Po roce se mění pravidla pro lobbisty

02. listopadu 2009, 04:11 - <a href="http://www.euractiv.cz">EurActiv.cz</a>
02. listopadu 2009, 04:11

Podle Evropské komise by subjekty zapsané v bruselském registru lobbistů měly začít zveřejňovat informace o finančních částkách, které vynaložily na lobbing u předsednických zemí a stálých zastoupeních členských zemí v Bruselu. Sdružení usilující o vyšší transparentnost rozhodování v EU ale reformě vyčítají, že neodstraňuje zásadní nedostatky stávajícího systému.

Autor: Profit

Evropská komise spustila roku 2008 v rámci iniciativy pro větší transparentnost dobrovolný registr lobbistů. Zavedení registru inicioval komisař pro administrativní záležitosti, audit a protikorupční politiku Siim Kallas. Systém, který Komise popisuje jako první evropský systém umožňující posoudit legitimitu lobbingu by měl sloužit občanům k identifikaci subjektů, které se snaží ovlivňovat rozhodování v EU, a rozptýlit obavy, že v Unii vítězí jiné než společné evropské zájmy. Odhady reálného počtu lobbistů působících v Bruselu se různí, komisař Kallas však v minulosti hovořil o 15 tisících. K dnešnímu dni (29. října) se do registru zapsalo 2.100 lobbistů.

Podle včerejší zprávy Komise, musejí být zveřejněny ty výdaje lobbistů, které se týkají působení na stálé zástupce členských zemí či na předsednictví Rady EU. Tato změna je součástí návrhu reformy registru lobbistů, který komisař Siim Kallas spustil vloni v létě. Na otázku EurActivu, zda se Komise takto snaží rozšířit působnost registru i na Radu EU, orgán reprezentující členské vlády, Kallasova mluvčí Valérie Rampi odpověděla „že registr se od počátku týká všech institucí EU.“ Rada by měla sama vybízet lobbistické subjekty k zápisu na seznam.

Zapojení Rady je obtížné

Členové Rady ale varují, že zavést takový registr není jednoduché, protože rozhodování a tvorba koncepcí na úrovni Rady je velmi komplexní. „Musíme být obezřetní a realističtí. Skeptický postoj většiny členů Rady se přes noc nezmění,“ podotkl minulý měsíc Jonas Högström, poradce při stálém zastoupení Švédska v Unii. „Pokud se podíváte, co Rada dnes skutečně dělá, není jednoduché určit hranice, kterými je lobbing vymezen.“ Dále dodal, že většina lobbingu se odehrává již na úrovni jednotlivých států, ne v Bruselu. „Kdybychom však chtěli registrovat i lobbisty působící například na ministerstvech členských zemí, museli bychom pokrýt celé teritorium EU. Mohli bychom do systému zahrnout i jednotlivá ministerstva a předsedy vlád v Radě, ale rozlišení toho, co je evropská a co národní politika, by bylo složité,“ míní Švéd.

Nové požadavky na zveřejňování informací**

Dle revize musejí být ve výkazu lobbistů uvedeny „všechny výdaje na činnosti, které měly sloužit k ovlivňování formulování evropské politiky či tvorby koncepcí bez ohledu na kominikační kanál či médium, které k tomu bylo užito.“ Vedle přímých výdajů na lobbing by se zde měly objevit i peníze utracené za zprávy expertních komisí, pořádání fór a kampaní. Komisař Kallas minulý měsíc přiznal, že ohledně zveřejňování informací o financování panují zmatky. Po registrovaných lobbistech se bude požadovat, aby uváděly relativní míru důležitosti svých klientů (měřeno výškou odměny, kterou lobbisté za svou práci pro ně dostanou). Své klienty by lobbistické skupiny měly rozdělit na skupiny. Tyto skupiny by měly být odstupňovány po 50.000 eur.

Více na EurActiv.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít