Podnikatelská aktivita v eurozóně rostla nejméně za více než pět let - Euro.cz

Přihlášení

Podnikatelská aktivita v eurozóně rostla nejméně za více než pět let

, čtk,
Podnikatelská aktivita v eurozóně rostla nejméně za více než pět let
Zdroj: Profimedia.cz

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně byl na počátku letošního roku nejslabší za téměř pět a půl roku. Zpomalení ve zpracovatelském sektoru se rozšířilo o do sektoru služeb a poptávka poprvé za čtyři roky klesla. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost IHS Markit.

Index podnikatelské aktivity, který je považovaný za dobré měřítko celkového ekonomického zdraví, v lednu klesl na 51 bodů z prosincových 51,1 bodu. Dostal se tak na novou nejnižší úroveň od července 2013. Zůstal však nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Výsledky průzkumu naznačují, že ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí vzroste jen o 0,1 procenta. Ekonomové dotazovaní agenturou Reuters minulý měsíc odhadovali, že by mohla vrůst až o 0,4 procenta. Hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson upozornil, že růst eurozóny je blízko stagnace kvůli poklesu poptávky po zboží a službách.

Indikátory budoucího vývoje také ukazují, že zvrat se nedá v brzké době očekávat. Dílčí index nového podnikání se druhý měsíc za sebou snížil a to na 49,5 bodu z 50,7 bodu. Poprvé od listopadu 2014 se propadl pod hranici 50 bodů.

Firmy v sektoru služeb přijímaly nové pracovníky nejpomalejším tempem od konce roku 2016. Index zaměstnanosti v sektoru se snížil na 52,3 bodu z prosincových 53,6 bodu.

Růst podnikatelské aktivity v Německu, které je největší evropskou ekonomikou, sice v lednu zrychlil, avšak zůstal pomalý. Ve Francii klesl na 48,2 bodu, nejníže za více než čtyři roky.

Přečtěte si: Pokus o optimistického průvodce českou budoucností

 Jan Antonín Baťa slétal celý svět, aby našel pro firmu a zaměstnance uplatnění.

Dále čtěte:

Doba optimismu je u konce. Tři z deseti šéfů firem čekají pokles růstu světové ekonomiky

Konkurenceschopnost Česka stagnuje, v inovacích výrazně zaostáváme

Komentář: Ochlazení ekonomiky? Zatím fakt nemrzne

Až dojdou peníze, začneme myslet? Vysoký růst mezd vyžaduje rychlejší tempo inovací

Komentář: Zpomalujeme, jaký div

Makrooko Miroslava Zámečníka

Diskuze