Počítají se hlasy pro nepřímou volbu

17. listopadu 2011, 17:42 - Petr Kolář
17. listopadu 2011, 17:42

Volba prezidenta

Jen idiot nemění své názory! Jeden z nejznámějších výroků bývalého šéfa ČSSD Miloše Zemana nyní dostává nový náboj. Podle informací týdeníku Euro totiž bývalý premiér začíná přehodnocovat svůj postoj k volbě prezidenta. Třebaže Zeman i jeho politické uskupení Strana práv občanů – Zemanovci (SPOZ) byli dosud nejhalasnějšími propagátory přímé volby, pozvolna se smiřují s tím, že k ní ani tentokrát nedojde. Teď jen vymyslet, jak by čestný předseda mohl uspět v nepřímé volbě, tedy u poslanců a senátorů. Jsou-li jejich odhady a kalkulace pravdivé, nemusel by být Miloš Zeman bez šancí a mohl by překvapit jako svého času Václav Klaus.
Zemanovci minulý týden prezentovali svoji petici za přímou volbu prezidenta, starostů, primátorů a hejtmanů. Předseda SPOZ Vratislav Mynář na tiskové konferenci nicméně mimo jiné připustil, že přímá volba nebude. Vysvětloval to tím, že veřejné slyšení k petici bude až „12. ledna příštího roku“, což je podle něj „termín účelový, protože už teď je téměř jisté, že zákon o přímé volbě prezidenta neprojde sněmovnou do konce roku“. Ještě než zmiňovaná tisková konference vůbec začala, Zemanovi nejbližší spolupracovníci týdeníku Euro řekli, že počítají s volbou nepřímou a expremiér by se jí měl zúčastnit. Prý už zahájili jednání, aby měl Zeman dostatek hlasů a šanci na úspěch.
Vše souvisí se snahami šedé eminence ODS Tomáše Hrdličky (Euro 46/2011) spojit projekt Jiřího Paroubka LEV 21 se Zemanovci. Paroubka očividně přesvědčil, bližšímu spojení obou subjektů se ale brání Zemanova pravá ruka Miroslav Šlouf. Ten využil svých kontaktů na stranickou kliku v ČSSD okolo prvního místopředsedy Michala Haška a jihomoravský hejtman posléze vyhlásil, že by Zeman mohl být kandidátem sociální demokracie. Tím se proces sbližování mezi Paroubkovci a Zemanovci prozatím zastavil.
Ačkoli je dnes Hrdlička v rámci ODS jedním z nejvýraznějších bojovníků za přímou volbu prezidenta a udržení stávající vlády až do konce volebního období (při prezidentské volbě by se tak dalo kalkulovat se stávajícím rozložením sil, jen s drobnou, ale nikterak výraznou obměnou při senátních volbách v příštím roce), propočítávají už Zemanovi spojenci čísla při volbě nepřímé. Podle těchto kalkulací by Zemanovi mohly dát v tajné volbě hlasy Věci veřejné (zajišťoval by Tomáš Hrdlička s Romanem Janouškem), komunisti (vyjednával by přímo Zeman, respektive Šlouf) a část ODS (lidé s vazbami na Václava Klause a Hrdličku).
Z pohledu Zemanovců jde teď o to, zda vsadit na Paroubka a fakt, že k němu přeběhne dostatek zákonodárců z ČSSD, anebo na Haškovu část socialistů. Proto zatím kvůli strategickým rozvahám Miroslava Šloufa nedochází k bližšímu spojení Zemanovy a Paroubkovy strany, podporu socialistů by to totiž mohlo ohrozit. Z prosté matematiky ale vychází, že by ani v nepřímé volbě nemusel být Miloš Zeman bez šancí. Samotného Zemana, který by musel změnit postoj, se týdeníku Euro zastihnout nepodařilo. „Miloš je komplikovaný člověk a svérázná postava, takže je to těžké předjímat. Zatím jsme o tom nemluvili. Kdyby ale nedejbože přímá volba neprošla a objevila se jakákoli skulina pro volbu nepřímou, udělali bychom vše pro to, aby uspěl,“ řekl Vratislav Mynář.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít