Podpory běží naplno

17. září 2007, 00:00 - Tomáš Johánek
17. září 2007, 00:00

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) letos zaznamenává mimořádný zájem podnikatelů o různé typy podpor, které spravuje. Týká se to i programu Panel určeného vlastníkům panelových domů. V rozhovoru pro Profit to potvrdil vrchní ředitel úseku podpory a strategie ČMZRB Lubomír Rajdl.

Vrchní ředitel úseku podpory a strategie ČMZRB Lubomír Rajdl:

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) letos zaznamenává mimořádný zájem podnikatelů o různé typy podpor, které spravuje. Týká se to i programu Panel určeného vlastníkům panelových domů. V rozhovoru pro Profit to potvrdil vrchní ředitel úseku podpory a strategie ČMZRB Lubomír Rajdl.

Program Panel funguje od roku 2001. Jak se zájem o něj vyvíjí letos?

O program je zejména v letošním roce enormní zájem. Uzavřeli jsme již smlouvy o dotaci s více než tisícem žadatelů a za 242 žadatelů jsme vystavili záruku potřebnou k získání úvěru na opravu panelového domu.

Pro srovnání je zajímavé uvést, že v roce 2002 jsme poskytli 69 dotací a 41 záruk. Počet žádostí o dotaci, které vlastníci panelových domů v letošním roce podali, již překročil 1900. Je tedy zřejmé, že jak vlastní zpracování takového rozsahu žádostí, tak i vlastní financování programu představují v letošním roce výjimečně náročný úkol.

Jak vidíte perspektivu dalšího vývoje tohoto programu?

Otázka dalšího financování programu Panel je nepochybně klíčová. Podle našich informací zvažují Státní fond rozvoje bydlení a zainteresované orgány další postup. ČMZRB bude při realizaci programu dále jednat způsobem, který určí Fond bydlení jako smluvní partner banky. Věřím, že i v budoucnu bude program Panel moci plnit v potřebné míře svoji funkci.

Vaše banka poskytuje množství dalších podpor pro malé a střední podnikatele. Například v Operačním programu Podnikání a inovace běží tři programy, které poskytují zvýhodněné záruky a úvěry. Jak hodnotíte jejich dosavadní průběh?

Na rozsáhlejší závěry je po dvou měsících ještě poměrně brzy. Je však zřejmé, že podnikatelé očekávali zahájení těchto programů poměrně netrpělivě. Zvláště to platí pro program podřízených úvěrů Progres. O tento program projevili zájem podnikatelé, jejichž žádosti ke konci srpna 2007 v souhrnu činily 1,5 miliardy korun.

Část žádostí je zatím neúplná a podnikatelé je postupně doplňují. Podnikatelé získali za první dva měsíce na základě uzavřených smluv úvěry za téměř 150 milionů korun, což umožní realizaci projektů přesahujících částku 300 milionů.

Jak je to s programem pro začínající podnikatele Start? Je v tomto programu pro letošní rok něco nového ?

V porovnání s programem Progres je náběh programu Start pomalejší. Nepochybně se na něm výrazně projevila vynucená přestávka spojená s posunem termínu zahájení programů podpory až na polovinu roku.

Do programu je nově zařazena možnost získání záruky spojené s finančním příspěvkem k zaručovanému úvěru. A to jako alternativní způsob podpory k bezúročnému úvěru, který poskytuje přímo ČMZRB. Rozvoj tohoto nového způsobu podpory bude hodně záviset na přístupu bank.

Co konkrétně nabízíte? Trh začínajících podnikatelů je nepochybně velmi náročný a rizikovější. Z naší strany je nabídka poměrně jasná. Záruku pro úvěr těmto podnikatelům ve výši až 80 procent lze získat rychle a jednoduše. Finanční příspěvek ve výši 15 procent vyčerpaného úvěru, ke kterému byla poskytnuta záruka, výrazně snižuje reálné úrokové zatížení podnikatele. To je nabídka, která stojí za zvážení. V minulosti byl vaším nejvýznamnějším počinem program Záruka. Změní se něco  jeho zařazením do rámce Operačního programu podnikání a inovace? Tento program by měl i nadále zůstat hlavním nástrojem podpory přístupu malých a středních podnikatelů ke kapitálu. Odpovídá tomu i rozsah peněz, s nimiž se pro tento program počítá. V letech 2007 až 2013 bude možné získat úvěry k projektům za celkem 30 miliard korun. Zařazení programu do Operačního programu podnikání a inovace umožnilo obohatit tento program o kombinaci záruk s finančními příspěvky k zaručovaným úvěrům a bylo též impulzem pro inovaci podmínek poskytování záruk. Záruky rychleji a jednodušeji**

Od 1. srpna 2007 zahájila Českomoravská záruční a rozvojová banka poskytování nového typu záruk pro podnikatele, který je označován jako M-záruka. Jedná se o nový nástroj, který lze získat rychle, jednoduše a za velmi přijatelnou cenu. Navíc může být ve vybraných regionech spojen s finančním příspěvkem k zaručovanému úvěru ve výši deseti procent tohoto úvěru.

Žádost o záruku lze podat jak osobně, tak i elektronicky, a veškeré potřebné přílohy žádosti doložit až v den podpisu. Jedná se o výpis z obchodního rejstříku nebo živnostenský list, potvrzení o registraci k dani z příjmu, v případě podnikatele-fyzické osoby souhlas manžela či manželky s použitím majetku k podnikání a uzavírání smluv s ČMZRB nebo doklady o zúžení společného jmění manželů. Také příprava vlastní žádosti není složitá. M-zárukou mohou být zaručovány úvěry do výše pěti milionů korun od vybraných partnerů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít