Počítače už dál zlevňovat nebudou, říká šéf eD system Group Štrupl - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Počítače už dál zlevňovat nebudou, říká šéf eD system Group Štrupl

,
Počítače už dál zlevňovat nebudou, říká šéf eD system Group Štrupl
Zdroj: Hynek Glos

Když některé technologické novinky zůstanou chvíli na skladě, stárnou podobně rychle jako čerstvé jídlo, říká někdejší šéf Hamé Martin Štrupl, který dnes vede holding eD system Group.

Po 15 letech v potravinářské branži, kdy šéfoval skupině Hamé, přesídlil Martin Štrupl do technologického byznysu. Jako ředitel vede holding eD system Group, který je druhým největším českým distributorem počítačů, telefonů a ICT komponent. Od firmy nakupují zboží největší e-shopy, ale i malá elektra v nejzapadlejších koutech Česka. Štrupl tak dokáže z cen, které platí výrobcům, predikovat vývoj cenové hladiny na koncovém trhu. „Počítače už dál zlevňovat nebudou. Spíš se připravme na dočasné a selektivní zdražení,“ říká pro týdeník Euro šéf eD system Group.

Naprostá většina IT komponent, počítačů a telefonů se vyrábí v Asii, zejména v Číně. Projevuje se rychlé šíření koronaviru Covid-19 na produkci komponent či celých zařízení?

Projevuje. Velká část výrobních kapacit IT zboží – jak jednotlivých komponent, tak celých výrobků, jako jsou notebooky, smartphony a další – je umístěna v Číně. Některé dokonce v nejvíce zatížené lokalitě Wu-Chan. V dnešní době již nikdo nedrží velké skladové zásoby ať už finálního zboží, nebo komponent, takže i když finální montáž probíhá mimo Čínu, stačí, aby jen jeden z dodavatelů byl z postiženého regionu a finální výroba je omezena.

Omezení pociťujeme i v logistice. Například když do Evropy dorazí loď s výrobky z Číny, z postiženého regionu, je na týden až deset dnů v karanténě. Taková je realita v hlavním evropském přístavu v Rotterdamu. Když se na cestu zboží podíváme logistickým řetězcem, zjistíme,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?