Podezřelé miliardy opět proudí

18. listopadu 2010, 16:11 - Tomáš Plhoň
18. listopadu 2010, 16:11

Jihozápadní region se snaží vypořádat s největším skandálem posledních let

Radní v západočeském městečku Klatovy si mohou konečně oddychnout. Téměř půl roku čekali na definitivní schválení dotace z evropského operačního programu Jihozápad (ROP), kterou měli přislíbenou už v květnu. Stovky milionů, s nimiž město počítalo na rekonstrukci nemocnice či opravu místních katakomb, se totiž staly předmětem nejrozsáhlejšího podezření z tunelování, jaké kdy evropské fondy zažily. Po rozsáhlém přezkoumání a přebodování mají nyní Klatovy stejně tak jako další obce na jihu a západě Čech jistotu, že slíbené peníze skutečně dostanou.

Hlavně ať to teče

I když infuze z Bruselu ve výši více než tří miliard korun (přidělené v problematické 5. a 6. výzvě programu) může po dlouhé proluce konečně proudit do vesnic, měst, ale také do projektů soukromých firem nebo zájmových organizací, není vůbec jisté, zda problémy s čerpáním nebudou pokračovat. Policejní vyšetřování totiž stále pokračuje a neexistuje záruka, že se peníze nebudou dál ztrácet. „Jsem přesvědčený, že současný způsob bodování je naprosto transparentní a v pořádku. Hlavně jsem rád, že ty peníze mohou konečně proudit, a pokud je mi něco opravdu líto, tak je to fakt, že se to nepodařilo už dávno,“ říká viditelně rozladěný Ivo Grüner, náměstek hejtmana plzeňského kraje a zároveň šéf výkonné rady ROP Jihozápad. Únava, s níž přesvědčuje o transparentnosti přidělování dotací v obou krajích, se dá přinejmenším chápat. Když se Grüner stal politickým zástupcem kraje v oblasti regionálních fondů, figuroval už delší dobu na místě ředitele ROP Jiří Trnka. Muž, který je v současnosti policií vyšetřován v souvislosti se zneužitím pravomoci veřejného činitele a několika dalšími paragrafy. Podle všeho měl v rámci svojí funkce ovlivňovat bodování projektů tak, aby některé byly úspěšnější než jiné. „Vůbec nic jsme tehdy netušili. Až zpětně jsme zjistili, že policie ten úřad sledovala už rok před naším příchodem. Šlo o velmi rozsáhlé vyšetřování včetně odposlechů soukromých telefonů,“ popisuje Grüner svou tehdejší zkušenost. Trnka byl na jaře umístěn policií do vazby a následně propuštěn, přestože spolu se svým zástupcem Martinem Půlpytlem zůstávají dvěma hlavními podezřelými. Oba muže se sice z vedení ROP podařilo politikům (zejména těm plzeňským) nakonec odvolat, nicméně současná situace si vynucuje hned několik otázek. Předně, pokud Trnka s Půlpytlem ovlivňovali úspěšnost některých žadatelů, zřejmě tak museli činit v „něčí“ prospěch. A není vůbec jasné, nakolik si onen „někdo“ stále udržuje svůj vliv. Policie zatím není zrovna sdílná a z jejích náznaků se nezdá, že by se chystala ono klubko rozmotat do všech konců. „V rámci vyšetřování jsou stíhány dvě osoby, nikdo další stíhaný není. Vzhledem k mimořádně velkému rozsahu nebude možné vyšetřování ukončit v nejbližší době. Počítáme s tím, že na věci se bude pracovat ještě po novém roce,“ říká Roman Skřepek, tiskový mluvčí protikorupční policie. Jak se zdá, vyšetřování se zatím ani zdaleka neblíží konci. Peníze přesto dál tečou na místa, z nichž původní žádosti vzešly v procesu, který se dnešní optikou nejeví zrovna čistě. Nutno říct, že úředníci ROP Jihozápad se ve spolupráci s ministerstvy financí a místního rozvoje pokusili přehodnotit všechny projekty skutečně nezávisle. Každou žádost například obodovali dva na sobě nezávislí hodnotitelé, a pokud se příliš lišili, žádost zkontroloval ještě třetí. Jenže dokud nebude celá kauza doopravdy prošetřena, kdo zaručí, že právě v tuto chvíli peníze nečerpají Trnkovi komplicové?
„Co vám mám na to říct? Ti starostové jsou v kritické situaci a já potřebuji hlavně zajistit, aby ten proces co nejtransparentněji fungoval,“ vysvětluje Grüner.

V čele protestu

Vraťme se ale tam, kde se drama skutečně odehrává, tedy do samotných obcí. Zdaleka ne všichni žadatelé, kterým byly původně peníze přislíbeny, je totiž dostanou. V tuto chvíli je již mediálně známá situace v Kaplici, která původně uspěla se čtyřmi projekty. Po nezávislém přebodování, které mělo odstranit všechny pochybnosti, ale nedostane peníze ani na jeden.
„Už jsme si na ty projekty vzali úvěr. V bance nám leží otevřený účet na 20 milionů korun, z kterého musíme platit úroky. Navíc jsme museli začít s rekonstrukcí pobřežní ulice, kterou musíme vyřešit na vlastní náklady,“ popisuje potíže místostarosta Josef Kaloš. Město Kaplice podávalo větší část svých žádostí prostřednictvím poradenské společnosti G-Project, která na jihu Čech platí za největšího hráče v oboru. Kromě toho zastupuje velkou část klientů, kteří v rámci přebodování přišli o slíbené peníze a kvůli tomu se dostali do nemalých potíží. Na první pohled tak působí poměrně logicky, že se G-Project staví do čela protestu proti novému rozdělení dotací. „Chceme se obrátit na oba kraje a také na výkonnou radu regionálního operačního programu. Nemáme v úmyslu někoho hned žalovat, chceme jen částečně kompenzovat škody, které našim klientům vznikly,“ vysvětluje Jan Šmidmayer, jednatel společnosti G-Project. Důkladnější pohled na celou kauzu ale ukazuje, že právě Šmidmayer, který se jinak velmi aktivně k této problematice vyjadřuje v médiích, v ní zdaleka nehraje jednoznačnou roli. Zasvěcení lidé potvrzují, že G-Project měl být v původní vlně udělování dotací (totiž v oné údajně zmanipulované) až neobvykle úspěšný. Naopak po přebodování řízeném ministerstvy se na jím administrované projekty v takové míře nedostalo. Pravděpodobně právě proto nyní ostře kritizuje nové rozdělení peněz.
„Jihočeši podali dvakrát více žádostí než plzeňští žadatelé, ale mezi projekty v Plzeňském kraji bylo rozděleno o 61 milionů více než do jižních Čech. Myslím, že to celé nebylo dobře manažersky ošetřeno,“ říká Šmidmayer, jehož společnost sídlí na náměstí Přemysla Otakara II. v historickém centru Českých Budějovic.

Jede se dál

Nejsou to jediné spekulace, které se v souvislosti se společností G-Project objevují. Již před časem se v médiích vynořila zpráva, že mezi Šmidmayerem a obviněným Trnkou jsou rodinné vazby. To by samo o sobě nemělo žádný význam. Do skládačky ale zapadají další drobné skutečnosti, například fakt, že druhý obviněný Martin Půlpytel vedl společně se Šmidmayerem jinou poradenskou společnost Ekologos.
„Myslím, že je irelevantní, jestli mezi námi byl nějaký vztah. Nedávno někdo rozšířil, že jsme byli v souvislosti s ROP vyšetřováni. To se ale vyvrátilo, byl jsem jen předvolán jako svědek, což je naprosto logické,“ brání se Šmidmayer a vyjádření policie mu dává za pravdu.
„Nedivím se, že pan Šmidmayer protestuje. On na těch dotacích původně velmi nadstandardně vydělal, nyní jeho klienti naopak ztratili. Rozhodně ho ale nikdo nediskriminuje. Hodnotitelé ani nevědí, že hodnotí jím zpracované projekty. Asi prostě nebyly udělané dost kvalitně,“ říká Ivo Grüner. Zda měla Šmidmayerova firma prsty v manipulacích s dotacemi, bude možné říct až po ukončení vyšetřování. Ať tak či onak, zatím situace nahrává spekulacím. V současné chvíli se již na ROP Jihozápad připravují další výzvy dotačního programu a i mezi nimi má společnost G-Project své místo. „Konkrétně v 11. výzvě máme žádosti na přibližně dvě desítky projektů. Jde o dotace za účelem cestovního ruchu. Vzhledem k tomu, že je Jihočeský kraj turistickou destinací, působilo by směšně, kdyby šlo víc peněz do Plzeňského kraje,“ tvrdí Šmidmayer.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít