Podávání Q10 formou tablet nemá žádný účinek,

14. října 2002, 00:00 - (nal)
14. října 2002, 00:00

říká v rozhovoru dietolog Pavel Suchánek Pavel Suchánek pracuje v Institutu klinické a experimentální medicíny Praha jako dietolog se zaměřením na složení výživy a její vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Jaká je hlavní funkce koenzymu Q10 v lidském těle?

říká v rozhovoru dietolog Pavel Suchánek

Pavel Suchánek pracuje v Institutu klinické a experimentální medicíny Praha jako dietolog se zaměřením na složení výživy a její vliv na hladinu cholesterolu v krvi.

Jaká je hlavní funkce koenzymu Q10 v lidském těle?

Koenzym Q10 je součástí membrány mitochondrií všech buněk a účastní se tzv. respiračního řetězce, což je proces, kterým tělo získává většinu energie pro své fungování. Výrazně vyšší koncentraci nacházíme zejména v srdečním svalu. Často se také uvádí, že patří mezi antioxidanty. Zejména asi proto, že je strukturně velmi podobný vitaminu E a K, které mají prokázaný antioxidační účinek, tj. chrání tělo před volnými radikály kyslíku, které poškozují naše buňky. Tento účinek však nebyl zatím spolehlivě prokázán.

Některé výzkumy tvrdí, že Q10 působí příznivě na srdeční sval. Je to tak?

V USA se pacientům s onemocněním srdce v rámci rekonvalescence podává i Q10, protože u těchto pacientů přispívá ke zlepšení funkce srdce. To jsou ovšem nemocní kardiaci, nikoliv zdraví lidé.

Četla jsem o studii, která tvrdila, že u osob starších 90 let, které byly stále na vrcholu svých mentálních schopností, byly zjišťovány vyšší hladiny Q10 než u jejich méně výkonných vrstevníků. Stimuluje Q10 skutečně mozkovou činnost? Nebo naopak zvýšená mozková aktivita produkuje více Q10?

Myslím si, že je to účelové vysvětlení, obecně, kdo chce být v devadesáti intelektuálně v kondici, musí trénovat mozek celý život a neustále „roztáčet závity“ nějakou činností, jako je studium nových informací, čtení náročnější literatury, luštění křížovek, hádanek atd. Pak má v pořádku buňky vyrábějící energii pro mozek a samozřejmě i víc Q10 než ten, kdo mozek netrénuje. V rámci odborně prováděných klinických studii bylo prokázáno, že i když zvýšíte množství Q10 v krvi, nemá to na vaše výkony žádný měřitelný vliv. Celkově výše uvedenou interpretaci výsledků studie považuji za účelově zkreslenou. Q10 nestimuluje mozkovou činnost ani není jejím produktem.

Jako součást lidského organizmu byl Q10 objeven už na konci 50. let, ale teprve v poslední době se začal hojně využívat v kosmetickém průmyslu nebo jako doplněk k výživě. Všude je ho

najednou plno, výrobci ho opěvují! Je Q10 skutečný zázrak, nebo jeho reklamní vychvalování máme brát spíše s rezervou?

Jde patrně o snahu ohromit zase něčím novým, jako to bylo i s karnitinem (látka urychlující spalování tuků). Jaksi se zapomnělo, že jeho účinnost je pouze při větší fyzické aktivitě delší než 35 minut a ne, když jen ležíme na gauči. To již samozřejmě firmy neprezentovaly, prostě řekly A a na B jaksi „pozapomněly“. Q10 je znám dlouho jako součást řetězce, který získává pro tělo energii. Jeho podávání formou tablet nemá žádný účinek.

Když Q10 zcela laicky postavím do paralely např. s vitaminem C a budu tvrdit, že tento vitamin je velmi důležitý pro fungování organizmu jako celku, ale sám o sobě - bez další péče - nezmůže nic, můžu to samé říct i o Q10?

Q10 není na rozdíl od vitaminu C účinný, když se dodává jako léková forma, jako se třeba doporučuje Celaskon při chřipkových epidemiích. Q10 je důležitý pro organizmus, ale tělo člověka ho má dostatek a nepotřebuje ho dodávat z vnějšku.

Doporučil byste tedy užívání této látky jako doplněk k výživě při namáhavé “ duševní“ práci, kdy musíme hodně zapojovat mozek nebo také u zvýšených sportovních aktivit?

Nedoporučil, předchozí odpovědi snad osvětlily proč. Rozhodnutí bych nechal pouze na lékaři - kardiologovi, který by možná při určitých onemocněních srdce mohl doporučit určitou dávku Q10, ale laik nebo „odborníci na výživu“ by neměli podlehnout reklamním sloganům. Q10 totiž může být nejen neúčinný, ale ve vyšším množství i zdraví nebezpečný. Nejde o žádnou součást zdravého životního stylu, pouze jen o tlak výrobců a reklamních agentur, kteří se snaží zvýšit své zisky na úkor neinformovaných zákazníků.

Řekl jste, že by Q10 mohl mít nežádoucí účinky. Mohl byste to upřesnit?

Bylo prokázáno, že dávka 60 mg Q10 2x denně po dobu 20 dní u nesportujících lidí poškozuje membránu buněk a místo, aby měl antioxidační účinek, naopak zvyšuje při podávání tohoto množství látky produkci volných radikálů, které napadají a ničí buňky v těle. Pokud budeme k této dávce intenzivně cvičit, tak účinek takového množství Q10 na tělo bude neutrální.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít