Podnikání s cejchem kriminálníka

28. ledna 2008, 00:00 - Tomáš Stingl
28. ledna 2008, 00:00

Tisíce podnikatelů přijdou ročně o živnostenský list, protože se dopustí nějakého deliktu. Pokud se začas zkusí oprostit od chyb minulosti a chtějí začít znovu, nemají to lehké. Problémem je pro ně sehnat vše, co je pro funkční podnik potřebné. Od peněz až po zaměstnance.

Ztráta živnostenského listu Tisíce podnikatelů přijdou ročně o živnostenský list, protože se dopustí nějakého deliktu. Pokud se začas zkusí oprostit od chyb minulosti a chtějí začít znovu, nemají to lehké. Problémem je pro ně sehnat vše, co je pro funkční podnik potřebné. Od peněz až po zaměstnance.

Chtělo by se říct, dobře jim tak. Těm, kteří o právo podnikat přišli, protože ztratili právní bezúhonnost nebo přivedli svůj předchozí podnik ke krachu, takže po nich zbyly jen neuhrazené dluhy. Ale co v případě, pokud se bývalý živnostník rozhodne upřímně „polepšit“, překonat hříchy mládí a zkusit podnikání znovu? Do byznysu se smí za určitých podmínek vrátit, ale není to snadné.

Zločin, konkurz, dluhy na pojistném

Podnikatelů, kteří si udělají kaňku do životopisu, je mnoho. Zrušit podnikateli živnostenské oprávnění, protože se dopustil trestného činu, je totiž podle úřadů v současnosti na denním pořádku. „V roce 2007 jsme takto zrušili asi 370 živnostenských oprávnění. Důvodem byla zejména ztráta bezúhonnosti podnikatele nebo odpovědného zástupce kvůli spáchání trestného činu,“ uvádí například vedoucí živnostenského úřadu města Brna Dobromila Macháčková. Mezi další důvody podle ní patřily také problémy s platbou sociálního a zdravotního pojištění nebo překážky provozování živnosti, které souvisejí s konkurzními řízeními.

„V Plzni bylo loni pro závažné správní delikty zrušeno 237 živnostenských oprávnění,“ připojuje za plzeňský živnostenský úřad Jiří Špak. Další lidé o živnostenský list vůbec nepožádají, protože vědí, že by kvůli svým předchozím přešlapům neuspěli. „Tito lidé jsou si vědomi překážek pro své budoucí podnikání a většinou konzultují se živnostenským úřadem předem své možnosti. Jsou jich řádově desítky,“ uvádí Jiří Špak. „Měsíčně jsme sdělovali asi čtyřem až šesti zájemcům, že v jejich případě by nesplnili podmínky bezúhonnosti,“ připojuje svou zkušenost Karel Dědič z živnostenského úřadu v Ostravě.

V Jihlavě museli loni zrušit celkem 90 živnostenských oprávnění. „V drtivé většině případů to bylo za závažné porušení živnostenského zákona, za neoznámení zákonem stanovených skutečností. Můj osobní názor je, že prakticky nikdo z těchto podnikatelů již fakticky aktivní nebyl,“ míní vedoucí úřadu Irena Niklová.

Kdo se osvědčí, může začít s čistým stolem

Konkrétní případ z praxe, jak vypadá takový podnikatelův pád, uvádí Dobromila Macháčková. „Živnostník se dopustil podvodu, a to v souvislosti s podnikáním. Přesto, že byl odsouzen pouze k podmíněnému trestu odnětí svobody, byla mu zrušena všechna jeho živnostenská oprávnění, protože ztratil bezúhonnost,“ popisuje Macháčková. Zároveň ale připomíná, že pro zmíněného člověka není podnikání navždy zapovězeno. „Živnostenská oprávnění si bude moci znovu vyřídit, až se takzvaně osvědčí, to znamená, pokud se ve zkušební době stanovené soudem nedopustí dalšího trestného činu,“ uvádí Macháčková.

Nebýt pánem ve své firmě

V podstatě v přesně takové situaci se právě nachází Robert Hanuš, který je spíše ojedinělým příkladem člověka, jenž našel odvahu o svém někdejším selhání veřejně promluvit. A také začít i znovu podnikat. Hanuš dostal kdysi podmínku za podvodné jednání a ještě zhruba rok nesmí vést živnost na své jméno. Přesto již několik let v Českém ráji úspěšně provozuje pojízdnou prodejnu pečiva v podobě bizarní tříkolky a má spoustu dalších podnikatelských nápadů. Spolehnout se ale musí na svého partnera, na kterého je podnikání oficiálně napsáno. Přestože celý projekt vymyslel a nastartoval Hanuš, přestože je pro celý obchod mozkem i rukou, která pracuje a prodává, formálně je ve svém podniku stále jen zaměstnancem. „Taková situace je hrozně zoufalá. Už několik let pořád pracuji a přesto nemám žádnou jistotu, že podnik z cizího rozhodnutí ze dne na den neskončí. Ani jistotu, že jej budu moct převést jednou na své jméno,“ říká Robert Hanuš.

Odborníci ale krčí rameny. Pokud někdo překročil zákon, musí prostě nést následky. Alespoň po příslušnou dobu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít