Pod hraběcí korunkou

14. června 2012, 16:18 - Milan Ballík
14. června 2012, 16:18

Vinařství Schloss Halbturn nabízí středoevropské odrůdy ve francouzském kabátku

Jestliže Neusiedlersee patří mezi špičkové rakouské oblasti na červená vína, potom zámecké vinařství Schloss Halbturn je jedním z tamních vzorových sklepů. Z hroznů, ručně sbíraných na přibližně padesáti hektarech vinic, pár kilometrů na jihovýchod od Vídně mimořádně pečlivě školí a pro trh připravují ve třech odlišných řadách. Etikety Schloss Halbturn představují odrůdová vína frankovku, pinot noir a vavřinecké. Řada Impérial nabízí přehlídku prémiových kupáží bílých i červených. Řada Königsegg se podle způsobu školení dělí na segment Classic a Premium – prvně jmenovaná zrají v nerezových tancích, ta z řady Premium pak dvanáct až patnáct měsíců v barikových sudech.

Blahodárné omlazení

Přestože vinařská historie místa počíná rokem 1214 a během bezmála osmi set let trvání ji psali příslušníci různých národností, pro současnost byla nejdůležitější doba od druhé poloviny minulého století. V roce 1960 to byla výsadba vinice Wittmansdorf, rok 2001 znamenal omlazování vinohradů a dnes je většina z padesáti hektarů osázena mladými révami. Došlo také k rekonstrukci sklepního hospodářství. Nové technologie spolu s úpravou sklepení určených pro zrání vín znamenají počátek důsledného cílení na kvalitu produkce. Zámecké vinařství se tak postupně propracovává mezi jména zaručující výsostnou kvalitu. Zásluhu na tom má mimo jiné tamní starší sklepmistr François-Xavier Gaboriaud, kdysi působící na věhlasné vinařské adrese Château l’Hermitage v Bordeaux. Odtud také francouzsky střižený kabátek, jímž se zámecká vína pyšní.
Ze sortimentu sklepa se zaměřme na řadu Königsegg. Hrabě Markus Königsegg-Aulendorf, jeden z vlastníků, podřídil všechno kvalitě a autentičnosti produkce domu. V této řadě vinařství představuje vína sice základní, ale připravená s citem. V kupážích se používají velice často odrůdy pěstované převážně v německy mluvících zemích. Z modrých je to frankovka, svatovavřinecké a zweigeltrebe. Právě na takovém víně, sceleném z domácích sort, ale připraveném ve francouzském stylu, je znát, proč se lahve s etiketami Schloss Halbturn těší rostoucí oblibě konzumentů. A to nejen v Rakousku – vinařství produkci exportuje do více než třinácti států.

S éterickým tělem

Barva Schloss Halbturn – Königsegg Cuvée Rot 2007 je až rozpustile světlá, blíží se svým odstínem valéru pinotů. Jiskry vyrážející při průniku světla jen potvrzují mladistvý vzhled vína. Zajímavě se víno projevuje také v buketu. Otevírá se zvolna, jakoby stydlivě. Nejmarkantnějšími znaky ihned po nalití do sklenky jsou jen málo patrné ovocité tóny, vedle nichž se postupně objevuje náznak lehkého dřevitého nádechu. Teprve po chvíli se přidává svěžest kyselin, „nos“ nabývá na šíři. Vůně, jakkoliv obsažnější, zůstává co do intenzity stále trochu zastřená.
Podobný vývoj má kupáž v chuti. Spíše éteričtější tělo nabízí mladistvý, stále ještě „nedospělý“ doušek. Chutě se uvolňují jen zvolna, postupně se vedle sebe řadí doteky lesních bobulí, kterým přizvukuje dřevito-taninový odstín objímající ovoce ve své náruči. Není kupodivu nijak výrazný nedominuje, jen o sobě dává vědět. Celkové vyznění dozvuku, nijak dlouhého ani razantního, vzbuzuje dojem, že se víno ještě neprobudilo, že má své největší trumfy ukryto někde hluboko pod současným skromným výrazem. Jako by upozorňovalo: nespěchejte, počkejte ještě nějaký čas, teprve vám ukážu, co všechno ve mně vězí. I když je připraveno ke konzumaci již dnes, přece jen by se hodilo opravdu pár měsíců, možná rok, počkat. Box:

Schloss Halbturn - Königsegg Cuvée Rot 2007, Burgenland

Použité odrůdy zweigeltrebe, frankovka, svatovavřinecké
Školení po dvojím přetřídění hroznů, citlivém lisování a maceraci spontánní kvašení v nerezu za pomoci pouze přírodních kvasinek; poté 12 měsíců v malých dubových sudech, z nich je vždy pětina nových
Alkohol 13,5 %
Vývojový potenciál víno s perspektivou dalšího růstu po dobu příštích deseti let
Distributor pro ČR www. www.bourgognewines.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou…
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Technologie
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít