Po strništi vítr sviští

30. září 2002, 00:00 - Karolina Kamberská
30. září 2002, 00:00

Je na čase pořídit si nějakou slušivou pokrývku hlavy Klobouky mají tu skvělou vlastnost, že v sobě spojují příjemné s užitečným. Z nenápadné ženy dokážou udělat krásnou dámu - a zároveň jí pomohou přežít studené vichry a vánice v plném zdraví. Jenže ne každá z nás se s kloboukem sžila tak, že si bez něj nedokáže představit život.

Je na čase pořídit si nějakou slušivou pokrývku hlavy

Klobouky mají tu skvělou vlastnost, že v sobě spojují příjemné s užitečným. Z nenápadné ženy dokážou udělat krásnou dámu - a zároveň jí pomohou přežít studené vichry a vánice v plném zdraví.

Jenže ne každá z nás se s kloboukem sžila tak, že si bez něj nedokáže představit život. Za minulého režimu byl klobouk spíš výsadou extravagantních dam, které se nehodlaly smířit s obrazem „ženy - údernice“, než běžným doplňkem oblečení. Svou roli určitě sehrál i fakt, že klobouky spolehlivě ničily účes, který býval téměř povinnou výbavou socialistické ženy - tedy trvalou na krátkých vlasech. Pokud jste na čerstvě udělanou „trvču“ nasadila klobouček, mohla jste v něm zamířit tak leda zpátky ke své kadeřnici. Dnes jsou naše účesy rozmanitější, většina z nich dokáže přežít nasazení klobouku bez úhony, a navíc být „dáma“ je znovu v kurzu. Není tedy žádný důvod, proč bychom se měly vzdávat těchto půvabných doplňků. A navíc: klobouk může být vaším dobrým pomocníkem i při obchodních jednáních a jiných pracovních příležitostech. Na rozdíl od pánů si ho můžete při jednání ponechat na hlavě. Svým obchodním partnerům tak dáváte jasně najevo, že jste žena sebejistá a znáte svou cenu (i cenu své práce). Sama navíc zjistíte, že ukrytí pod stříškou klobouku vám tajuplně dodává jistý nadhled a vnitřní odstup - a to může být jedině výhoda. Je ovšem nutné volit spíše méně nápadné modely příliš extravagantní klobouk by vás zařadil do kategorie „bohém“, což není v pracovní sféře zrovna výhra. Nechte si ho proto raději na soukromé příležitosti. Toto pravidlo samozřejmě neplatí, pokud podnikáte v oblasti umění, tam pro vás může být extravagance naopak výhodou.

Ale mně klobouky nesluší

Pokud máte pocit, že v klobouku vypadáte spíš jako šílenec než jako dáma, patrně jste neměla v ruce ten pravý. Každá z nás má „svůj“ typ klobouků, jen ho musí najít. Základním předpokladem je zrcadlo, ve kterém se uvidíte celá. Pokud vám v kloboučnictví nabídnou jen zrcadlo „od ramen vzhůru“, jste na špatné adrese. V obchodním domě si můžete klobouk odnést do oddělení oděvů, abyste zkontrolovala, jestli klobouk ladí nejen s vaší hlavou, ale i s celou postavou. Pokud jste malá, neměla byste nosit klobouky s širokou krempou - jinak vám hrozí „image žampión“. Rovněž silnější dámy by měly váhat, než si zvolí široký klobouk. Pohled do velkého zrcadla vám snadno napoví, jestli jste se nebezpečí špatných proporcí vyhnula. Pokud je váš obličej i postava spíše hranatější, neměla byste volit příliš oblé, bonbonkovité typy klobouků, mohla byste v nich vypadat směšně. Naopak klobouky spíše pánského střihu dobře podtrhnou vaši osobnost. Silnější ženy by neměly volit klobouky přezdobené, vhodnější budou střízlivé typy. Klobouky volte také podle účesu. Riskantní je například výběr u drobných žen s dlouhými vlasy - pokud si klobouk nasadíte na rozpuštěný účes, tato kombinace vás bude ještě zmenšovat. Proto je lepší pod klobouk svinout vlasy do uzlu ale to také bude znamenat nákup o číslo většího klobouku. Ideálními účesy pod klobouk jsou krátké nebo polodlouhé vlasy. Rozpuštěné dlouhé vlasy vypadají dobře pouze pod slamáky (přece jen - léto, romantika, květované šaty) nebo pod klobouky v měkkém, ležérním stylu.

Aby byl vítr přítelem

Jistě nechceme honit svůj klobouček po zablácených chodnících, proto je důležité nepodcenit volbu správné velikosti. Při zkoušení se tedy předkloňte, klobouk by měl stále dobře držet. Nedopusťte ani opačný extrém - příliš těsný klobouk vám udělá rýhu na čele, proto byste se snadno mohla dostat do situace, kdy se budete stydět sundat si svůj klobouček kdekoliv mezi lidmi. Ideální klobouk je takový, o kterém nevíte - plní vzorně svou funkci, ale ničím vás neobtěžuje. Pokud si tedy velikostí nejste stoprocentně jistá, nenechte se ke koupi zlákat, i kdyby se vám model zamlouval sebevíc. V dobrém kloboučnictví vám ovšem velikost klobouku mohou upravit (samozřejmě v mezích možností - ne každý materiál je k tomu vhodný, ne každá změna rozměru je reálná). Pokud nebudete klobouk nosit jako „svatozář“, ale naopak si ho nasadíte pěkně do čela, bude tak trochu i plnit úlohu vaší maminky. Divíte se? A kdo vám celé dětství říkal „narovnej se“. Zkuste si tedy nasadit klobouk a pak chodit shrbeně. Budete mít pocit, že svět se zmenšil jen na chodník a nohy nejbližších kolemjdoucích - a tak vás klobouk intuitivně přinutí napřímit se a hlavu držet hrdě vztyčenou. Celý váš vzhled tím získá na švihu, sebejistotě a půvabu. Nestojí to za to?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských…
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit. Vznikne pouze 30 exemplářů
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít