Podpořte nás. Podnikatelé v cestovním ruchu žádají vládu o pomoc - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Podpořte nás. Podnikatelé v cestovním ruchu žádají vládu o pomoc

čtk,
Podpořte nás. Podnikatelé v cestovním ruchu žádají vládu o pomoc
Zdroj: CC0 via Pixabay

Dosavadní vládní programy na podporu firem zasažených v souvislosti s koronavirem nejsou pro podnikatele v cestovním ruchu podle jejich zástupců dostatečné. Vláda by jim měla poskytnout podporu, která zajistí okamžitou úlevu ve výdajích, například odpuštění zdravotního a sociálního pojištění u zaměstnanců alespoň na půl roku, odpuštění odvodů DPH nebo jednorázové dotace. Vyzývá vládu otevřený dopis zástupců Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Fóra cestovního ruchu ČR a dalších asociací k okamžité pomoci.

Jen v březnu se počítá s propadem tržeb v cestovním ruchu o zhruba 20 miliard korun. Největší zátěž podle zástupců podnikatelů se dá očekávat v polovině dubna s vyplácením mezd a odvodů pro zhruba 240 tisíc lidí zaměstnaných v cestovním ruchu. Bude to znamenat výdaje kolem deseti miliard korun. Podle svazů a asociací není mnoho firem schopných zaplatit březnové mzdy a nepomůže ani program Antivirus pro zachování pracovních míst.


Komentář: Tři miliardy a hotovo? Kdeže. Armáda přijde o mnohem víc

Ondřej Stratilík
Ondřej Stratilík

„Režim B, který je platný jenom v měsíci březnu, přispěje maximálně 80 procent jenom do výše mediánu mezd v ČR, zdravotní a sociální pojištění už plně hradí zaměstnavatel. Maximální výše státního příspěvku je 24 800 korun. V režimu E je maximální výše státní podpory jenom 9300 korun. Takto koncipovaná podpora bude reálně znamenat příspěvek ze strany státu v průměru pouze 30 až 40 procent celkových mzdových nákladů firem,“ píše se v dopise vládě. Mzdy desítek tisíc zaměstnancům v cestovním ruchu jsou navíc podle asociací významně vyšší, než je medián mezd v Česku. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl v posledním čtvrtletí 2019 meziročně o 6,6 procenta na 31 202 korun.

Svazy a asociace proto žádají o příspěvek minimálně 50 procent z hrubých mezd do výše jeden a půl násobku mediánu mezd v ČR po dobu trvání nouzového stavu a následujících dvou měsíců. Dále by vláda měla podnikatele v cestovním ruchu podpořit odpuštěním nájmů v prostorech pronajímaných státem nebo jinými veřejnými institucemi či odklady splátek úvěrů u bank na minimálně půl roku.

Měla by vláda více podpořit tuzemský cestovní ruch?

Pro obnovení cestovního ruchu asociace navrhují zavedení státem financované poukázky v hodnotě 5 tisíc korun pro všechny dospělé s platností jeden rok od vydání pro platby za pobytové a cestovní služby v domácím cestovním ruchu. Dále sjednocení sazby DPH ve službách cestovního ruchu na deset procent u ubytování, stravování a jízdného na lyžařských vlecích, případně dalších služeb v cestovním ruchu.

Zástupci firem v cestovním ruchu připravují také Záchranný plán cestovního ruchu COVID 2020, kde budou postupně navrhovat vhodná opatření pro záchranu tohoto odvětví.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze