Pohádka tisíckrát stejného hřiště

06. září 2004, 00:00 - DANIELA GAUDLOVÁ
06. září 2004, 00:00

PRVNÍ ODPAL S T-MOBILE Na začátku 90. let byla v Česku tři osmnáctijamková hřiště a pár devítijamkových. V současnosti máme třicet tři devítijamkových hřišť, dvanáct osmnáctijamkových, jedno dvacetisedmijamkové a jedno třicetišestijamkové hřiště.

PRVNÍ ODPAL S T-MOBILE Na začátku 90. let byla v Česku tři osmnáctijamková hřiště a pár devítijamkových. V současnosti máme třicet tři devítijamkových hřišť, dvanáct osmnáctijamkových, jedno dvacetisedmijamkové a jedno třicetišestijamkové hřiště. Hřiště, na kterém hrajete poprvé v životě, se nesmazatelně zapíše do vašeho srdce a už navždy k němu budete mít zvláštní vztah. Já mám taková hřiště dokonce dvě. Poděbrady, které jsou proslulé svou obtížností, množstvím vodních překážek a lesů. Někteří golfisté se ho dokonce bojí. Tady jsem hrála poprvé v životě a znovu a znovu mám pocit láskyplného zeleného nekonečna a opakovaně žasnu nad tím, jak člověk dokonale použil přírodu jako kulisu ke golfové hře. Druhým jsou Mariánské Lázně. Je to nejstarší dochované hřiště v Čechách a má nejslavnější minulost ve střední Evropě. V roce 1905 ho otvíral anglický král Edward VII. a stal se i zakládajícím členem. Hřiště charakterizují husté lesy, malé dobře chráněné greeny (jamkoviště) a bunkry (písečné překážky). Tady jsem poprvé před mnoha lety viděla na vlastní oči golf. V tu chvíli jsem věděla, že chci golf hrát, že ke mně prostě nějak patří. Ale na otázku: Nechceš si to taky zkusit? jsem iracionálně odpověděla: Ani ne. Chápete? Ty nekonečně svobodné zelené plochy s poletující bílými míčky a já tenkrát: Ani ne. Mariánky mám ráda, protože mohly být i mou golfovou kolébkou. Golfový klasik říká, že první hra na dosud nepoznaném golfovém hřišti je jako setkání s krásnou a zajímavou ženou. Golfoví trenéři nejsou naštěstí tak romantičtí a jeden z nich, Luboš Janda, připojuje velmi praktickou a užitečnou radu: „Doporučuji přijet na cizí hřiště o den dřív a zahrát si jedno cvičné kolo. Pokud nemáte čas, aspoň si hřiště projděte. Nikdy nejezděte vyloženě na poslední chvíli.“ Ale jaké je to na hřišti mnohokrát hraném a poznaném? A jsme u dalšího z nepsaných, ale nádherných zákonů golfu. Můžete jít (hrát) jedno hřiště desetkrát, dvacetkrát nebo třeba tisíckrát a pokaždé budete hrát „nové“ hřiště. To nezažijete v žádném jiném sportu. Jednou skončíte v bunkru (písečná překážka) nalevo, podruhé v lese, potřetí zahrajete do vody, které jste si nikdy předtím ani nevšimli, jindy ztratíte míč v rafuše (rough - nestříhané plochy kolem dráhy jamky) a najednou zahrajete párek (par - norma jamky), abyste na příští jamce razítkovali (trefovali) všechny stromy, protože hrajete samé rohlíky (stáčející se rány). Před pocitem, že jste nejhorší ze všech čuflařů (mizerný hráč) vás zachrání jedině devatenáctá jamka (klubovna).

HRAJ HLAVOU! Když jsem tohle slyšela poprvé, měla jsem pocit, že se můj trenér Jirka dočista a definitivně zbláznil. Jenže tuhle větu budete slýchat v různých obměnách od všech golfových trenérů. Golf se prostě hraje hlavou. Při golfu je třeba myslet a hrát takticky. Možná si řeknete, co z toho dělají za vědu? Vezmu hůl a hraji. Co se dá vymyslet na honění míčku po hřišti? Jenže u hráčů s dobrou výkonností mohou dvě chybná rozhodnutí zhoršit výsledek i o sto procent! To se vám například v tenise nestane. V golfu hraje roli nejen technika, ale i schopnost, jak umím takticky jamku zvládnout. Kam mám dát první ránu, abych měl výhodnou pozici pro další hru. Například ze sto padesáti metrů se nepokouším přestřelit vodní překážku, pokud na to nemám, ale raději si přihraji. Nevolím riskantní variantu, která přinese ztrátu míče nebo trestné body. KTERÉ HŘIŠTĚ JE NEJLEPŠÍ?

To je častá otázka kamarádů, kteří začínají hrát golf. Vždycky je naštvu odpovědí: Přece to, kde se dá hrát golf. Za jedno z nejkrásnějších hřišť u nás je považované karlovarské hřiště. Vyznačuje se hustými lesy a kopci, které jsou náročné na fyzičku. Ostravské hřiště v Šilheřovicích vzniklo koncem šedesátých let v zámeckém parku s dominantou Rotschildova zámku. Romantika vás ovšem rychle přejde, pokud vaše hra nebude velmi přesná. Karlštejn mnoho lidí pokládá za jedno ze starších hřišť, ale golfový klub byl založený „až“ v roce 1992. Přímo ze hřiště můžete sledovat úchvatné panorama sídla Karla IV. Golfistům se také líbí, že kvůli větru, který zde hodně ovlivňuje hru, můžete hrát každý den úplně jiné hřiště. Mnoho českých hřišť nese rukopis slavných golfistů nebo věhlasných golfových architektů. Cihelny u Karlových Varů. Projekt z dílny jednoho z nejznámějších světových golfistů Gary Playera. Na třinácti jamkách z osmnácti jsou vodní překážky, bunkery jsou velice hluboké, o hřišti se traduje, že čím častěji ho hrajete, tím z něj máte větší respekt. Čeladná na severní Moravě. Designer - další z předních světových golfistů Angel Miguel Jiménez. Nádherné je hřiště ve Slavkově u Brna, které projektovala také golfová kapacita - věhlasný evropský golfový architekt Hans-Georg Erhardt. Na plánku vypadá hřiště zajímavě a mírumilovně, ale jeho obtížnost zvyšují kromě přírodních překážek také uměle vybudované vodní plochy o celkové rozloze tří hektarů. Zajímavá jsou hřiště v N ové Americe u Jaroměře, kde je golfový areál se třemi mistrovskými devítijamkovými hřišti, které je možné libovolně kombinovat. Překvapí vás tady fontány, vodopády i ostrovní jamkoviště. N a osmnáctijamkovém mistrovském hřišti golfového klubu Konopiště na panství Curry-Bartoňů u Benešova můžete po hře na nejtěžších greenech (místo pro dohrávání míčku do jamky) v republice relaxovat ve zrekonstruovaném zámku. Další zajímavosti? Darovanský Dvůr nedaleko Rokycan má množství písečných překážek, jako vystřižených ze skotských hřišť. Jihočeská Hluboká s desítkami dubů a vzácných stromů se rozkládá na loukách, které jsou dny rybníků vysušených v osmnáctém století. Golf Club Františkovy Lázně je prvním českoněmeckým klubem u nás. Devítijamkové Čertovo Břemeno u Aleniny Lhoty v jižních Čechách je zase charakteristické zvláštními kameny, které jsou podle pověsti zbytky čertova kamenného břemene. Chcete jet na golf tramvají nebo autobusem? Pak navštivte pražský Motol nebo nově vznikající hřiště GC Hostivař. Neměla bych zapomenout na Líšnici, Semily, Bechyni, Zlín, Hrádek u N echanic, Luby, Ještěd, Olomouc, Zbraslav a Lipno. Pokud chcete znát podrobnosti o zmíněných golfových klubech a hřištích, včetně rad profesionálních trenérů, jak nejlépe zahrát čtyřicet golfových hřišť, najdete je ve čtyřech dílech knížky Klíč k českým golfovým hřištím nebo na nejčtenějším českém golfovém serveru www.golf.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít