Podpora vykutálených

13. května 2011, 17:37 - Jan Hrbáček
13. května 2011, 17:37

Unie vyšetřuje dva podvody a dalších 18 případů prověřuje

Miliardy z dotačních fondů Evropské unie jsou velkým lákadlem. A to nejen pro seriózní zájemce o subvence, ale i pro podvodníky. Na správné nakládání s unijními penězi dohlíží Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF. Podle mluvčího Johana Wullta tento úřad aktivně vyšetřuje v České republice dva případy možného zneužití strukturálních fondů, jednu právní pomoc a prověřuje osmnáct projektů. „Mnoho z prověřovaných projektů pravděpodobně skončí vyšetřováním. Protože tyto problémy stále řešíme, nemůžeme se k nim konkrétně vyjadřovat,“ sdělil týdeníku EURO Wullt. Dalšími případy se zabývá česká policie.
Mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová říká, že jde vesměs o velmi složité záležitosti. „Ostatně jako každá hospodářská a finanční kriminalita, popisy peripetií, jednání různých osob, rekonstrukce toků na účtech v různých časech, množství listin a výpovědí jsou často doslova ohromující,“ konstatuje Válová. Vrchní státní zastupitelství poskytlo týdeníku EURO sedm případů podezření na dotační podvody, u nichž byla podána obžaloba. Z těchto sedmi byly dvě trestní věci nepravomocně odsouzeny a tři pravomocně, přičemž ve všech případech dal soud za pravdu státnímu zástupci.
Vždy šlo podle Válové o podvodné vylákání dotací, zastírání pravého účelu užití peněz a většinou bylo doprovázeno falšováním a pozměňováním listin či podvodem. Většina obviněných byli lidé, kteří dosud neměli žádný konflikt se zákonem. S ohledem na to, že některé případy soudy ještě nerozhodly, uvedlo státní zastupitelství pouze iniciály podezřelých.

Případ pána F. a paní N. Pan F. (dle informací týdeníku EURO Petr Forman) si jako bývalý náměstek ministra pro místní rozvoj spolu s dalšími devíti osobami „stáhl“ z účtů fondů Phare celkem 229 milionů korun. Z této částky se v průběhu vyšetřování vrátilo 58 milionů korun, státnímu zástupci se podařilo zajistit dalších 150 milionů, 17 milionů zmizelo v zahraničí. Na základě tohoto případu Evropská unie konstatovala, že Česká republika má zmíněných 229 milionů vrátit, a rozhodla, že částku odečte z přidělených dotací. Případ je ve stadiu po přednesení závěrečných řečí a očekává se rozsudek. Poslední březnové jednání Městského soudu v Praze bylo opět zrušeno a odročeno snad na červen letošního roku. Forman tvrdí, že je nevinný.
Pan G. organizoval školení pro soudce z peněz EU, následně vykazoval školení, která se vůbec nekonala. Byl zatím nepravomocně odsouzen pro zneužití peněz EU a pro úvěrový podvod na dva roky podmíněně.
Za dotační podvod byla pravomocně odsouzena paní MUDr. N. (viceprezidentka golfového klubu v Kořenci Marta Nazari). „Paní N. je podle pravomocného rozsudku vinna, že v roce 2005 předložila žádost o dotaci ve výši 56 577 600 korun ze Společného regionálního operačního programu mimo jiné s rozhodnutím o umístění výstavby Moravského multifunkčního centra Kořenec, přestože věděla, že takové rozhodnutí nikdy nebylo vydáno a předložená listina byla padělkem. Pro spáchání pokusu trestného činu úvěrového podvodu a trestného činu padělání a pozměňování veřejné listiny byla odsouzena k úhrnnému trestu odnětí svobody v trvání dvou roků s odkladem na pět let a k peněžitému trestu ve výši 200 tisíc korun,“ konstatuje Válová.

Inovace konzerv Za dotační podvod byl v roce 2006 odsouzen k šesti letům a deseti měsícům, k zákazu činnosti, k peněžitému trestu a k náhradě škody pražským městským soudem pan M. (Rus Sergej Morev). „Podle rozsudku byl uznán vinným, že jako jednatel obchodní společnosti se sídlem v Praze 8 podal jménem své firmy pod názvem ,Inovace technologie výroby konzerv‘ u tehdejší Agentury pro rozvoj podnikání žádost o dotaci z Národního programu pro Českou republiku ve výši 600 tisíc eur spolu s nepravdivými přílohami,“ vysvětluje Válová. Morev následně uzavřel smlouvu s ministerstvem pro místní rozvoj na poskytnutí dotace ve výši 600 tisíc eur s tím, že 50,2 procenta, což bylo 20 milionů korun z celkové částky projektu, poskytne podle pravidel dotací sám. Poté založil pro tento účel účet a na něj složil 20 tisíc korun, bankovní výpis z účtu padělal a předstíral, že na něj byla složena částka 20 milionů. Padělek předložil agentuře a žádal 480 tisíc eur, které posléze využil na jiné účely.
Známějším případem je vylákání dotací na projekt Bono Publico. Čtyři obžalovaní v čele s architektem Markem Řičářem měli podle soudu vylákat více než patnáctimilionovou subvenci. Z rozsudku vyplývá, že obžalovaní v dotaci uvedli nepravdivé informace, trestný čin spáchali jako členové organizované skupiny, způsobili škodu velkého rozsahu a zastírali původ věci, která byla získána trestným činem. „Tím spáchali zločin dotačního podvodu a legalizovali výnosy z trestné činnosti,“ uvádí Válová.

Kauza Jihozápad Před Krajským soudem v Plzni se odehrává hlavní líčení s paní Č., přičemž jednání bylo odročeno na 26. června. Manažerka (Marcela Černá) pověřená přípravou podkladů pro žádost o dotaci z Regionálního operačního programu Jihozápad v celkové výši 120 796 893 korun v roce 2009 sama vytvořila tři strany listiny rozhodnutí ministerstva kultury. Následně si opatřila skutečné rozhodnutí ministerstva, z něhož vyňala stranu s razítkem a podpisovou doložkou, takto upravený dokument podle státního zastupitelství předložila Regionálnímu technickému muzeu v Plzni k doručení jako chybějící přílohu k žádosti o dotaci. Když ředitel muzea zjistil, že žádost obsahuje fiktivní rozhodnutí, stáhl příslušnou projektovou žádost zpět z procesu hodnocení a případ začala vyšetřovat policie. Černá se podle obžaloby dopustila padělání a pozměňování veřejné listiny, dotačního podvodu a trestného činu poškození finančních zájmů Evropských společenství.
Co se týče takzvané kauzy ROP Jihozápad, policie státní zástupkyni v posledním dubnovém týdnu doručila návrh na podání obžaloby, jež se týká dvou dosud obviněných osob (Jiřího Trnky a Martina Půlpytla). Oba jsou stíháni kvůli zneužívání pravomocí veřejného činitele, pletichám při veřejné soutěži a poškozování zájmů Evropského společenství. „Předložený návrh se spisem čítá 6626 listů a 28 svazků. Vzhledem k ohromnému spisovému materiálu bude státní zástupkyně nejméně dva měsíce spis studovat a očekává, že v červenci 2011 rozhodne,“ dodala Válová.

Don poradce K dotacím pomáhají žadatelům často poradci a poradenské firmy, přičemž praktiky některých jsou nekalé. Takoví lidé jsou při jednání s potenciálním klientem schopni předložit hned tři svoje vizitky zároveň: konzultanta, organizátora výběrového řízení, ale i stavebníka, který projekt za evropské peníze postaví. Někdejší šéf Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek k tomu říká: „To je samozřejmě neslučitelné, na druhou stranu se proti tomu těžko bojuje. Pak se samozřejmě setkáváme i s různými nosiči teplé vody, což jsou lidé, kteří jsou schopni obchodovat s informacemi, jež jsou přitom naprosto veřejné, a vyvolávat zdání, že dokážou zařídit více.“
Za nejhorší považuje šéf fondu životního prostředí třetí kategorii poradců. „Víme, že někteří žadatelé z veřejné správy jsou pod tlakem svých politických stran, aby spolupracovali s tou kterou firmou, což je věc také těžko postižitelná.“ Do této kategorie patří i poradensko-lobbistické agentury. Konkrétní firmy napojené na politické strany ale Štěpánek jmenovat nechtěl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde o Vánocích čekají na váš dobrý skutek?
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Vypočítejte si vaši čistou mzdu v roce 2018: liší se od té z roku 2017?
Jak zadat příkaz v bance, aby platba došla do konce roku 2017
Máte už novou dálniční známku?
Auta
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude…
Škoda láká anglické záchranné složky na upravený Kodiaq a policii na rychlý Superb
Kvíz: Poznáte model auta jen podle fotky výfuku?
Značka Alpine je definitivně zpět. Renault v Dieppe odstartoval výrobu A110
Co udělá víc oktanů s výkonem tříválce 1.0 TSI? Naše dlouhodobá Škoda Fabia vám to ukáže
Technologie
Intel začíná brát vážně ovladače GPU. Lepší výkon a „launch driver“ pro Ōkami HD
Nejlepší mobil od LG je v Česku. V30 má příliš sebevědomovou cenu
Problémy? Nová konzole Ataribox byla na poslední chvíli odložena
Internet dostal velkou facku. V USA po dvou letech zrušili síťovou neutralitu
Dokonáno. Norský rozhlas jako první na světě ukončil FM vysílání
Hry pro příležitostné hráče