Poctivá práce postižených funguje, ukazuje družstvo Ergotep

15. února 2012, 05:25 - Dalibor Dostál
15. února 2012, 05:25

Přestože dvoutisícové městečko Proseč na Vysočině svírá v těchto dnech sníh a mráz, zaměstnanci družstva Ergotep odtud řídí rozesílání balíků a skladování zboží po celé republice.

Foto: Profimedia.cz

Podnik se dokázal prosadit v konkurenci firem z Prahy a dalších velkých měst. Přitom 95 až 100 procent jeho zaměstnanců tvoří zdravotně postižení. Když družstvo v roce 2003 začínalo, byli jeho zakladatelé tři, z toho dva zdravotně postižení. V současnosti jich už v Ergotepu našla práci stovka. Pro rozvoj firmy bylo klíčové, že hned druhý rok své existence navázalo spolupráci s významným partnerem, Poštovní spořitelnou.

Měli jsme zpracovaný projekt bankovního produktu pro zdravotně postižené. Sháněli jsme partnera a první na seznamu, koho jsme oslovili, byla Poštovní spořitelna vzhledem k tomu, kolik má bezbariérových obchodních míst. A za čtyři měsíce už byl náš projekt v portfoliu jejich produktů,“ popisuje začátek úspěšné spolupráce, která funguje do dneška, předseda družstva Petr Herynek.

V Ergotepu nejdříve začínali s jednoduchými kompletačními a balicími pracemi v rámci výroby a distribuce propagačních materiálů banky. Postupně pak spolupráce přešla k sofistikovanějším produktům. Ve vytvořeném administrativním centru například firma zpracovává část bankovních operací. Ergotep také zajišťuje provoz věrnostního programu Poštovní spořitelny a elektronického obchodního systému www.ctyrlistek.eu, který umožňuje klientům spořitelny nákupy za výhodnější ceny.

Družstvo spolupracuje i s Českou poštou. „Každá složenka, která včera prošla Českou poštou, se v noci stáhne v pytlích, naskenuje se a datovým mostem se dostane do Ergotepu. Tam sedí 30 lidí se zdravotním postižením, kteří doklady zpracovávají: Přenesou je do počítače a zase je stejnou technologií vracejí zpátky,“ vysvětluje Petr Herynek jednu ze služeb družstva.

Ergotep rovněž vybudoval logistické centrum, které je napojeno na Českou poštu a významné přepravce. To se zabývá odbavováním balíkových zásilek. Jen loni jich bylo okolo jednoho a půl milionu. Družstvo se pustilo i do skladování na dálku, kdy pro klienty z různých částí země řídí celé skladové hospodářství a logistiku v rámci České republiky. Firma vyvinula i vlastní IT produkt, vědomostní soutěž pro základní školy a víceletá gymnázia.

Současné změny v zákoně o zaměstnanosti, který upravuje práci postižených, považuje předseda Ergotepu za pozitivní. „Náhradní plnění je z obecného hlediska obchodní pobídka pro sociální firmy. Tu dosud odčerpávali zaměstnavatelé, kteří tento systém zneužívali. Po současných změnách a omezení náhradního plnění vidíme výrazný nárůst zájmu o práci skutečných sociálních firem, které se dosud na trhu nedokázaly prosadit vedle podniků, jež podporu zneužívaly,“ říká Petr Herynek a dodává: „Teprve po zavedení změn začala opatření sociálním firmám skutečně pomáhat a plnit původní smysl.

Družstvo, které v počátcích své existence získávalo od velkých firem pomoc v rámci jejich programů společenské odpovědnosti (CSR), se již před časem samo stalo poskytovatelem CSR aktivit. Pořádalo například vzdělávací semináře a kurzy. Svůj největší projekt v této oblasti chystá. Vybuduje školicí centrum sociálního podnikání, v němž by se měli podnikatelé pracující se zdravotně postiženými vzdělávat a získávat dobré příklady z praxe.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít