Po povodni: Dřevěné domky se uplatnily

02. prosince 2002, 00:00 - Vít Smrčka, smrcka@profit.cz
02. prosince 2002, 00:00

Dodatelé "Domů velké vody" museli zpočátku stavět na své náklady V Blatné se mají dřevostavby kolaudovat příští týden a v dalších dnech se budou stěhovat první nájemníci. Pouze největší výrobci dřevěných domků uspěli při realizaci státního programu "Domy velké vody", který má pomoci nahradit zničená obydlí srpnovými povodněmi.

Dodatelé „Domů velké vody“ museli zpočátku stavět na své náklady

V Blatné se mají dřevostavby kolaudovat příští týden a v dalších dnech se budou stěhovat první nájemníci.

Pouze největší výrobci dřevěných domků uspěli při realizaci státního programu „Domy velké vody“, který má pomoci nahradit zničená obydlí srpnovými povodněmi. Příští týden by se mělo kolaudovat a v dalších dnech se budou stěhovat první nájemci do třiceti dřevěných domků v Blatné na Strakonicku. Na okraji města je postavila firma Haas Fertigbau Chanovice. V polovině prosince je očekávána vládní delegace, která se přijede podívat na konkrétní výsledek státní pomoci obyvatelům postiženým živelnou katastrofou. „Tady vidím, že když se toho chopí nadané zastupitelstvo, které má vůli a obratnost, tak to doopravdy funguje a je takřka neuvěřitelné, že do Vánoc budou lidé bydlet,“ vyjádřil se premiér Špidla k postupu zastupitelstva v Blatné při návštěvě města na konci října. V Blatné přišlo během srpnových povodní o byty 38 rodin. „Vládní pomoc byla zorganizována jistě s chybami, ale stačila na to, aby se to dokázalo,“ řekl premiér po prohlídce jednoho z domů. Připomněl tím fakt, že státní peníze přicházely poničeným obcím se značným zpožděním, a proto například firma Haas zprvu nesla na své náklady výrobu domků. Menší firmy nemohly tuto nabídku městu poskytnout, a proto v soutěži neuspěly. Někteří výrobci nebyli schopni splnit krátký termín dodávky domků, nebo se nevešli do cenového limitu milionu korun za domek. Parcely poskytl Pozemkový fond a Blatná. Město investovalo ze svého rozpočtu 5,3 milionu korun do postavení betonových základových desek a 14 milionů korun do infrastruktury. Přivedlo plyn, vodu a kanalizaci. Domky o zastavěné ploše 90 m2 členěné na 3+1 si mohou podle Jaroslava Blovského z Městského úřadu v Blatné nájemci na vlastní náklady rozšířit v podkroví o 2+1, případně přistavět garáž. Domky musí zůstat 20 let v majetku obce, jejich obyvatelé budou platit nájemné, zprvu zvýhodněné, po třech letech běžné nájemné pro Blatnou. „Je to šibeniční termín,“ vyjádřil se Blovský k vládnímu požadavku postavit domky do konce roku.

Kdo spěchá, vydělá

Při splnění termínu dostanou postižené obce z vládního povodňového konta na byt milion korun, poté se částka snižuje na 600 tisíc. Žádat o podporu mohli rovněž občané. Nenávratný státní příspěvek 150 tisíc korun, určený těm, kdo po srpnových záplavách přišli zcela o bydlení, do poloviny listopadu obdrželo přibližně 500 lidí. Ministerstvo pro místní rozvoj na tyto účely poskytlo 117 milionů korun. Lidé mohou také požádat o nízkoúročený úvěr do 850 tisíc korun. Úvěr lze použít na výstavbu nebo koupi bytu, je úročen dvěma procenty s dobou splatnosti 20 let. Státní fond rozvoje bydlení, který půjčku poskytuje, evidoval na počátku minulého měsíce 200 žádostí. Výstavbu povodňových domků podpořily také státní Lesy České republiky poskytnutím dřeva. Do minulého týdne daly za zvýhodněných podmínek dřevo na stavbu 51 celodřevěných domů. Dalším 16 stavebníkům poskytly Lesy ČR dřevo na krovy nových domů. Ve 49 případech se jedná o domy stavěné obcemi v rámci projektu ministerstva zemědělství „Domy velké vody“, kdy obec na stavbu montovaného domku dostane od státu milion korun a 300 tisíc od Lesů ČR ve formě dřeva. Kdo si vytěží dřevo sám, zaplatí jen symbolickou korunu za metr krychlový. Při nákupu vytěžené kulatiny zaplatí výrobní náklady 500 korun za kubík. Hlavní formou pomoci je dodávka dříví výrobcům dřevěných domků za symbolickou korunu za kubík. Výrobci o slevu na dřevě snižují cenu domku. T o přispělo k prosazení dřevěných domků, respektive domků na bázi dřeva s využitím panelové sendvičové technologie. Celkem Lesy ČR předpokládají, že poskytnou dřevo na zhruba 100 celodřevěných domů. Podporu vyhlásily Lesy ČR hned na počátku září. Nabídka dřeva za zvýhodněných podmínek platí do konce roku. Postižení povodněmi o ni mohou žádat na obecních nebo městských úřadech, případně na lesních správách. Nárok na pomoc mají lidé nebo obce, na jejichž dům úřady vydaly demoliční výměr. V odůvodněných případech, například vzhledem ke zpoždění vydání demoličního výměru, jsou Lesy ČR připraveny přiznat podporu i příští rok na jaře. Podobnou pomoc poskytly Lesy ČR postiženým povodněmi v letech 1997 a 1998. Jejich nabídku využilo asi 85 stavebníků především pro stavbu krovů, celodřevěných domků bylo postaveno málo.

Zájem o dřevostavby je hlavně v cizině

„Neproděláme,“ vyjádřil se ředitel firmy Haas Stanislav Pavlovský k prodeji domků s cenovým limitem milion korun. Hlavní přínos Pavlovský spatřuje v předvedení možností této výstavby na tuzemském trhu. Velký zájem české veřejnosti o dřevostavby stále není. Jejich největší výrobci proto žijí z exportu. Zatím nejvíce postavila firma dřevěných domků předloni, což bylo 50. I letos se společnost Haas orientovala především na zahraniční trhy, přes 150 domků, v průměru tři týdně, exportovala do zahraničí, zejména Německa. Pro tuzemsko letos vyrobí 90 dřevěných domků, včetně čtyřiceti „Domů velké vody“ postavených se státní podporou. Kromě třiceti v Blatné, bude devět domků pro postižené povodněmi stát v nedaleké Předmíři a Metlách, jeden je určen pro obec Majdalena na Českobudějovicku. Škody v Předmíři a Metlách po katastrofálních záplavách dosáhly 150 milionů korun.Voda z protržené hráze Metelského rybníku srovnala se zemí téměř náves v Metlách, prohnala se částí Předmíře, kde poničila další domy a o několik kilometrů dále zdemolovala část Blatné. Dřevěné domky by měly být v obcích podle Karla Palivce starosty Předmíře, který spravuje zároveň Metly, kolaudovány v polovině prosince. Stejně jako v Blatné, přestože práce na domku v Metlách byly zahájeny až 29. října. Rychlost dodávky, kdy domek stojí do tří týdnů, je hlavní předností dřevěných montovaných staveb. Obec použila na stavbu základových desek peníze z dotací a část peněz z darů, které získala po ničivých záplavách. Stavbu samotných domů podobně jako v Blatné po značnou dobu financovala dodavatelská firma. Další domy v obci začínají stavět sami občané. Někteří obyvatelé nechtějí obecní domky a raději si budou stavět sami. „Realizujeme pouze kusovky,“ hodnotí ředitel firmy RD Rýmařov Jiří Pohloudek výstavbu dřevěných domků pro obce postižené povodněmi. RD Rýmařov je s firmou Haas největším tuzemským výrobcem montovaných domků na bázi dřeva. Z původně předpokládaných 200 domků se podaří letos postavit jen čtvrtinu. Podle Pohloudka byla příčinou malá připravenost obcí, chyběly pozemky a inženýrské sítě. Výjimkou byla Blatná, která poskytla stavební pozemky již dříve plánované pro výstavbu.

Betonové domy neuspěly

Podle zjištění Profitu se v postižených obcích jako náhradní výstavba v rámci státního programu pomoci uplatnily pouze dřevěné domy. „Vůbec jsme neuspěli,“ zhodnotil nabídku na postavení domů z betonových panelů Roman Žídek z firmy Železniční průmyslová stavební výroba Uherský Ostroh. „Dávali jsme přitom slušné cenové a platební podmínky,“ dodal. Metr čtvereční užitné plochy nízkopodlažního bytového domu z betonových panelů se dal pořídit od 12 900 korun, pro rodinný „povodňový“ dům byla nabídka o 400 korun vyšší. Dům z ocelových rámů vyplněných tepelnou izolací nabízela starostům firma Developer z Liberce. „Nestihlo se to,“ zhodnotil výsledek jednání s několika starosty, kteří kladně reagovali na nabídku, jednatel firmy Petr Jirkův. Podle jeho vyjádření se jedná o německý patent, na jehož základě lze postavit různé objekty s výbornými tepelnými vlastnostmi v ceně 12 000 korun za m2. Domy slovenského původu Tatramat z polystyrénových bednicích tvarovek s ocelovou výztuží a zalitých betonem nabízela firma Consultra Praha. Metr čtvereční při použití této metody vycházel na 14 000 korun. „Nikdo nemá peníze,“ zdůvodnil zástupce firmy Pavel Mišovič, proč přes značný zájem se nakonec z nabídky firmy nic nerealizovalo. Na Slovensku se podle Mišoviče touto metodou staví již hodně. Srpnové povodně zničily domy a byty za 1,75 miliardy korun. Kraje vyčíslily nutné opravy poškozeného bydlení na více než pět miliard korun. Celkové škody po záplavách dosáhly 70 miliard korun, z toho na území Prahy 24 miliardy korun. Postiženo bylo včetně Prahy 753 obcí a evakuováno muselo být 220 tisíc obyvatel.

Zájem o vládní pomoc na výstavbu je malý. Dřevěné domy, možná ne tak honosné jako na snímku, budou ale stát v Blatné i Metlách.

FOTO: ČTK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít