Pohled z výšky

25. ledna 2008, 13:58 - Ivan Pilný
25. ledna 2008, 13:58

Glosy postaršího technokrata

Nedávno jsem se od sousedky dozvěděl, že naše náctileté děti si spolu píší přes internet. Překvapilo mne to, protože jsem si jist, že její syn se s mou z dcerou za poslední rok vůbec reálně neviděli. Úvaha o virtuálních konverzacích a virtuálních existencích mne dovedla k zamyšlení nad tím, co nám technologie přinášejí, nebo spíše berou.
Na první pohled jsme zavaleni novými hračkami, novými možnostmi, jsme úžasně efektivní, máme spoustu informací na dosah ruky a svištíme čím dál rychleji po informačních dálnicích. Zkusil jsem udělat to, co doporučují manažerské učebnice: podívat se na celou věc z výšky letu tryskového letadla, z desetitisíce metrů. A co vidím?
Sem tam nemusíme chodit osobně na úřady a můžeme úkon vyřídit z domova. Ale museli lidé před sto lety tak často úřadovat? Je snad díky úžasným novým zbraním méně válek nebo méně teroristů? Jsou informace na dosah ruky opravdu užitečnými údaji, nebo spíše informačním šumem? Zdá se, že technologie nezrychlily boj s rakovinou, ale snadná mobilita akceleruje šíření ptačích chřipek nebo viru HIV. Na silnicích umírá stále více a více lidí, přestože auta jsou stále bezpečnější. Kamiony a kontejnery řízené sofistikovanými logistickými systémy převážejí křížem krážem přes zeměkouli něco, co máme v jiném marketingovém balení za rohem. Frustrace z nefungujících technologických hraček narůstá, pocit štěstí z nich se rychle vytrácí. Do soukromí nám leze kdekdo. Místo nedělního výletu do údolí Šárky trávíme víkendy v obchodních centrech, kam nás nahání skvěle technologicky vybavená konzumní společnost, která o našich potřebách ví více než my sami. Pleteme si kvantitu s kvalitou. Máme více peněz, žijeme déle, hrajeme s titanovými tenisovými raketami a kevlarovými golfovými holemi a kontrolujeme své pohyby na videu. Kdekdo nás může kdekoli zastihnout. Počítače za nás zvládnou řadu primitivních úkonů lépe a spolehlivěji než my sami, takže si neklademe otázky proč vlastně.
Ne, rozhodně nechci náš život vracet o sto let zpátky, těším se na první dotek svého úžasného Apple MacBook Air. Nevzdám se internetového bankovního účtu, nevyhodím mobil ani nezlikviduji e-mail. Snad bychom občas měli alespoň obrazně vyletět do těch desetitisíc metrů a ptát se proč, kdo a koho ovládá. Možná pak pro nás bude technologie ne úplně dokonalý sluha, ale rozhodně ne pán, z jehož zajetí nemůžeme uniknout.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Tento pátek bude svátek
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít