Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Podezřelé miliardy opět proudí

18. listopadu 2010, 16:11 - Tomáš Plhoň
18. listopadu 2010, 16:11

Jihozápadní region se snaží vypořádat s největším skandálem posledních let

Radní v západočeském městečku Klatovy si mohou konečně oddychnout. Téměř půl roku čekali na definitivní schválení dotace z evropského operačního programu Jihozápad (ROP), kterou měli přislíbenou už v květnu. Stovky milionů, s nimiž město počítalo na rekonstrukci nemocnice či opravu místních katakomb, se totiž staly předmětem nejrozsáhlejšího podezření z tunelování, jaké kdy evropské fondy zažily. Po rozsáhlém přezkoumání a přebodování mají nyní Klatovy stejně tak jako další obce na jihu a západě Čech jistotu, že slíbené peníze skutečně dostanou.

Hlavně ať to teče

I když infuze z Bruselu ve výši více než tří miliard korun (přidělené v problematické 5. a 6. výzvě programu) může po dlouhé proluce konečně proudit do vesnic, měst, ale také do projektů soukromých firem nebo zájmových organizací, není vůbec jisté, zda problémy s čerpáním nebudou pokračovat. Policejní vyšetřování totiž stále pokračuje a neexistuje záruka, že se peníze nebudou dál ztrácet. „Jsem přesvědčený, že současný způsob bodování je naprosto transparentní a v pořádku. Hlavně jsem rád, že ty peníze mohou konečně proudit, a pokud je mi něco opravdu líto, tak je to fakt, že se to nepodařilo už dávno,“ říká viditelně rozladěný Ivo Grüner, náměstek hejtmana plzeňského kraje a zároveň šéf výkonné rady ROP Jihozápad. Únava, s níž přesvědčuje o transparentnosti přidělování dotací v obou krajích, se dá přinejmenším chápat. Když se Grüner stal politickým zástupcem kraje v oblasti regionálních fondů, figuroval už delší dobu na místě ředitele ROP Jiří Trnka. Muž, který je v současnosti policií vyšetřován v souvislosti se zneužitím pravomoci veřejného činitele a několika dalšími paragrafy. Podle všeho měl v rámci svojí funkce ovlivňovat bodování projektů tak, aby některé byly úspěšnější než jiné. „Vůbec nic jsme tehdy netušili. Až zpětně jsme zjistili, že policie ten úřad sledovala už rok před naším příchodem. Šlo o velmi rozsáhlé vyšetřování včetně odposlechů soukromých telefonů,“ popisuje Grüner svou tehdejší zkušenost. Trnka byl na jaře umístěn policií do vazby a následně propuštěn, přestože spolu se svým zástupcem Martinem Půlpytlem zůstávají dvěma hlavními podezřelými. Oba muže se sice z vedení ROP podařilo politikům (zejména těm plzeňským) nakonec odvolat, nicméně současná situace si vynucuje hned několik otázek. Předně, pokud Trnka s Půlpytlem ovlivňovali úspěšnost některých žadatelů, zřejmě tak museli činit v „něčí“ prospěch. A není vůbec jasné, nakolik si onen „někdo“ stále udržuje svůj vliv. Policie zatím není zrovna sdílná a z jejích náznaků se nezdá, že by se chystala ono klubko rozmotat do všech konců. „V rámci vyšetřování jsou stíhány dvě osoby, nikdo další stíhaný není. Vzhledem k mimořádně velkému rozsahu nebude možné vyšetřování ukončit v nejbližší době. Počítáme s tím, že na věci se bude pracovat ještě po novém roce,“ říká Roman Skřepek, tiskový mluvčí protikorupční policie. Jak se zdá, vyšetřování se zatím ani zdaleka neblíží konci. Peníze přesto dál tečou na místa, z nichž původní žádosti vzešly v procesu, který se dnešní optikou nejeví zrovna čistě. Nutno říct, že úředníci ROP Jihozápad se ve spolupráci s ministerstvy financí a místního rozvoje pokusili přehodnotit všechny projekty skutečně nezávisle. Každou žádost například obodovali dva na sobě nezávislí hodnotitelé, a pokud se příliš lišili, žádost zkontroloval ještě třetí. Jenže dokud nebude celá kauza doopravdy prošetřena, kdo zaručí, že právě v tuto chvíli peníze nečerpají Trnkovi komplicové?
„Co vám mám na to říct? Ti starostové jsou v kritické situaci a já potřebuji hlavně zajistit, aby ten proces co nejtransparentněji fungoval,“ vysvětluje Grüner.

V čele protestu

Vraťme se ale tam, kde se drama skutečně odehrává, tedy do samotných obcí. Zdaleka ne všichni žadatelé, kterým byly původně peníze přislíbeny, je totiž dostanou. V tuto chvíli je již mediálně známá situace v Kaplici, která původně uspěla se čtyřmi projekty. Po nezávislém přebodování, které mělo odstranit všechny pochybnosti, ale nedostane peníze ani na jeden.
„Už jsme si na ty projekty vzali úvěr. V bance nám leží otevřený účet na 20 milionů korun, z kterého musíme platit úroky. Navíc jsme museli začít s rekonstrukcí pobřežní ulice, kterou musíme vyřešit na vlastní náklady,“ popisuje potíže místostarosta Josef Kaloš. Město Kaplice podávalo větší část svých žádostí prostřednictvím poradenské společnosti G-Project, která na jihu Čech platí za největšího hráče v oboru. Kromě toho zastupuje velkou část klientů, kteří v rámci přebodování přišli o slíbené peníze a kvůli tomu se dostali do nemalých potíží. Na první pohled tak působí poměrně logicky, že se G-Project staví do čela protestu proti novému rozdělení dotací. „Chceme se obrátit na oba kraje a také na výkonnou radu regionálního operačního programu. Nemáme v úmyslu někoho hned žalovat, chceme jen částečně kompenzovat škody, které našim klientům vznikly,“ vysvětluje Jan Šmidmayer, jednatel společnosti G-Project. Důkladnější pohled na celou kauzu ale ukazuje, že právě Šmidmayer, který se jinak velmi aktivně k této problematice vyjadřuje v médiích, v ní zdaleka nehraje jednoznačnou roli. Zasvěcení lidé potvrzují, že G-Project měl být v původní vlně udělování dotací (totiž v oné údajně zmanipulované) až neobvykle úspěšný. Naopak po přebodování řízeném ministerstvy se na jím administrované projekty v takové míře nedostalo. Pravděpodobně právě proto nyní ostře kritizuje nové rozdělení peněz.
„Jihočeši podali dvakrát více žádostí než plzeňští žadatelé, ale mezi projekty v Plzeňském kraji bylo rozděleno o 61 milionů více než do jižních Čech. Myslím, že to celé nebylo dobře manažersky ošetřeno,“ říká Šmidmayer, jehož společnost sídlí na náměstí Přemysla Otakara II. v historickém centru Českých Budějovic.

Jede se dál

Nejsou to jediné spekulace, které se v souvislosti se společností G-Project objevují. Již před časem se v médiích vynořila zpráva, že mezi Šmidmayerem a obviněným Trnkou jsou rodinné vazby. To by samo o sobě nemělo žádný význam. Do skládačky ale zapadají další drobné skutečnosti, například fakt, že druhý obviněný Martin Půlpytel vedl společně se Šmidmayerem jinou poradenskou společnost Ekologos.
„Myslím, že je irelevantní, jestli mezi námi byl nějaký vztah. Nedávno někdo rozšířil, že jsme byli v souvislosti s ROP vyšetřováni. To se ale vyvrátilo, byl jsem jen předvolán jako svědek, což je naprosto logické,“ brání se Šmidmayer a vyjádření policie mu dává za pravdu.
„Nedivím se, že pan Šmidmayer protestuje. On na těch dotacích původně velmi nadstandardně vydělal, nyní jeho klienti naopak ztratili. Rozhodně ho ale nikdo nediskriminuje. Hodnotitelé ani nevědí, že hodnotí jím zpracované projekty. Asi prostě nebyly udělané dost kvalitně,“ říká Ivo Grüner. Zda měla Šmidmayerova firma prsty v manipulacích s dotacemi, bude možné říct až po ukončení vyšetřování. Ať tak či onak, zatím situace nahrává spekulacím. V současné chvíli se již na ROP Jihozápad připravují další výzvy dotačního programu a i mezi nimi má společnost G-Project své místo. „Konkrétně v 11. výzvě máme žádosti na přibližně dvě desítky projektů. Jde o dotace za účelem cestovního ruchu. Vzhledem k tomu, že je Jihočeský kraj turistickou destinací, působilo by směšně, kdyby šlo víc peněz do Plzeňského kraje,“ tvrdí Šmidmayer.


Čtěte také

Události  Vojáci české armády

Platy vojáků se v příštím roce zvednou o 1500 korun

Platy vojáků by se měly od začátku roku zvýšit plošně o 1500 korun. Vojákům zařazeným do…

16. listopadu 2019

 Zuzana Čaputová a Miloš Zeman při otevření Českého domu v Bratislavě

Zeman a Čaputová otevřeli v Bratislavě Český dům

Český prezident Miloš Zeman dnes s hlavou Slovenska Zuzanou Čaputovou otevřeli v…

16. listopadu 2019

 Šéf AfD v Durynsku Björn Höcke

Heil Höcke! Šéf AfD v Durynsku děsí Německo

AfD v Durynsku přeskočila křesťanské demokraty. Její tamní šéf Björn Höcke vlastní stranu…

16. listopadu 2019

 Dálnice - ilustrační foto

U snědené dálnice. Stavělo by se, ale přestává být za co

Budou o kompletní dálniční síti snít i naši potomci za padesát let?

16. listopadu 2019

Události Stávka. Lidé v Praze během dvouhodinové celostátní generální stávky 27. 11. 1989 žádali „konec vlády
jedné strany“

Třicet let na vzestupu. Období po roce 1989 je příběhem úspěchu

Země střední Evropy, Pobaltí i část Balkánu mají za sebou tři dekády mimořádného…

16. listopadu 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Mince či bankovky jsou lákavější investicí než zlato, zhodnotí se rychleji
Změnil jsem dodavatele a platím víc! I k tomu může dojít
Jak žádat o mateřskou?
Kdy letos začíná advent?
O kolik se v roce 2020 zvednou platy ve veřejné sféře?
Auta
Grafická demododávka společnosti 3M na veletrh CzechBus
VW vystavuje v Praze posla své elektrické budoucnosti. Kvóta pro ČR je už prodaná
Peugeot se vrátí do Le Mans. Deset let poté, co vytrvalostní závody opustil
Setrvačník nemusí být jen součást motoru. Lze s ním i nabíjet elektroauta, ukazuje Škoda
Ferrari Roma je kupé s parádním designem a výkonem 620 koní
Hry pro příležitostné hráče