Podnikatelům vadí časté změny zákonů

19. července 2004, 00:00 - PETR KUČERA, TEREZA VAŇKOVÁ
19. července 2004, 00:00

KONZULTANT ZDENĚK MOLCAR: Podnikatelské a inovační centrum BIC Plzeň (Business Innovation Centre) vzniklo v roce 1992 z iniciativy města Plzně. Zaměřuje se na podporu vzniku a rozvoje malého a středního podnikání v regionu. Plzeňský projekt Vědeckotechnického parku patří k nejúspěšnějším v České republice.

KONZULTANT ZDENĚK MOLCAR:

Podnikatelské a inovační centrum BIC Plzeň (Business Innovation Centre) vzniklo v roce 1992 z iniciativy města Plzně. Zaměřuje se na podporu vzniku a rozvoje malého a středního podnikání v regionu. Plzeňský projekt Vědeckotechnického parku patří k nejúspěšnějším v České republice.

Kolik firem je v současné době v inkubátoru? O jaké firmy se jedná?

Ve Vědeckotechnickém parku nyní působí 15 výhradně inovačních subjektů s téměř 100 zaměstnanci. Jde převážně o české firmy, na vzniku některých z nich se podíleli i zahraniční partneři.

Kolik firem již z inkubátoru odešlo?

Po několika rozjezdových letech v inkubátoru se úspěšné firmy rozvinou natolik, že mají zájem vyhledat větší prostory a tam své aktivity přesunout. To je také hlavní účel podnikatelských inkubátorů. V Plzni je takových firem už asi deset. Přesunuly se do vlastních prostor v blízkosti Vědeckotechnického parku či jinde. Pro nejlépe rozjeté projekty v inkubátoru bylo v roce 2001 otevřeno Technologické centrum, kde nyní pět takových firem působí.

Kdo je vlastníkem BIC? Stoprocentním vlastníkem BIC Plzeň je město Plzeň. To poskytlo například bývalé vojenské objekty, které za částečného přispění z programu PARK ministerstva průmyslu a obchodu mohly být zrekonstruovány pro účely inkubátoru a technologického centra. Je už teď hospodaření inkubátoru soběstačné? Inkubátor je provozován tak, aby nemusel dostávat další dotace, tedy aby na svůj provoz vydělal. Jste propojeni i s jinými podnikatelskými inkubátory? Již od roku 1993 je BIC Plzeň plnoprávným členem sítě evropských podnikatelských a inovačních center (EBN - European Business and Innovation Centers Network). Členy této sítě je více než 140 center převážně v zemích EU. Díky členství v této síti máme možnost přebírat zkušenosti a know-how ostatních center. Jak dlouho může firma v inkubátoru působit? Působení firmy v inkubátoru není nijak explicitně časově omezeno, omezena je pouze doba možnosti čerpání úlevy na nájemném. Cílem inkubátoru je však podporovat firmu v její počáteční fázi, která by zpravidla neměla přesáhnout 5 let. Úlevu nabízíme začínajícím firmám v inkubátoru po dobu 3 let. První rok může firma využívat 50% slevy z nájemného, druhý rok 40% a třetí rok 30%. Pokud si firma ani po třech letech nemůže nebo nechce dovolit vlastní prostory, může tedy ve vašem inkubátoru zůstat déle?

Cílem je, aby firma, která je rostoucí, přemístila své aktivity do vlastních prostor a uvolnila tak místo v inkubátoru dalším zájemcům. Samozřejmě se s firmou postupuje podle jejích individuálních potřeb a jejího charakteru.

Jaký je rozdíl mezi výší nájemného ve vašem inkubátoru a běžným nájmem v Plzni? Komerční nájemné za kancelářské prostory v centru Plzně se pohybuje kolem 2000 až 2500 korun za metr čtvereční ročně. V podnikatelském inkubátoru, který je mimo centrum města, se nájemné pohybuje zhruba ve výši 1000 korun. Navíc začínající podnikatelé mohou využít poloviční slevy. Jaké vidíte největší bariéry rozvoje podnikání v ČR? Podnikatelům nejvíce vadí neustálé změny zákonů a předpisů. Je to pro ně nepřehledná džungle, v poslední době například v oblasti daně z přidané hodnoty a účetnictví obecně. Chybí také zdroj financování pro inovační firmy, které ještě nedosáhnou na venture fondy zajímající se o investice v řádu desítek milionů korun. Tuto podporu plně neřeší ani program Start, v jehož rámci Českomoravská záruční a rozvojová banka nabízí zvýhodněné úvěry pro začínající podnikatele. Finanční potřeby začínajících živnostníků v oblasti služeb, maloobchodu a drobných výrob, pro které je program především určen, jsou totiž odlišné od potřeb začínajících inovačních firem. V čem spočívají největší nedostatky na straně samotných firem?**

Každá firma je jiná. U některých převládá orientace na krátkodobá řešení a operativu, místo jasného strategického záměru zaměřeného na růst firmy. Před vstupem do inkubátoru je však příležitost s firmami doladit jejich podnikatelský záměr, na základě kterého jsou do inkubátoru přijímány.

Plzeňský Vědeckotechnický park (VTP) zahrnuje podnikatelský inkubátor a technologické centrum pro výzkum a vývoj. Vznikl v polovině 90. let jako společný projekt Západočeské univerzity, města a BIC Plzeň. Úvodní etapou byl podnikatelský inkubátor, který BIC Plzeň provozuje od roku 1997. V listopadu 2001 na něj navázalo technologické centrum pro subjekty z oblasti high-tech. Park využívají zejména firmy z oblasti elektroniky a vývoje software, část využívá i Nové technologie - výzkumné centrum Západočeské univerzity. Součástí jsou také dva prestižní projekty subjektů zaměřených na vývoj: V laboratořích Panasonic Europe Software Development Laboratory už pracuje více než deset lidí, své vlastní technologické centrum na prototypové díly začíná v roce 2004 v rámci Vědeckotechnického parku Plzeň provozovat také Mercedes-Benz Engineering, s. r.o. V brzké době by se areál, situovaný na kraji města v těsném sousedství průmyslové zóny Borská pole a areálu Západočeské univerzity, měl ze současných 2500 metrů čtverečních výrazně rozrůst.

Budova Technologického centra v Plzni. foto: BIC Plzeň

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít