Pod tlakem státních institucí

21. listopadu 2005, 00:00 - PETR BÝM
21. listopadu 2005, 00:00

STAVEBNÍ SPOŘENÍ Málokterý finanční segment je v takové nemilosti státních úředníků jako stavební spoření. Vláda sice omezila vyplácení státního příspěvku, stavebním spořitelnám však klienti stále přibývají.

STAVEBNÍ SPOŘENÍ Málokterý finanční segment je v takové nemilosti státních úředníků jako stavební spoření. Vláda sice omezila vyplácení státního příspěvku, stavebním spořitelnám však klienti stále přibývají.

Sexteto stavebních spořitelen, jemuž dominují už notoricky známé Liška, Buřinka a Pyramida, si na nedostatečnou poptávku nemůže rozhodně stěžovat. Ke konci loňského roku spořitelny spravovaly vklady v hodnotě 287 miliard korun od několika milionů klientů. Těch ostatně stále přibývá, stejně jako roste úvěrová angažovanost spořitelen. Přesto však mnoho chvály spořitelny nesklízejí - zejména stát se k nim dnes schová téměř macešsky.

MÉNĚ ZE STÁTNÍHO ROZPOČTU

V loňském roce stát dotoval účty klientů stavebních spořitelen částkou 15,3 miliardy korun. Právě státní podpora dělá ze stavebního spoření tak oblíbený spořicí instrument. Přesněji řečeno dělala, protože stát své výdaje trochu přiškrtil, zejména omezil maximální možnou výši příspěvku na jednu smlouvu ze 4500 na 3000 korun ročně.

Toto opatření bylo vyvoláno jak potřebou omezit rozpočtové výdaje, tak sílící kritikou. Jejím terčem byla údajně slabá úroveň financování bytové výstavby ze zdrojů stavebních spořitelen. Tento názor panuje hlavně na ministerstvu financí. „Poměr objemu úvěrů k naspořené částce dosahuje pouze 30,8 procenta, což je stále velmi nízká hodnota,“ řekl nedávno náměstek ministra Tomáš Prouza. Podle něj bude stavební spoření plnit svůj základní cíl, tedy poskytování výhodných úvěrů na bytové potřeby, až při dosažení alespoň 80procentního podílu.

„Během dvou tří let se poměr mezi úvěry a vklady zvýší na 60 až 70 procent, tedy na úroveň obvyklou třeba vNěmecku. Dříve to prostě nešlo, jako každý jiný i trh stavebního spoření musel dozrát,“ tvrdí ředitel marketingu Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) Rostislav Trávníček. Podle jeho slov se státní úředníci mýlí i v posuzování takzvaných přátelských klientů, tedy těch, kteří pouze spoří a samozřejmě využívají i státního příspěvku. Bez nich by totiž systém nemohl fungovat a spořitelny by nemohly svým zákazníkům poskytovat půjčky za garantované úroky.

Skutečností je, že objem úvěrů ze stavebního spoření roste. Už loni se na financování bytové výstavby podílelo 40 miliardami korun, což představovalo úvěrování 164 tisíc koupí či rekonstrukcí bytových jednotek. Na toto číslo spořitelny rády poukazují, hypoteční banky totiž při stejných či dokonce vyšších objemech obsluhují výrazně méně klientů: konkrétně loni se půjčky ve výši 52 miliard korun rozdělily mezi 41 tisíc zákazníků.

Stavební spořitelny ostatně hypotečním ústavům konkurují i jinak: zvláštními produkty, jejichž konstrukce je hypotékám velmi blízká. Tak například ČMSS nabízí půjčku Topkredit. Lhůta splatnosti může být i 20 let, ručí se nemovitostí, platby úroků lze odečíst od daňového základu. Úrok je stálý a pohybuje se podle podmínek kolem čtyř procent.

POKUTA S OTAZNÍKEM

Kritiku veřejnosti i ministerstva financí na redukci státních dotací nakonec korunoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten reagoval na opakované stížnosti klientů stavebních spořitelen na zvyšování poplatků za vedení účtů pro leckoho překvapivě: pokutou ve výši 484 milionů korun, z níž největší díl (228 milionů) připadl na ČMSS, nejmenší na Wüstenrot (19 milionů). Důvod? Výměna statistických údajů, která následně umožnila předvídat chování klientů na trhu a uzavřít kartelovou dohodu o poplatcích. „ČMSS se nikdy nepodílela na kartelové dohodě a odmítá toto nařčení. Vždy postupovala v souladu se zákonem o stavebním spoření a všeobecnými obchodními podmínkami, které schvaluje ministerstvo financí,“ shrnuje celou záležitost Trávníček.

Spořitelny se samozřejmě odvolaly a dlouhou dobu se nic nedělo. Pak bývalý předseda Josef Bednář - opět překvapivě - kauzu znovu otevřel tím, že ji vrátil k došetření. Ve spořitelnách si nejspíše oddechli, ale jen na krátkou dobu. Nový předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina se totiž v podstatě vrátil k jeho původnímu postoji a oznámil, že pokuta udělena přece jenom bude, a to právě kvůli sdílení informací.

Prozatím má kauza jeden dopad: dříve běžně dostupné informace dnes nejsou k dispozici. Hypoteční banky a ministerstvo pro místní rozvoj začaly rovněž s utajováním, například údajů o tržních podílech. Je ovšem otázkou, jakým způsobem by šly tyto informace zneužít.

Na druhé straně některé spořitelny na rozhodnutí ÚOHS přeci jen zareagovaly - snížily poplatky či jejich současnou úroveň svým zákazníkům garantují. Zbývá dodat, že roční poplatky za vedení účtu se u nich pohybují v rozmezí 150 až 300 korun, což není o mnoho více než to, co účtují klasické banky za vedení běžných účtů a hypoteční banky za totéž, ovšem měsíčně.

JEDEME DÁL

U veřejnosti, jejíž kritické ohlasy „poplatkovou kauzu“ vlastně vyvolaly, nicméně stavební spoření zůstává populární. Tím spíše, že ve stále větší míře spořitelny začínají využívat takzvaný cross-selling. Česky řečeno: prodej více produktů najednou. V praxi to znamená, že při uzavření smlouvy o stavebním spoření se klientovi zároveň dostane nabídky penzijního fondu, životního pojištění či podílového fondu. Je to koncept, který funguje. V největší německé stavební spořitelně Schwäbisch Hall se prodej těchto vedlejších produktů na celkovém obratu podílí skoro třetinou. Její česká dcera - Českomoravská stavební spořitelna - má v nabídce podílové a penzijní fondy už od loňska, Buřinka, tedy Stavební spořitelna České spořitelny, zase přišla s nabídkou úvěrového životního pojištění, které mimo jiné může nahradit jednoho ručitele.

I bez toho si ale domácí stavební spořitelny - kromě nevole státních úředníků - nemají na co stěžovat. V období leden až srpen získaly 461 tisíc nových klientů, což je téměř o čtvrtinu více než loni.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít