Podporujeme brzké zavedení zelených karet

15. září 2008, 08:00 - Hospodářská komora ČR
15. září 2008, 08:00

Nárůst počtu cizinců je běžným příznakem otevřené společnosti a ekonomiky a Česko není zemí v Unii, která by měla enormně vysoký počet imigrantů.

Cizinci jsou navíc často vítanou pracovní sílou tam, kde je na pracovním trhu nedostatek. Některé pozměňovací návrhy poslanců k zavedení zelených karet podstatně zpřísňují režim udělování těchto dokladů a činí proces složitý. Proto se může stát, že pozměněná verze novely zákona o zaměstnanosti bude kontraproduktivní vzhledem k novým obstrukcím v průběhu procesu udělování zelených karet. Jejich zavedení by pak prakticky nemělo pro zaměstnavatele příliš velký význam a nesplnilo by jejich očekávání.

Jde zejména o nově prosazované schvalovací pravomoci úřadů práce a stupňovité schvalovací procedury probíhající na několika resortech. Z toho pak mohou v praxi vznikat i kompetenční spory uvnitř státní správy. Ministerstvo vnitra uděluje souhlas z hlediska bezpečnosti státu, ministerstvo práce a sociálních věcí z hlediska trhu práce, nově jsou dány další pravomoci i úřadům práce. Je zřejmé, že na tuto situaci doplatí jak potenciální držitel zelené karty, tak především zaměstnavatel, který takového zaměstnance potřebuje.

Hospodářská komora vnímá negativně i nově navržené zpřísnění a zavedení dalších sankcí pro zaměstnavatele. Budou-li navrhované změny přijaty, může se stát, že Česká republika přes svou vůli zavést nový flexibilní nástroj pro zaměstnávání cizinců v podobě zelených karet nebude zemí, kam by skutečně cizinci za prací mířili. Naleznou totiž snadnější cestu k práci v jiných státech.

Zmíněná novela zákona o zaměstnanosti je podnikatelskou veřejností negativně vnímána i proto, že staví nové bariéry pro podnikání agenturám práce a zhoršuje jejich postavení na trhu práce. Jde například o nepřiměřeně vysoké sankce v milionových částkách u přestupků, jejichž význam neodpovídá výši takové pokuty (například porušení povinností v oblasti kolektivního vyjednávání či administrativních povinností, jako například evidence). Hospodářská komora také odmítá, aby stát (vláda) reguloval možnost podnikání v oblasti agenturního zaměstnávání v určitých sektorech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít