Podivná rovnítka ministerstva obrany

06. ledna 2010, 17:59 - redakce
06. ledna 2010, 17:59

(EURO 51–52/2009)

Je nutné doplnit a uvést na pravou míru tři články Rudolfa Marka Podivná rovnítka ministerstva obrany, Tajný nákup obrněnců a Generálské čistky (EURO 51–52/2009).
Důvodem nákupu pistolí Glock 17, kterému se věnuje článek Podivná rovnítka ministerstva obrany, není nezájem o české zbraně, ale problémy s konkrétním typem pistole vzoru 82. Při jejím pořízení nikdo nepočítal s nasazením v horkém a prašném afghánském prostředí, a proto bylo nutné nahradit ji výzbrojí, jež je spolehlivější a lépe vyhovuje těmto podmínkám. Co to pro vojáky nasazené ve válečné zóně znamená, netřeba vysvětlovat. Proto byly nakoupeny pistole Glock, které jsou ve výzbroji armád celého světa včetně české – o jejich špičkové kvalitě není pochyb. Jedině přímý nákup mohl zaručit, aby čeští vojáci dostali včas to, co potřebují. Podobný postup je běžný i v jiných aliančních státech. Marketingový průzkum před nákupem porovnával parametry a dostupnost zbraní této kategorie. Vyplynulo z něj, že dodavatel pistolí Glock nabízí dvojnásobnou životnost zbraně oproti ostatním výrobcům a pětiletou záruku. Průzkum potvrdil, že zbraně v této kategorii jsou technicky a cenově srovnatelné, i vynikající reference o praktickém používání pistolí Glock 17 speciálními jednotkami Armády ČR v Afghánistánu a Iráku. V článku je dále uvedena chybná informace týkající se dodávek munice pro nakoupené pistole společností MPI Group. Výběr dodavatelů munice je prováděn otevřeným zadávacím řízením a v případě pistolí Glock není dodavatelem uvedená společnost. V článku Tajný nákup obrněnců věnovaném lehkým obrněným vozidlům Iveco LMV Marek nepravdivě vyvozuje, že loni v srpnu byla „tajně“ pořízena tři tato vozidla, aniž by o tom ministerstvo obrany informovalo. Informace o pořízení tří vozidel byla projednána kromě jiného ve sněmovním výboru pro obranu – na veřejném zasedání 15. října 2009. Na výbor mají přístup i novináři. Jde o náhradu za tři vozidla těžce poničená nástražnými výbušnými systémy a dopravní nehodou během působení českých vojáků v operaci ISAF v Afghánistánu. Při těchto incidentech nepřišel žádný přepravovaný voják o život, což potvrzuje správnost rozhodnutí pořídit tato osvědčená a vysoce odolná vozidla pro příslušníky Armády ČR v zahraničních misích.
V článku Generálské čistky o odchodu dvou generálů jsou uvedeny nepravdivé informace týkající se ředitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka. Není pravda, že byl z popudu současného ministra obrany Martina Bartáka třikrát povýšen z hodnosti plukovníka do hodnosti generálporučíka. Do hodnosti brigádního generála byl povýšen v roce 2006 na návrh tehdejšího ministra obrany Jiřího Šedivého. Do hodnosti generálmajora v roce 2008 na návrh tehdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové. A pouze jednou byl povýšen na návrh ministra Bartáka – v roce 2009 do hodnosti generálporučíka.

Lucie Kubovičová
tisková mluvčí Ministerstva obrany ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít