Podnikatelům se nelíbí návrh nového daňového řádu

08. března 2007, 00:00 - admin
08. března 2007, 00:00

Po dlouhých letech příprav poslalo ministerstvo financí do připomínkového řízení konkrétní návrh nového daňového řádu. Má nahradit dosavadní zákon o správě daní a poplatků z roku 1992, dosud téměř padesátkrát novelizovaný.

„Přestože návrh přináší určitá zlepšení, představy podnikatelů zdaleka nenaplňuje a nemá ani podporu celé vládní koalice,“ shrnuje situaci týdeník Profit v čísle, které vyjde v pondělí.

Návrh předložila dlouholetá náměstkyně ministra financí Dana Trezziová. „Cílem je odstranění nejednotnosti postupů a případných nejasností při aplikaci dosavadního zákona. Chceme napomoci zkvalitnění výkonu daňové administrativy a podpořit klientský přístup při jednání s daňovými subjekty,“ říká. Nová pravidla podle ní respektují také rozhodnutí nejvyšších soudů týkající se správy daní, ovšem jen  „pokud nejsou v rozporu s elementárními pravidly správy daní“. Návrh také přibližuje dosavadní pravidla správy daní obecné procesní úpravě správního řízení podle nového správního řádu, účinného od začátku roku 2006.

Podle ekonomického experta Svazu průmyslu a dopravy Tomáše Bartáka je však současný návrh daňového řádu zklamáním. A to i přes ojedinělá zlepšení, například že správce daně bude muset svá rozhodnutí až na výjimky odůvodňovat, nebo že se v některých případech ruší oznamovací povinnost při výplatách nezdaněných odměn. „Zlepšení jsou totiž bohužel kompenzována řadou úprav, která ještě zhoršují současný neuspokojivý stav,“ domnívá se Barták.

Nadšen není ani šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek. Za nepochopitelnou označuje zejména absenci takzvané všeobecné editační povinnosti, tedy povinnosti finančních úřadů podávat závazné výklady nejasných ustanovení daňových zákonů. „Přitom její zavedení již řadu měsíců obsahuje schválené programové prohlášení vlády,“ připomíná Drábek. Na všeobecné editační povinnosti trvá také Unie malých a středních podniků ČR.

Drábek nicméně považuje za pozitivní skutečnost, že návrh daňového řádu konečně opustil ministerstvo a byl dán do připomínkového řízení. Mezi konkrétní klady podle něj patří především zlepšení postavení poplatníků při doručování písemností finančním úřadem. “Přestože je ale z návrhu zřetelná snaha o zlepšení klientského přístupu k poplatníkům, návrh bohužel neodstranil dosud jednostranné zvýhodnění finančních úřadů nad poplatníky,“ kritizuje Drábek. Za zvláště znepokojivé považuje i to, že proti řadě rozhodnutí finančního úřadu není přípustné odvolání, a to ani k nadřízenému finančnímu ředitelství.

To, že ministerstvo financí pustilo do připomínkového řízení materiál, na němž bude nutné ještě legislativně pracovat, kritizují podle Profitu i někteří koaliční politici. „Nedovedu si představit, že by daňový řád například neobsahoval editační povinnost,“ říká například poslanec ODS a člen rozpočtového výboru Michal Doktor.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít