Pod Krausovým vedením

04. února 2009, 12:32 - Martin Rychlík
04. února 2009, 12:32

Krátké zprávy

Víno
Víno
Pod Krausovým vedením
Z rekordních 492 vín ze 114 vinařství vybírali degustátoři při devátém Salonu vín České republiky, který se opět konal v Národním vinařském centru ve Valticích. Rozhodli, že etiketou Salonu vín 2009 si může své výrobky ozdobit 48 vinařů. Z bílých odrůd nejvíce uspělo Chardonnay (dvanáct vzorků), Ryzlink rýnský (devět vzorků) a Pálava (šest vzorků). Z červených odrůd Frankovka, Dornfelder a Svatovavřinecké (po čtyřech vzorcích). Celkem se do nového ročníku dostalo 29 odrůd, dva sekty a sedm vín cuvée. Nejúspěšnějšími vinařskými firmami letos byly Vinselekt Michlovský, Vinné sklepy Valtice a PATRIA Kobylí (po šesti oceněných vzorcích), vinařství Tomáš Krist, vinařství Štěpán Maňák a Vinařství Pavlov (po pěti vzorcích). Z ročníků byl nejvíce zastoupen ročník 2007 (68 vín) a 2006 (23 vín).
„Kvalita vín předkládaných k hodnocení se rok od roku zlepšuje, a zvláště to je vidět letos, kdy zejména u vín z ročníku 2007 se dají vybrat vína skutečně vysoké jakosti nejen u bílých, ale i u červených,“ zhodnotil letošní ročník uznávaný vinařský odborník Vilém Kraus, který Salonu vín předsedal. Nominovaný vinař může do soutěže přímo přihlásit pouze jedno víno, ostatní musí nejprve uspět v některé z nominačních soutěží. Vzorky k hodnocení vybírá sommelier Národního vinařského centra přímo u vinaře ve sklepě namátkovým způsobem z láhví příslušné šarže vína.

více na www.salonvin.cz www.vinarskecentrum,cz
popisek
Jedna ze tří valtických porot v pilné práci
Martin Mašek

Obývák pro Paroubka
ČSSD již nasadila do volebních kampaní autobus Zemák, oranžový kamion Kenworth a nedávno kvůli krizi (rozuměj té globální) přesedlala na bazarovou Tatru 815. Nyní by se měla poohlédnout po onačejším vozidle. Hodil by se například nový šestinápravový klenot International LoneStar od Navistaru? Sériový hltač kilometrů, v jehož kabině stráví řidiči dle výrobce až 120 hodin týdně, se rozhodli vyladit designéři z Carnegie Mellon University. Hlavně jeho interiér. „Chtěli jsme, aby se řidiči cítili jako v obýváku,“ říká profesor Jonathan Cagan. A tak byly odebrány schůdky, přibylo kožené polstrování, luxusní a měkoučké lůžko, dřevěná podlaha, lednička, mikrovlnka či stereo s jedenáctkou reproduktorů. Ovšem americký truck je sexy i zvnějšku; když byl loni představen, lidé ze silnic se prý předháněli, aby si jej nechali vytetovat na svá těla… Jiří Paroubek si před volbami kérku asi nepořídí, ale interiér by jej jistě nadchnul. Je prostorný a rovnou laděný do oranžových tónů.
Popisek: Kamion LoneStar brázdí od loňska americké dálnice, zamíří někdy i na Mostecko?

V Artu a ve Světozoru
Película znamená ve španělštině kůžičku, slupku a také film. A pod názvem La Película je připraven festival španělské kinematografie, který nabídne v pražském biografu Světozor a brněnském Art hrané i dokumentární snímky. V kolekci dvou desítek současných filmů je i několik hororových snímků, které jsou ve španělsky hovořících zemích velmi oblíbené. K hlavním magnetům festivalu by měl patřit španělsko-řecký velkofilm El Greco. Životopis slavného malíře natočil řecký režisér Yannis Smaragdis. V Brně se budou festivalové snímky promítat ve dnech 17. až 21. února, v Praze od 24. do 28. února.
více na www.lapelicula.cz Popisek:
Záběr z velkofilmu El Greco

popisek
PRO LUŠTITELE. Oboustranně ořezávatelná grafitovo-pryžová tužka Sudoku je originální novinkou společnosti KOH-I-NOOR HARDTMUTH. Tužka s tuhou gradace 2B a gumou, kterou lze upravovat do hrotu běžným ořezávátkem, je vyráběná ve dvou provedeních, a to stříbrném a zlato-černém. Společnost ji s úspěchem představila i na největším evropském oborovém veletrhu PaperWorld ve Frankfurtu nad Mohanem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít