Počet cílených kyberútoků v Japonsku roste. Centrální banka se obává narušení olympiády - Euro.cz

Přihlášení

Počet cílených kyberútoků v Japonsku roste. Centrální banka se obává narušení olympiády

,
Počet cílených kyberútoků v Japonsku roste. Centrální banka se obává narušení olympiády
Zdroj: čtk

Počet kybernetických útoků na bankovní domy a finanční firmy v Japonsku rychle narůstá. Tamní centrální banka se obává, že s blížícími se olympijskými hrami se toto tempo ještě zvýší.

V posledních třech letech bylo terčem útoku téměř 40 procent bank i firem. Pro desetinu z nich to znamenalo omezení fungování, uvedla agentura Reuters s odvoláním na průzkum japonské centrální banky.

Více než 70 procent respondentů se domnívá, že od roku 2017 kybernetických hrozeb přibylo. To potvrzuje i sama banka. „Rozvoj digitálních technologií vede ke strmému růstu kybernetických hrozeb pro finanční instituce,“ uvedli centrální bankéři. V rámci více než poloviny oslovených institucí proto fungují specializovaná IT oddělení.


Kyberzločinů stále přibývá. Nejhůře je chráněna spotřební elektronika, varuje exmanažer AVG Obluk

Bezpečnostní expert Karel Obluk

V Japonsku vrcholí přípravy na olympijské hry, které se uskuteční v červenci a srpnu. Podle centrální banky je možné, že právě v tomto období budou hackeři zvláště aktivní. „Kyberútoků může před olympiádou a paralympiádou přibývat,“ varuje banka a vyzývá k ostražitosti.

Dalším rizikem pro olympijské hry je šíření nového koronaviru z Číny. Organizátoři ale nyní neuvažují, že by hry zrušili. „Budeme v úzkém kontaktu se všemi, včetně Mezinárodního olympijského výboru a Světové zdravotnické organizace, abychom přijali příslušná opatření a aby koronavirus neovlivnil olympiádu,“ řekl premiér Šinzó Abe v japonském parlamentu.

Diskuze