Po návratu ze školy jsem jezdíval na traktoru

26. března 2007, 00:00 - PETR HAVEL
26. března 2007, 00:00

FRANTIŠEK NĚMEC, FARMÁŘ: I když Františku Němcovi ještě nebylo 30 let, už nyní ho lze považovat za úspěšného farmáře. Spolu se svou rodinou obhospodařuje 150 hektarů půdy, hodlá otevřít vlastní mini mlékárnu a nyní začal pokukovat i po příležitostech v oblasti agroturistiky.

FRANTIŠEK NĚMEC, FARMÁŘ: I když Františku Němcovi ještě nebylo 30 let, už nyní ho lze považovat za úspěšného farmáře. Spolu se svou rodinou obhospodařuje 150 hektarů půdy, hodlá otevřít vlastní mini mlékárnu a nyní začal pokukovat i po příležitostech v oblasti agroturistiky.

Přijíždíte-li do malé obce Netín na Vysočině, nemůžete přehlédnout dřevěný srub nad tamním rybníkem. Ještě ne zcela dokončená stavba poskytuje přístřeší rodině soukromého zemědělce Františka Němce, člena prezidia Společnosti mladých agrárníků.

„Bydlet v takovém srubu byl vždy manželův sen,“ říká jeho žena. Z životního příběhu farmáře přitom vyplývá, že by to zdaleka nemusel být sen poslední. František Němec, ač je mu jen 29 let, má totiž velké plány. Vzhledem k tomu, jak systémově přistupuje k zemědělskému podnikání, má určitě šanci je naplnit.

Z GENERACE NA GENERACI

Stát se soukromým zemědělcem bylo Františkovi v podstatě předurčeno. Poté, co byl jeho otci v roce 1992 vrácen majetek, bylo totiž zřejmé, že existence současné „Farmy rodiny Němcových“ nemůže stát jen na jedné generaci. Františka navíc otec nemusel k farmaření nijak zvlášť přemlouvat.

„V době, kdy otec začal hospodařit, jsem se učil na střední zemědělské škole jako opravář zemědělských strojů a samozřejmě mě lákala jízda na traktoru, který jsme předtím doma neměli. Takže když jsem přišel ze školy, tak jsem hned sedl na traktor. No a když už to člověk nějakou dobu dělá, věnuje tomu soboty i neděle a něco se naučí, je logické, že se to pak snaží využít ve své profesi. Pak za mnou otec přišel, jestli chci u zemědělství zůstat, protože stál před rozhodnutím, zda farmu rozšířit a investovat do ní. To by bez nástupce nemělo smysl, nebylo tedy co řešit,“ říká mladý farmář.

NÁPADY JSOU, ALE CHYBÍ PENÍZE

Původní hospodářství čítající 12 krav a zhruba 20 hektarů pozemků se tak rozrostlo na 150 hektarů a stotřicetihlavé stádo skotu. Pouze u zemědělské výroby ale František Němec zůstat nehodlá. Před ostrým startem je privátní mini mlékárna. V ní hodlá zpracovávat mléko z vlastní produkce na přírodní jogurty, které bude prodávat pod svým logem. „Možnosti, co dělat, jsou pro každého otevřené. Problém je jen v nedostatku peněz,“ říká mladý farmář.

Sám by například potřeboval přikoupit zemědělskou půdu. Krásná příroda v okolí spolu s možností koupání také dává předpoklady k rozvoji agroturistiky. Potřebné finanční prostředky ale zatím nemá i proto, že dotace často směřují jinam, než by bylo žádoucí.

JEN KLACKY POD NOHY

Problém je podle něj mimo jiné v nedostatečné podpoře zemědělského mládí. „Já například nemohu využít podpory pro začínající zemědělce, protože ty jsou určeny jen těm, kteří začali nejpozději před 18 měsíci. Jako mladý zemědělec do 40 let mám sice v rámci projektů v programu rozvoje venkova zvýhodnění 10 bodů, jenže třeba zemědělské podniky mají zvýhodnění 30 bodů za to, že opraví kravín, o který se léta nestaraly. Já se o svůj kravín musím starat pořád, a proto nedostanu nic,“ popisuje jednu z mnoha zemědělských absurdit Němec.

Zásadní problém vidí také v převzetí farmy od otce v rámci takzvaného předčasného ukončení zemědělské činnosti. Převod nemovitostí totiž podléhá zdanění, takže nový vlastník začíná hospodařit s povinností zaplatit za to státu statisíce. „Kolega odvedle musel za převzetí rodinné farmy zaplatit skoro půl milionu,“ říká.

Přes řadu problémů se ale oboru, v němž již dosáhl nezpochybnitelných úspěchů, vzdát nehodlá. „Vlastně si nedovedu představit, že bych dělal něco jiného,“ uzavírá.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít