Podnikatelé si v srpnu rozdělili více než jednu miliardu eurodotací

01. září 2011, 14:55 - Profit, kmb
01. září 2011, 14:55

Domácí podnikatelé si v srpnu rozdělili rekordních 1,067 miliardy korun z Operačního programu Podnikání a inovace. Je to vůbec poprvé, kdy měsíční čerpání dotací překročilo jednu miliardu korun.

Foto: Profimedia.cz

Vloni přitom v průměru za jeden měsíc k českým firmám zamířilo jen něco přes půl miliardy korun. Celkem tak Ministerstvo průmyslu a obchodu už české zejména malé a střední podnikatele z Operačního programu podpořilo částkou převyšující 22 miliard korun.

Právě zvýšení rychlosti, s jakou se českým firmám daří čerpat prostředky z evropských fondů, patřilo k hlavním prioritám, se kterými jsem vloni do úřadu nastupoval,“ říká ministr průmyslu obchodu Martin Kocourek. “Podařilo se nám například výrazně zpřehlednit administrativu spojenou s evropskými dotacemi, což rychlosti čerpání významně prospělo.“

Naprostá většina komunikace s klienty je dnes čistě elektronická, což je velký rozdíl oproti většině ostatních operačních programů. Sjednotili jsme také některé metodické výklady, a odstranili tak historický problém, kdy si různé organizace – nejen ty spadající pod Ministerstvo průmyslu a obchodu – vykládaly některé komplikovanější situace metodicky různě a žadatelé mohli někdy tápat,“ upřesňuje Petr Očko, ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje ministerstva průmyslu a obchodu.

Operační program Podnikání a inovace je tak dnes už z celé jedné čtvrtiny úspěšně vyčerpaný. Další prostředky jsou přitom přislíbené konkrétním podnikatelům a čekají jen na to, až firmy své projekty dokončí, aby jim bylo možné přislíbené prostředky zpětně vyplatit. Daří se nám tak úspěšně navazovat na předchozí Operační program Průmysl a podnikání, který podnikatelům nabídl celkem deset miliard korun a který se podařilo vyčerpat z více než 99 procent,“ dodává Miroslav Křížek, generální ředitel agentury CzechInvest.

Právě dnes také Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo výzvy k dalším dvěma programům, a to programu Inovace – Projekt na ochranu práv průmyslového vlastnictví a programu ICT a strategické služby.

Program Inovace - Projekt na ochranu práv průmyslového vlastnictví pomáhá firmám zaregistrovat patentovou ochranu svých produktů doma i v zahraničí a firmám nabídne dohromady 50 milionů korun.

Program ICT a strategické služby je určený pro firmy, které chtějí investovat do vybudování center strategických služeb například pro vývoj softwaru, podporuje ovšem i investice do high-tech opravárenských center nebo do zakládání a rozvoje datových center. Celkem program podnikatelům nabídne 1,5 miliardy korun.

Operační program Podnikání a inovace má pro české podnikatele do roku 2013 připravených bezmála 90 miliard korun. Většina jeho programů se zaměřuje na podporu zejména malých a středních podnikatelů. Vedle podpory inovativních projektů Operační program pamatuje i na cílenou pomoc ekonomicky slabším regionům České republiky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít