Pohádka čtyř tisíc ostrovů jménem Laos

08. září 2010, 07:01 - Tomáš Hájek
08. září 2010, 07:01

Laos jsem znal jen z poštovních známek, které jsem jako malý sbíral. Už tenkrát mě napadlo, že bych se do téhle země chtěl podívat. Když jsem pak začal plánovat svoji první cestu po jihovýchodní Asii, překvapilo mě, že Laos je právě tady.

Autor: wordpress.com

Během cest po Laosu mě čekaly zastávky od krásného města Luang Prabang přes metropoli Vientiane až po provinční Savanakhet. Kousek od kambodžských hranic je oblast Si Phan Don, které se říká Čtyři tisíce ostrovů. Právě ta mi utkvěla v paměti nejvíce. Zaplatil jsem si loď a vydal se na výlet po řece. Nedaleko hranice sliboval jeden z místních nahaněčů opravdické delfíny – dokonce to měli být ti vzácní irrawadajští. Myslel jsem si, že to bude jen klasický trik, jak z turistů vymámit peníze. To ale jen do chvíle, než jsem na hladině zahlédl typickou hřbetní ploutev. Loď zastavila, vypnuli jsme motor, a pak to začalo. Jedno šplouchnutí střídalo druhé a za chvilku jsem napočítal asi 20 delfínů, kteří se z naší přítomnosti zjevně těšili. Jen vyfotit je byl trochu problém.

LAOS
Laoskou lidově demokratickou republiku najdete na poloostrově Zadní Indie v jihovýchodní Asii. Sousedí s Vietnamem, Kambodžou, Thajskem, Čínou a Myanmarem. Většina obyvatel se hlásí k etnické skupině Lao, kromě ní zde žije až 120 národnostních menšin. Laos je totalitní komunistická země, pro cizince ovšem bezpečná, pokud dodrží základní pravidla. Pro turisty je zajímavých hned několik oblastí: Luang Nam Tha, Vang Vieng, Luang Prabang a Vientiane. Jak se tam dostanete: Zpáteční letenka z Prahy do hlavního města Vientiane stojí nyní zhruba 22 tisíc korun. Pro vstup do země budete potřebovat víza, která vám vystaví za 30 dolarů například na letišti. Výjimkou je hranice s Kambodžou, kde víza není možné získat. Kde se můžete ubytovat: Ubytování v různých částech Laosu si můžete rezervovat prostřednictvím serveru www.laotourism.org, který nabízí i cestovatelské tipy a zprostředkovává výlety. Podobné informace najdete i na www.laos-travel.net. Ubytování v zemi není drahé. Ve Vientiane nabízejí dvouhvězdičkové hotely přenocování ve dvoulůžkovém pokoji za 19 eur.

Po tomhle nezapomenutelném zážitku jsem se vrátil zpátky na ubytovnu ve vesničce Muang Khong a v místní hospůdce si poručil krevety za dva dolary. Očekával jsem misku rýže, které budou vévodit dvě krevetky. Jak se ale záhy ukázalo, rýži tenhle pokrm vůbec neobsahoval. Za pár minut přede mnou na stole přistála mísa krevet, jež jsem měl problém spořádat. Když jsem druhý den viděl malé kluky, jak z vod Mekongu tahají plné sítě krevet, pochopil jsem, že dražší tohle jídlo být nemohlo.

Oblast Čtyř tisíc ostrovů má několik zvláštností. Především, počet ostrovů se mění. V době dešťů je jich mnohem méně než jindy, protože řeka je na zhruba padesátikilometrovém úseku asi 14 kilometrů široká. Nicméně v období sucha se může stát, že s lodí zabloudí i domorodec, pak je třeba vystoupit a loď přes mělčinu protlačit.

Další atrakcí oblasti je, že právě tady najdeme jedinou laoskou železnici, respektive její torzo, které tu zůstalo po Francouzích. Ti koleje používali pro přesun lodí, když se snažili dobýt právě jižní Laos. Jejich okupace však v roce 1953 skončila a zůstal po nich jen most mezi ostrovy Don Det a Don Khon, pár kusů trati a dvě zrezivělé lokomotivy.

Jestli tohle místo někdy navštívíte, určitě si nenechte ujít největší vodopády v jihovýchodní Asii. Na skoro kilometr široké řece padá vodopád Khone Pha Pheng z patnáctimetrové skály. Stačí se jen chvilku zastavit a poslouchat, jak silně je tu slyšet zurčící živel, a sledovat, jak se s ním potýkají místní rybáři. Holýma rukama tahají z běsnící vody sítě s rybami. Tak tohle je Si Phan Don na jihu Laosu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít