Podnikatelé málo využívají našich služeb

03. dubna 2006, 00:00 - LUKÁŠ BEZDÍČEK
03. dubna 2006, 00:00

ŘEDITEL KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY FRANTIŠEK JAROLÍM: I přes otevření několika informačních míst pro podnikatele přetrvává v kraji nízký zájem o využívání fondů Evropské unie. „Není nic platné, že jim jsme schopni pomoci se zpracováním projektů,“ podotýká ředitel Krajské hospodářské komory František Jarolím.

ŘEDITEL KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY FRANTIŠEK JAROLÍM: I přes otevření několika informačních míst pro podnikatele přetrvává v kraji nízký zájem o využívání fondů Evropské unie. „Není nic platné, že jim jsme schopni pomoci se zpracováním projektů,“ podotýká ředitel Krajské hospodářské komory František Jarolím. * Mohou firmy v regionu profitovat z blízkosti obřích automobilek TPCA v Kolíně a budované přístavby v Kvasinách na Rychnovsku, například formou subdodávek?

Každý velký investor s sebou přináší možnosti uplatnění subdodávek výrobků, polotovarů a služeb. Naši podnikatelé toho využívají a díky jejich dobré úrovni se dokáží prosazovat.

* Průmyslové zóny v kraji se úspěšně plní, čestnou výjimkou zůstává Chrudim. Jaký je podle vás důvod a dá se s ním, třeba i za pomoci komory, něco dělat?

Domnívám se, že se situace zlepšuje i v Chrudimi, a to díky spolupráci města, CzechInvestu a Hospodářské komory.

* Jaké největší komparativní výhody nabízí Pardubický kraj oproti ostatním krajům a jaké jsou jeho největší slabiny?

Náš kraj má výhodu v tom, že s výjimkou Svitavska je průmyslově na velmi dobré úrovni. Jsou zde zastoupena prakticky všechna odvětví až na těžký průmysl. Prioritu hraje především chemický průmysl, elektronika, strojírenství, pozadu nezůstává ani textilní a potravinářský průmysl. Díky dlouholeté historii průmyslového rozvoje kraje a tradici středního školství je zde kvalifikovaná pracovní síla. Naopak nedostatkem kraje je dopravní infrastruktura, a to především silniční síť. Chybí zde dálniční napojení. To negativně ovlivňuje i dostupnost pro zahraniční investory především na Svitavsku a Orlickoústecku.

* Mají vůbec podnikatelé zájem se sdružovat do klastrů a vzájemně spolupracovat, například právě na bázi členství v komoře?

V Pardubickém kraji vznikají tři klastry, které vycházejí ze zdejších tradičních průmyslových odvětví. Jedná se o chemii a plasty, elektroniku a textil. Členové komory se snaží spolupracovat, nicméně nás mrzí, že jak členové, tak ostatní podnikatelé nedokáží využít služeb, které jsme jim schopni jako hospodářská komora poskytnout na standardní úrovni.

* Stýskáte si nad nedostatečným využíváním služeb komory. Co můžete podnikatelům nabídnout?

Kromě běžných služeb jako poradenství, zprostředkování informací, kontaktů, vzdělávání, pořádání akcí a dalších podpůrných aktivit se komora snaží poskytovat informace týkající se problematiky podnikání v Unii. V kraji existují čtyři regionální Informační místa pro podnikatele, a to v Pardubicích, Chrudimi, České Třebové a Vysokém Mýtě, a kromě toho ještě expozitury v obcích III. stupně. Smyslem těchto kanceláří je co nejpodrobněji zájemcům přiblížit podmínky podnikání jak v daném regionu, tak v Unii. Komora je navíc regionálním zástupcem agentury CzechTrade, vydává i svůj zpravodaj.

* Jak hodnotíte spolupráci komory se samosprávami kraje?

Velmi dobře. Vypovídá o tom i uzavřená dohoda o spolupráci s krajem a řada společných akcí. Příkladem lze uvést setkání podnikatelů, účast komory a podnikatelů na mítincích se zahraničními delegacemi a velvyslanectvími. Ostatně náš úřad sídlí společně s Regionální rozvojovou agenturou Pardubického kraje v budově, která je ve vlastnictví kraje. Propojením obou agentur vzniklo Regionální rozvojové centrum pro veřejnou a podnikatelskou sféru s cílem zefektivnit činnost institucí. Pardubický kraj zase využívá znalostí komory v oblasti podnikatelského prostředí ke zpracování analýz a studií pro strategická rozhodování. Stejně dobrá spolupráce je i s městy a obcemi.

* Můžete jmenovat největší rezervy a nedoceněné možnosti ve zdejších podnikatelských příležitostech?

Jak jsem již zmínil, výhodou pro investory je dostatek kvalifikované pracovní síly, funkční průmyslové zóny a v neposlední řadě podpora měst, obcí a kraje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít