne tak docela

Ani prosperujícím lázeňským podnikům se však problémy zcela nevyhýbají. Důvodem ke znepokojení je zkracující se délka pobytů, která souvisí se zvýšenou oblibou lázeňské relaxace. Obor může ohrozit také reforma zdravotnictví a hledání úspor, například nižší ochota proplácet lázeňské pobyty ze zdravotního pojištění. Na lázně jdou z veřejných peněz každoročně zhruba tři miliardy korun.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger již naznačil, že by mohlo dojít k přísnějšímu vymezení hrazené péče tak, že by pojišťovny proplácely doléčovací pobyty, zatímco rehabilitace a ozdravné pobyty nikoli. O plně hrazenou péči by tak přišli lidé třeba po operaci žlučníku. „Pokud by k něčemu podobnému došlo, my strach nemáme. Vždy jsme byly ze sta procent léčebé lázně a taky bychom jimi zůstaly,“ tvrdí Radek Popovič z Teplic. Jiným zařízením patrně počet klientů, jejichž pobyt hradí pojišťovny, mírně ubude. Pak nezbude než se ještě více zaměřit na české samoplátce a cizince.
Dalšími potížemi, které možná brzy zacloumají lázeňským poklidem, jsou požadavky vznesené Ochranným svazem autorským (OSA). Ten po patnácti lázeňských společnostech chce, aby uhradily autorské poplatky za televizní přijímače na pokojích v celkové výši okolo šesti milionů korun, od nichž byly dosud lázně jakožto léčebná zařízení osvobozeny. Pro většinu společností by sice případný úspěch OSA neměl být likvidační, jejich situaci by ale podle Popoviče zkomplikoval: „Byla by to pro nás značná přítěž. Už takhle bojujeme s tím, že provozovat lázně není laciné. Musíte odléčit obrovské množství lidí, aby vám na konci něco zbylo. Nové poplatky by naše podnikání ztížily.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít