Podpoříme spíše menší množství větších projektů,

02. února 2004, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
02. února 2004, 00:00

AGENTURA CZECHINVEST JE JEDNOU Z TUZEMSKÝCH INSTITUCÍ, KTERÁ BUDE ZPROSTŘEDKOVÁVAT TOK ŽÁDOSTÍ O PENÍZE ZE STRUKTURÁLNÍCH FONDŮ. V JEJÍ KOMPETENCI BY MĚL BÝT BALÍK ASI 15 MILIARD KORUN URČENÝCH PRO ZKVALITNĚNÍ PODNIKATELSKÉHO PROSTŘEDÍ A ROZVOJ FIREM.

říká generální ředitel agentury CzechInvest Martin Jahn AGENTURA CZECHINVEST JE JEDNOU Z TUZEMSKÝCH INSTITUCÍ, KTERÁ BUDE ZPROSTŘEDKOVÁVAT TOK ŽÁDOSTÍ O PENÍZE ZE STRUKTURÁLNÍCH FONDŮ. V JEJÍ KOMPETENCI BY MĚL BÝT BALÍK ASI 15 MILIARD KORUN URČENÝCH PRO ZKVALITNĚNÍ PODNIKATELSKÉHO PROSTŘEDÍ A ROZVOJ FIREM. * Ze kterých programů půjdou peníze přes CzechInvest?

Jsou to návratné i nenávratné dotace v rámci operačního programu Průmysl a podnikání. CzechInvest bude také s největší pravděpodobností implementovat nebo pomáhat při začleňování části fondů ze Společného regionálního operačního programu - SROP, kde jsou také peníze na podporu podnikání. Jde o zhruba půl miliardy korun. Také se snažíme, abychom byli implementační agentura pro část operačního programu Rozvoj lidských zdrojů - OPRLZ, kde připravujeme program na zavedení standardu vzdělávání lidí ve středních a větších firmách.

* To už je domluvené, nebo se o tom teprve jedná?

U SROP je to domluvené, u OPRLZ se vedou finální jednání s ministerstvem práce a sociálních věcí. My máme program připravený. Rozhodnutí musí padnout do konce února, abychom mohli - v případě, že verdikt bude kladný - program dopsat a v květnu ho vyhlásit.

* Proto ještě nejsou programy hotové?

Snažíme se jednotlivé programy projednat ještě se sociálními partnery, s odborníky, abychom tam nenapsali nesmysly. Sladit názory a potřeby tolika různých subjektů není jednoduché. Firmy různé velikosti, každý sektor - všichni mají jiné potřeby. Chceme to projednat tak, aby to bylo maximálně univerzální. To je důvod, proč nechceme programy vypsat zbytečně brzy. Do Unie vstupujeme v květnu. Když vyhlásíme programy v tomto měsíci, tak se, myslím, nic neděje. Čerpání prostředků ze strukturálních fondů může probíhat až do roku 2008. Není tedy naspěch. Nepříjemné je to samozřejmě pro firmy, které mají projekt teď a nemohou si o podporu ze strukturálních fondů požádat. Bude totiž velice komplikované, vlastně to skoro nejde, žádat peníze na rozjetý projekt. Firmy, které své projekty rozjíždějí nyní, mají prostě smůlu.

* Bude vůbec dostatek projektů?

Panuje určitá skepse. Hovoří se o příkladu Rakouska, které v prvních letech po vstupu do Unie využilo relativně malé procento strukturálních fondů. Já jsem poměrně optimistický. Už dnes existují v regionech „zásobníky“ projektů firem a obcí. Vycházejí ze zkušeností s programy Phare a s předstrukturálními fondy. Podle prvotního prověření přibližně čtyři projekty z deseti vyhovují tomu, na co lze žádat peníze ze strukturálních fondů. A to jsou projekty „naslepo“, protože jejich autoři neznají podmínky.

* Jak to vypadá, když se česká byrokracie slučuje s bruselskou?

Snažíme se maximálně držet pravidla na uzdě a udělat proces co nejjednodušší. Není až tak jednoduché dotaci utratit. Snažíme se například spolupracovat s komerčními bankami, aby struktura informací v našich žádostech o dotaci byla podobná té, která bude v žádostech o překlenovací úvěry. Dotace se vyplácejí zpětně, firma musí nejdříve projekt zrealizovat. To znamená, že bude poměrně velká potřeba překlenovacích úvěrů. I tak čekám, že nějaká kritika na byrokratičnost žádostí určitě bude. Administrativní náročnost nastavuje také určitou hranici, pro jak velký projekt se vyplatí prostředky čerpat. Naší snahou bude spíš podpořit menší množství větších projektů. Žádat o stotisícové dotace se skoro nevyplatí. Firma bude mít náklady na čas managementu, konzultanta, materiál, administraci, bude muset celý proces sledovat. Peníze bude nucena utrácet podle nějakých podmínek a ne podle vlastního uvážení. Na jejich utrácení musí vypsat třeba výběrové řízení podle zákona o zadávání zakázek. To nemluvím o tom, že náklady na činnost CzechInvestu mohou být potom stejné jako vyplacená dotace.

* To zní dost děsivě. Jaké další „lahůdky“ čekají žadatele o podporu ze strukturálních fondů?

S jednou věcí musí podniky počítat. Budeme se chtít nejdříve podívat, co firma potřebuje. Máme zkušenosti, že podniky mají mnohdy zpočátku dojem, že potřebují jen nakoupit víc strojů. Pak se ukáže, že lepším finančním řízením nebo lepší organizací výroby mohou dosáhnout větší efektivity. Někdy je lepší řešení třeba rozvoj lidských zdrojů nebo investice do výzkumu a vývoje. Nákup strojů, i když na ně podnik dostane dotace, by ho třeba příliš finančně vyčerpal a firmu by to položilo. Budeme se snažit zavést porovnání firem na stejné úrovni v Evropské unii, aby tuzemské podniky věděly, v čem jsou horší a v čem lepší. A také určitý systém analýz, které řeknou, co firmy přesně potřebují. Protože management to ne vždy ví. To není snižování jeho schopností nebo nedůvěra, to je běžný postup.

* Budete firmy, které získají dotace, kontrolovat?

Můj cíl není utratit nějak 15 miliard. To byl tak trochu dosavadní přístup k podpoře podnikání. Budeme muset měřit, co podpora vlastně přinesla. Jestli si podnikatel udržel pracovní místa nebo vytvořil nová, jestli mu vzrostl objem výroby, jestli se mu zvýšila přidaná hodnota, zda zvýšil export. Když dostane nějakou podporu, bude muset říci, jak mu to pomohlo. Jinak nemůžeme podporu do dalších let směřovat k tomu, aby byla efektivní.

* Jsou dotace pro firmy vázané například na zvýšení jejich vývozu?

Budou specifické programy na podporu exportu jako program Marketing. V zásadě jsou programy zaměřené na zvýšení konkurenceschopnosti firmy. Budou se sledovat určitá kritéria růstu výkonu nebo zaměstnanosti. Vývoz nebo zvýšení vývozu nebude asi úplně podmínkou, ale pokud bude projekt, který firma realizuje, dobře nastavený, tak to k růstu exportu automaticky povede.

*** Program Marketing už existuje, stejně jako zvýhodněné úvěry, na které také půjdou peníze ze strukturálních fondů. Dosud je financoval náš státní rozpočet. Znamená to, že se mu teď uleví, nebo bude na podporu podnikání víc prostředků?

Prostředky ze státního rozpočtu budou přibližně stejné, možná se trochu sníží. Celkově máme mít víc peněz na všechny typy podpory. Záleží také na tom, kdy budeme ze strukturálních fondů nejvíce čerpat. To dnes nikdo stoprocentně neví.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít