Podivné zkoušky zapisoval děkan - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Podivné zkoušky zapisoval děkan

, Eva Jarešová,
Podivné zkoušky zapisoval děkan
Zdroj: Euro.cz

Právnickou fakultu v Plzni bylo možné absolvovat i bez vědomí profesorů

Plzeňskou právnickou fakultu vystudovali i lidé, které její profesoři prakticky nikdy neviděli. Někteří „studenti“ zvládli dokončit obvykle pětileté studium za pouhé dva měsíce, ti pomalejší z pochybných návštěvníků fakulty potřebovali na stejný úkol rok či dva. Podivné metody se týkaly stovek absolventů. Jakým způsobem celé studium probíhalo a jak je možné, že tito studenti měli v indexu řádně zapsány všechny zkoušky, nebylo dosud jasné. Dnes se zdá, že jim známky zapisoval přímo děkan a jeho zástupci. „Stávaly se případy, že někdo neudělal zkoušku, už jsme ho neviděli, a pak jsme ho potkali až u promoce,“ říká šéfka katedry trestního práva Právnické fakulty Západočeské univerzity Helena Válková. „Když jsem se ptala kolegů z katedry, kdo dotyčné zkoušel, zjistila jsem, že nikdo z nich,“ dodává. Protože ale není možné projít studiem práv bez zkoušky z trestního práva, musel jim tuto známku zapsat někdo jiný. Tím bylo podle všeho vedení fakulty. Namísto běžné zkoušky je totiž možné absolvovat i přezkoušení u takzvané děkanské komise. Stačilo tedy, aby bylo s „urychlenou“ podobou studia prominentů seznámeno vedení školy, tedy děkan nebo proděkani.
„Je to jedna z možností, jak celý systém fungoval. V tuto chvíli ale probíhá audit a podrobnosti budeme vědět až po něm,“ říká exministr spravedlnosti a nově jmenovaný děkan plzeňských práv Jiří Pospíšil. Podle něj k takovému postupu přispělo netransparentní prostředí na fakultě. Vedle Válkové podivnou praxi dříve kritizoval její kolega, šéf katedry obchodního práva a jeden z největších českých odborníků na tuto problematiku Karel Eliáš.
Na fakt, že mezi „šikovnými“ studenty nebyli jen náhodní jednotlivci, ale že šlo nejspíš o propracovanou mafiánskou síť, upozornila minulý týden šéfka akreditační komise při ministerstvu školství Vladimíra Dvořáková. Lidé spjatí s mafiánským prostředím zřejmě pomohli řadě státních úředníků, politiků či policistů bezstarostně a urychleně získat vysokoškolský titul, který byl potřeba k tomu, aby „studenti“ mohli dál působit ve svých pozicích. „Tím si je zavazovala. Síť pak mohla být využívána k majetkovým operacím, v nichž figuroval i majetek státu. A nikdo by to nevyšetřoval, protože část policistů od nich získala tituly,“ sdělila Dvořáková MF Dnes. Další postup teď bude záviset na dvou institucích. První z nich je akreditační komise. Ta bude postupně kontrolovat seznamy studentů podle zápisových archů a indexů. V případě lidí, kteří nevystudovali řádně, jsou tři možné varianty toho, co mají ve svých „papírech“. Buď se zjistí, že dotyčného nikdo nevyzkoušel nebo že ho zkoušel osobně děkan. Třetí možností je, že studentovi uznali zkoušky z nějaké jiné školy, například z Vysoké školy Karlovy vary. O této soukromé instituci, jež vyučuje právo v bakalářském stupni, se ví, že má s plzeňskou fakultou výrazně nadstandardní vztahy. Například katedru správního práva tam vede Ivan Tomažič, bývalý proděkan plzeňských práv, který musel odstoupit poté, co se ukázalo, že zfalšoval dizertační práci. Na katedře soukromého práva zase působil druhý z proděkanů Milan Kindl.
Posvítit si na celou věc chce také nový děkan Pospíšil. Tohoto absolventa plzeňských práv výkonem funkce dočasně pověřil rektor Západočeské univerzity Josef Průša. Exministr nahradil ve funkci Jaroslava Zachariáše, který z děkanského postu rezignoval na konci září. Jak dlouho Pospíšil právnickou fakultu povede, není zatím jasné. Jeden ze zdrojů týdeníku EURO odhaduje, že Pospíšil bude chtít v akademické funkci zůstat až pět let. To nepřímo potvrdil i exministr, když řekl, že má šanci být děkanem i po listopadových fakultních volbách. Pokud fakulta přímo nepřijde o akreditaci, bude obnova její pošramocené pověsti dlouhodobou záležitostí. Škola bude krizového manažera ještě potřebovat.

[podval]
[nadtitul] Diag Human
[titulek] Podezřelá arbitráž
Je v pořádku, aby o mnohamiliardovém odškodnění placeném ze státní pokladny rozhodoval někdo, jehož pověst je přinejmenším pochybná? V Česku zřejmě ano. Až o čtrnáctimiliardovém odškodnění pro firmu Diag Human, která loni vyhrála nad státem dlouholetý arbitrážní spor, bude totiž rozhodovat mimo jiných bývalý proděkan plzeňské právnické fakulty Milan Kindl. Ten byl zapleten do rozsáhlé aféry spojené s podivným studiem mnoha prominentů, kteří procházeli několikaletým studiem někdy i během pouhých několika měsíců. Podle lidí z oboru Kindl v současnosti figuruje i v několika dalších rozhodčích řízeních. „Všichni se ho snaží z těchto arbitráží vyštípat, ale již jmenovaného člověka bohužel škrtnout nejde,“ řekl týdeníku EURO jeden z významných pražských advokátů. V minulosti Kindl například řešil spory České spořitelny nebo obchodního řetězce Lidl. Tyto údaje jsou však neveřejné. „Patří to do důvěrných informací, které nemůžeme sdělovat,“ uvedl předseda Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR Bohuslav Klein. Arbitrem u tohoto soudu je také bývalý děkan plzeňské fakulty Jaroslav Zachariáš, který musel po skandálu rovněž odstoupit.
To, že by se nadšený chovatel medvídka mývala Kindl sám vzdal lukrativní role arbitra, zřejmě nehrozí. Podivné je, že účast někoho s takto očerněným jménem nevadí státu. Kindla na rozhodce nominovalo ministerstvo zdravotnictví. Jeho představitelé se už vyjádřili, že na tomto jmenování nic měnit nehodlají. „Ministerstvo považuje pana doktora Kindla za velmi zkušeného, známého a velmi uznávaného rozhodce,“ uvedl mluvčí úřadu Vladimír Sršeň. Vedle bývalého proděkana bude v senátu zasedat ještě švýcarský právník Damiano Della Ca a předsedou bude šéf Hospodářské komory Petr Kužel. Ten nemá s osobou Milana Kindla žádný problém. „Já jsem s panem docentem asi měsíc nemluvil a nemám informace o tom, jestli je vše tak, jak se píše v médiích. Nemohu proto dělat závěry. Pokud se něco takového stalo, musí z toho vyvodit důsledky on sám,“ řekl týdeníku EURO Kužel. Ten je také studentem pátého ročníku plzeňských práv. Na rozdíl od některých jiných případů byl ale podle vlastních slov na školu přijat před šesti lety v řádném přijímacím řízení.

BOX:
Vyvolal „plzeňskou kauzu“ Diag Human?
Podle několika oslovených právníků je možné, že na počátku plzeňské kauzy stála snaha zdiskreditovat právě Milana Kindla a Petra Kužela, kteří budou rozhodovat o mnohamiliardovém odškodnění pro společnost Diag Human. Této firmě, kterou zastupuje někdejší ministr spravedlnosti Jan Kalvoda, se silně nelíbí zejména jmenování Kužela, proti němuž podala letos v červenci ústavní stížnost. Šéfa Hospodářské komory totiž nominoval soud a Diag se obává, že stát bude mít v tříčlenném rozhodčím senátu dva zastánce. To, že se případ kvůli nepořádku na fakultě rozrostl do obrovských rozměrů, je už ale věcí zcela jinou.