Plzeň zažívá hotelový boom

12. března 2007, 00:00 - (pk, čtk)
12. března 2007, 00:00

Plzeňský kraj Po mnoha letech odkladů se Plzeň na konci loňského roku dočkala zprovoznění zbývající části dálničního obchvatu. Nejde však o jedinou stavbu, na jejíž dokončení město dlouho čekalo. Letos se má v centru krajského města otevřít čtyřhvězdičkový kongresový hotel Diplomat Center.

Plzeňský kraj Po mnoha letech odkladů se Plzeň na konci loňského roku dočkala zprovoznění zbývající části dálničního obchvatu. Nejde však o jedinou stavbu, na jejíž dokončení město dlouho čekalo.

Letos se má v centru krajského města otevřít čtyřhvězdičkový kongresový hotel Diplomat Center. Stavba začala už v první polovině 90. let. Původní investor však zkrachoval a projekt zůstal na řadu let ve fázi rozestavěnosti. Torzo základů stavby znovu ožilo až vloni, kdy se jej ujala pražská developerská firma ECM. Hotel má provozovat světový řetězec Marriott.

Plzeň tak získá 195 luxusních hotelových pokojů, které jí dlouhodobě chyběly k pořádání velkých kongresů nebo sportovních mistrovství. Jediným velkým čtyřhvězdičkovým hotelem byl až do loňského roku Parkhotel na kraji města, který se v dubnu loňského roku rozrostl ze 72 na 150 pokojů.

SÁZKA NA KONGRESY A MANAŽERY

V posledních měsících zahájilo provoz v krajském městě hned několik hotelů. U výpadovky na České Budějovice, blízko dálnice z Prahy do Německa, v lednu otevřel čtyřhvězdičkový hotel Primavera. Podobně jako Diplomat sází zejména na kongresy a manažery, cestující po dálnici. Primavera je součástí mezinárodního hotelového řetězce TOP City & Country Line.

Dalšími novými, byť kapacitně menšími hotely jsou U Zvonu v Pražské ulici a Astory v Nádražní ulici, oba v centru města (investorem prvního z nich je hokejista Martin Straka). Ve čtvrti Doudlevce vznikl hotel Hazuka.

Přímo naproti hlavní bráně pivovaru Prazdroj se chystá další velký projekt: Rakouská firma UBX tu chce do roku 2008 postavit 120 pokojů a administrativně konferenční centrum. Za následující tři roky pak plánuje přidat další dvě budovy s apartmány, kancelářemi a obchody.

V PLÁNU JE OBŘÍ JIŽNÍ MĚSTO

Největším chystaným stavebním projektem je plzeňské Jižní město. Žít by v něm mělo asi 10 tisíc obyvatel. Na 650 hektarech polí a luk na okraji města směrem na Klatovy mají vedle bytů vyrůst obchody, haly s lehkou výrobou, kongresové centrum, velký sportovní areál a akvapark. Už letos by měla být hotova urbanistická studie, která řekne, jaké bude rozložení ploch i infrastruktury, a navrhne etapy projektu rozloženého na 20 až 40 let.

Většina území je nyní využívána jako zemědělská půda. Jeho výhodou je poloha uprostřed trasy Praha - Rozvadov v blízkosti dálnice D5 a silnice první třídy. „Další území takového rozsahu se v Plzni nevyskytuje,“ uvedla mluvčí radnice Zdena Kubalová.

Velmi brzy vzniknou na jižní části plochy při dálnici D5 logistická centra, po nichž je v regionu velká poptávka. Ve střednědobém horizontu má být zahájena příprava území pro průmysl, vědu a výzkum, zejména u dálnice.

Území je vymezeno městskou částí Radobyčice, silnicí první třídy směrem na Klatovy a dálničním obchvatem. Radnice podpoří výstavbu infrastruktury a pomůže při shánění dotací na její budování. „Pro realizaci stavby jsou nutné vysoké investice především na zásobení vodou a odkanalizování,“ uvádí schválená analytická studie. Problémem může být řešení majetkových vztahů. Všechny pozemky kromě silnic jsou soukromé. Území bude mít zřejmě několik developerů, kteří si sami dohodnou vztahy s vlastníky.

První domy v Jižním městě mají stát za čtyři roky. Radnice chce udržet ve městě občany, kteří se stěhují do satelitních obcí, a přivábit další lidi.

Zastavěná plocha by měla být při pohledu z ptačí perspektivy srovnatelná se Severním předměstím. V této lokalitě, která je přesně na opačné straně ve směru na Karlovy Vary a Žatec, žije asi 70 tisíc ze 170 tisíc Plzeňanů.

DALŠÍ OBCHODY A KANCELÁŘE

Velké obchodní a prý i zábavně-společenské centrum má vzniknout na místě bývalého výstaviště poblíž centra Plzně. Stavbu zahájila izraelská firma Plaza vloni, po zhruba třech letech příprav, odkladů a dohadování s radnicí. (Podrobněji jsme o osudu areálu bývalého výstaviště psali v Profitu č. 19/2006.)

Projekt Plzeň Plaza by měl zaujmout plochu 95 tisíc metrů čtverečních. Třípatrové nákupní a zábavní centrum zabere třetinu plochy, 20 tisíc metrů čtverečních bude Plaza pronajímat. Sousední budova poskytne 450 parkovacích míst, další parkování bude před hlavním vstupem.

V objektu vznikne supermarket, stovka obchodů, bowling, restaurace, deset kinosálů Cinema City a Fantasy Park. Plaza dále obnoví sousední amfiteátr. Ve druhé polovině areálu za mostem slibuje Plaza zřídit na ploše 50 tisíc metrů čtverečních sportovní a relaxační zóny, mimo jiné tematické dětské hřiště s vodními plochami, dále park a cyklistické stezky.

Poblíž centra města, na místě bývalé tiskárny, vzniká také bussines centrum Avalon - otevřít by se mělo již letos na jaře. Obchodního centra se po letech odkladů dočká také čtvrť Slovany, staví se u kruhového objezdu v Koterovské ulici.

KRAJSKÝ ÚŘAD CHCE MÍT ÚŘEDNÍKY POHROMADĚ

Plzeňský kraj chce nechat opravit značně zchátralou stavbu v Petákově ulici v sousedství hlavního sídla. Nastěhoval by tam úředníky, kteří se už do nynějších objektů nevejdou. Sídlí proto na jiných místech ve městě a za kanceláře musí kraj platit nájem. Radní rozhodli o vypsání výběrového řízení na rekonstrukci objektu. Rozhodující slovo bude mít nabídnutá cena. „V ideálním případě by budova mohla být opravena do konce srpna 2008,“ říká hejtman Petr Zimmermann. Součástí rekonstrukce by mělo být i parkoviště včetně suterénních parkovacích míst.

Neupřesnil však, kolik si hejtmanství může dovolit investovat. Náklady by se podle něj měly pohybovat spíše ve „více desítkách milionů korun“. Zimmermann přitom nevyloučil, že když mezi nabídkami nebude taková, kterou by si mohlo hejtmanství finančně dovolit, odloží plány na rekonstrukci na později.

Krajský úřad zaměstnává kolem 350 úředníků. Pracují zejména v hlavním sídle ve Škroupově ulici. Bývalý krajský národní výbor se rekonstruoval za 192 milionů korun a pojme asi 250 lidí. Další objekt koupil kraj v roce 2004 v Purkyňově ulici za 17,5 milionu a za dalších 8,3 milionu korun jej dal rekonstruovat. Sídlí zde odbor školství, mládeže a sportu. Oba objekty spolu sousedí, takže z hlavní budovy se vchází jedním vchodem i do tohoto objektu.

Dům v Petákově ulici, který chce nyní kraj opravit, získal v roce 2003 od města směnou za pozemky a za doplatek. Původně ho chtěl zbourat a postavit novou stavbu. I tento objekt navazuje na sídlo kraje a po rekonstrukci bude mít společný vnitřní dvůr. Přestěhovat by se sem měli úředníci, kteří nyní sídlí v nájmu na Americké třídě.

NOVÉ SILNICE MAJÍ ZPOŽDĚNÍ

Tvář centra Plzně mění probíhající rekonstrukce hlavního Náměstí Republiky, jehož povrch pokrývá nová dlažba. Oproti tomu došlo k dalšímu odložení rekonstrukce Americké třídy, jedné z nejrušnějších ulic města. Politici zmírňují své sliby o jejím zklidnění, přitom právě přeměna Americké třídy na bulvár s větším prostorem pro pěší měla být jedním z hlavních cílů rekonstrukce.

Naopak jasno už se zdá být u dlouho zvažovaného severojižního průtahu Plzní, který má ulehčit další z hlavních ulic -Klatovské třídě. Zástupci města a Ředitelství silnic a dálnic se na tom dohodli s firmou Škoda Holding, jejímž zčásti nevyužívaným areálem má kus průtahu vést. Vedle toho se připravuje projekt západního okruhu - od Klatov přes Borská pole na Křimice a Radčice až na Karlovarskou třídu na Severním předměstí. Ten by měl dopravu z centra odvést výrazněji než průtah.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

rozloha kraje: 7561 km2

počet obyvatel: 549 978 (k 31. 3. 2005)

sídelní město: Plzeň

nezaměstnanost: 5,6 % (únor 2007)

HDP na obyvatele: 251 106 Kč (rok 2004)

Pramen: ČSÚ

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Auta
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový…
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Volkswagen California Ocean 2.0 TDI 150 kW a malý výlet za velkým větrem
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný rebel
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít