Podmínky pro fúze se zlepšují, firmy je ale vyhledávají méně

23. listopadu 2010, 11:36 - ČTK
23. listopadu 2010, 11:36

Jen šestnáct procent firem nemá prostor pro expanzi prostřednictvím fúzí a akvizic. Přesto této možnosti využívá méně firem než před šesti měsíci, uvádí studie společnosti Ernst&Young.

Foto: archiv

Podmínky pro uskutečňování fúzí a akvizic se ve světě sice zlepšují, nyní je ale aktivně vyhledává jen 29 procent firem. Před šesti měsíci to bylo 38 procent společností. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ernst & Young mezi 1000 vrcholovými manažery významných firem z celého světa. Propad nastal přesto, že ve srovnání s loňskými 40 procenty se jen 16 procent firem cítí omezováno určitými překážkami, které jim v rozvoji prostřednictvím fúzí a akvizic brání.

Půlroční srovnání v rámci průzkumu s názvem Barometr investiční důvěry, který se uskutečnil v říjnu 2010, ukazuje v průměru na větší optimismus vedoucích pracovníků v souvislosti s budoucím vývojem podniku i národního hospodářství. Upozorňuje však na rostoucí nespokojenost se stavem globální ekonomiky, za což mohou i úsporná opatření, vyšší daně, měnové konflikty a regulační omezení, jež snižují důvěru podniků v ekonomickém prostředí a spolu s tím odhodlání realizovat fúze či akvizice.

V předchozím průzkumu se nám podařilo správně předpovědět srpnový nárůst významných transakcí, avšak silný zájem o akvizice byl často motivován snahou realizovat extrémně výhodné nákupy společností nacházejících se v potížích. V některých regionech, mezi které patří i ČR, však atraktivních příležitostí k převzetí bylo podstatně méně, než kapitálem vybavení investoři doufali,“ uvedla partnerka Ernst & Young pro fúze a akvizice Petra Wendelová.

Polovina celkového počtu respondentů (v roce 2009 jich takto odpovědělo jen 36 procent) by ráda uskutečnila akvizici v krátkodobém horizontu. Zvýšil se ale počet těch, kteří s transakcí vyčkávají. V blízké době hodlají kupovat zejména firmy, které cílí na rozvíjející se trhy. Na straně vlastníků firem v celosvětovém kontextu však s ustupující finanční krizí klesá ochota prodat, která byla v minulých letech často motivována obavami z dalšího osudu firem.

Snížení počtu společností, jež reálně uvažují o prodeji podniku v následujících šesti měsících (15 procent ve srovnání s 38 procenty v dubnu 2010), je relativně výraznější než snížení počtu koupěchtivých akvizitorů. V zemích s velkým počtem veřejně obchodovaných společností se začíná více prosazovat nepřátelské převzetí, tedy skupování akcií firem na burze. “Vzhledem k omezenému počtu titulů a nízké likviditě se na pražské burze s touto technikou nesetkáváme,“ podotkla Wendelová.

Provedení akvizice na rozvíjejících se trzích v příštích šesti měsících označilo za pravděpodobné či vysoce reálné 31 procent podniků. Více než polovina firem, které na rozvíjejících se trzích hodlají investovat, plánuje tento vstup uskutečnit pomocí společného podniku nebo strategické aliance, jejichž plánovaný počet vykazuje rovněž vzestupný trend.

Celkově podle průzkumu roste makroekonomická důvěra. O tom, že se jejich ekonomika ubírá správným směrem, je přesvědčeno 67 procent dotazovaných. Tato důvěra zůstává ve srovnání s předchozími čísly na vysoké úrovni v Indii (92 procent) a Číně (82 procent), zatímco Austrálie, jíž minule patřila první příčka, nyní mezi prvními pěti zeměmi tohoto žebříčku nefiguruje. Do této pětice se naopak propracovaly Rusko (89 procent ve srovnání se 47 procenty v dubnu) a Německo (84 procent proti 64 procentům), značný nárůst důvěry je také ve Francii (66 procent proti 44 procentům).

Vyhlídky na vývoj globální ekonomiky již tolik optimistické nejsou. V její zotavení v příštích dvanácti měsících věří 34 procent vedoucích pracovníků, před šesti měsíci to bylo 40 procent. “Zavádění úsporných opatření přináší do správních rad firem dodatečný neklid, přičemž právě důvěra v růst světového hospodářství hraje z hlediska návratu investorů k fúzím a akvizicím klíčovou roli,“ míní výkonný ředitel oddělení transakčního poradenství Ernst & Young specializující se na fúze a akvizice Petr Kříž.

Wendelová vidí v ČR pokračující trend konsolidace v některých odvětvích, kde převzetí lokálního lídra může být významnou strategickou a tudíž i prémiově ohodnocenou investicí do budoucna. “Specifickým rysem našeho trhu fúzí a akvizic je i řešení problému nástupnictví. Řada soukromých podnikatelů, kteří své firmy zakládali po revoluci před dvaceti lety a nemají v rodině nástupce, vidí způsob, jak zajistit další rozvoj své firmy ve vyhledání silného strategického partnera,“ uzavřela.

Ernst & Young patří mezi nejvýznamnější celosvětové firmy poskytující odborné poradenské služby v oblasti auditu a daňového, transakčního a podnikového poradenství.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít